صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک

۰
ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک

طراحی داخلی فضاهای کوچک یکی از حساس ترین و در عین حال خلاقانه ترین انواع طراحی داخلی است. حال اگر این فضای کوچک یک حمام یا سرویس بهداشتی باشد ملزومات و قواعد دست و پاگیری هم برای طراحی دارد که به ظاهر کار را سخت تر می کند؛ اما مگر نه اینکه احتیاج مادر ابداع است؟ اشلی کنیریم (Ashley Kneirim)، نویسنده، خبرنگار و ویراستار بخش هنر و معماری، چهارده راهکار متفاوت را پیشنهاد می دهد تا بدانید که چطور می شود تمام محدودیت های طراحی سرویس بهداشتی کوچک را به فرصت تبدیل کرد و عین حال آن را تا جای ممکن بزرگ و دلنشین جلوه داد، پس با ما همراه شوید تا در این باره بیشتر بدانید.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – چطور می شود تمام محدودیت های طراحی سرویس بهداشتی کوچک را به فرصت تبدیل کرد؟

پیش از آنکه به سراغ بازسازی سرویس بهداشتی کوچک بروید قطعا سوالاتی متعددی دارید، مثلا آیا فقط باید از رنگ های روشن استفاده کنم یا رنگ های تیره هم خوب است؟ آیا باید وان بزرگ آن را دور بیندازم تا فضا باز تر شود یا نه؟ کاشی های بزرگ به درد این محیط کوچک می خورند یا نه؟ برای طراحی داخلی یک سرویس بهداشتی کوچک لازم است در هر قدم حساب شده و هوشمندانه عمل کنید. به این نکته هم دقت داشته باشید وقتی وارد سرویس بهداشتی می شوید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند کاشی های آن است، پس در انتخاب کاشی ها نهایت دقت را به کار برید.

در ادامه به نمونه هایی می پردازیم که ثابت می کند چطور می توان با کمی سلیقه و خلاقیت در انتخاب کاشی ها یک سرویس بهداشتی بی نظیر داشت.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – ترکیب کاشی های خال دار کف با ردیف کاشی های رگ چین و سفید دیوارها باعث شده فضا بزرگ تر از آنچه هست، به نظر برسد

کاشی های سفید برای طراحی محیطی دلباز و روشن

طراحان داخلی حرفه ای خوب می دانند رنگ سفید باعث می شود فضا بزرگ تر و روشن تر دیده شود و این اصل در هیچ کجا به اندازه یک سرویس بهداشتی کوچک مصداق ندارد. در این حمام زیبا ترکیب کاشی های خال دار کف با ردیف کاشی های رگ چین و سفید دیوارها باعث شده فضا بزرگ تر از آنچه هست به نظر برسد و در عین حال دیوارها و کف را هم از هم مجزا کرده است.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – کاشی های بزرگ می توانند ذهن را فریب دهند

کاشی های بزرگ گزینه ای مناسب برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک

بارو عمومی بر این است که برای یک فضای کوچک حتما باید از کاشی های کوچک استفاده کرد. اما جور دیگری هم می توان به قضیه نگاه کرد. کاشی های بزرگ می توانند ذهن را فریب دهند و باعث شوند فضا خیلی بزرگتر به نظر برسد. به طور مثال به این سرویس بهداشتی زیبا نگاه کنید؛ در اینجا پوشاندن نیمه پایینی دیوار با ازاره های چوبی و استفاده از کاغذ دیواری گلدار سیاه و سفید برای بخش بالایی جذابیت بصری عالی ایجاد کرده است، این در حالی است که کاشی های شش ضلعی و بزرگ کف فضا را یک دست کرده و به آن وسعت بیشتری می بخشد.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – طرحی جناغی ایجاد می کند که جذابیت بصری خارق العاده ای دارد

از جذابیت های چیدمان مورب در طراحی سرویس بهداشتی کوچک غافل نشوید

این سرویس بهداشتی مدرن، هم آیینه بزرگی دارد که با انعکاس تصویر فضا را وسعت می بخشد و هم کاشی های منظم آن که مورب چیده شده اند، ناخودآگاه چشم را به سمت بلندترین خط موجود در فضا یعنی خطوط قطری می کشاند که خود یکی از عوامل بزرگتر جلوه دادن فضاهای بسته و کوچک است. از طرف دیگر چیدمان مورب کاشی ها طرحی جناغی ایجاد می کند که جذابیت بصری خارق العاده ای دارد.
از به کار بردن چیدمان های متفاوت در کاشی ها نترسید، فقط سعی کنید همه چیز را در راستای اهداف از پیش تعیین شده تان نگه دارید. وقتی صحبت از طراحی داخلی فضاهای کوچک باشد فرصت چندانی برای اشتباه کردن نخواهید داشت.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک -اگر در سرویس بهداشتی از چنین رنگ های پر مایه ای می شود کف پوش باید رنگی خنثی داشته باشد

کاشی های بزرگ با طرح مرمری را هم در طراحی سرویس بهداشتی کوچک امتحان کنید

در این سرویس بهداشتی خیره کننده کوچک و زیبا برای کفپوش از کاشی های با نقش مرمر و در سایز بزرگ استفاده شده است، همین انتخاب خوب محیطی دلباز و جذاب را فراهم کرده است. کابینت های زیر روشویی با رنگ آبی سلطنتی و کاغذ دیواری های پر نقش و نگار و زیبا به فضا عمق و طراوت بیشتری بخشیده است. اگر شما هم دوست دارید در سرویس بهداشتی منزل خود از چنین رنگ های پر مایه ای استفاده کنید حتما برای کف پوش یک رنگ خنثی انتخاب کنید؛ اگر درز میان کاشی ها هم تا حد ممکن مشخص نباشد و تمام سطح را یکپارچه نشان دهد بهتر خواهد شد.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – ترکیب کاشی های صورتی با حس و حال قرن بیستمی فضا، بسیار دلنشین از آب در آمده است

یک سرویس بهداشتی صورتی آدامسی

این سرویس بهداشتی صورتی، تمام انتظارات ما از یک سرویس بهداشتی زیبا را فراهم می کند. ترکیب این کاشی های صورتی رنگ با حس و حال مدرن و قرن بیستمی فضا، بسیار دلنشین از آب در آمده است و در عین حال به محیط عمق می بخشد. رنگ سفید باقی قسمت ها باعث می شود فضا وسیع تر و جادارتر از آنچه واقعا هست به نظر برسد.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – اگر در یک فضای کوچک از کاغذ دیواری گلدار استفاده کنید بدون شک شیفته آن خواهید شد

ترکیب سیاه و سفید برای ساختن یک فضای دراماتیک

به کاربردن کاشی های شش ضلعی سیاه رنگ برای کف پوش چنین سرویس بهداشتی اصلا انتخاب جسورانه ای نیست، اما در واقع برای این فضای کلاسیک و بی نظیر که دیوارهای آن تا نیمه با کاشی های قطاری سفید رنگ پوشانده شده است یکی از بهترین انتخاب ها است. به شما اطمینان می دهیم اگر به هر دلیلی در یک فضای کوچک از کاغذ دیواری های گلدار استفاده کنید بدون شک عاشق آن فضا خواهید شد. اما برعکس اگر از کف تا سقف یک محیط بسته کوچک را با کاشی های قطاری بپوشانید فضا کوچک تر نشان داده می شود و چه بسا ممکن است باعث ناراحتی افرادی شودک ه مشکلاتی از قبیل کلاستروفوبیک (Clastrophobic ترس از محیط های بسته) دارند. برای پرهیز از چنین مشکلاتی یکی از بهترین پیشنهاد ها کاشی کردن دیوارها تا نیمه است.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – در شیشه ای حمام است که به جای جدا کردن فضا ها مرز میان آن ها را از لحاظ دیداری حذف می کند

کاشی های زیگزاگی بهترین روش ایجاد کنتراست در محیطی با تم سفید است

چیدمان زیگزاگی هم مثل چیدمان مورب به فضا عمق و وسعت می بخشد. این سرویس بهداشتی زیبا، بخاطر همین کفپوش زیگزاگی بسیار بزرگ تر از آنچه واقعا هست بنظر می رسد. البته نباید از نقش تم سفید رنگ آن هم غافل شد چرا که از آشفتگی بصری جلوگیری می کند. یکی دیگر از عوامل موثر در بزرگتر جلوه دادن این سرویس بهداشتی کوچک در شیشه ای حمام است که به جای جدا کردن فضا ها مرز میان آن ها را از لحاظ دیداری حذف می کند.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – کاشی های کف با رنگ بژ روشن، ابعاد بزرگ و چیدمان ساده بستری مناسب برای ازاره های چوبی تیره رنگ دیوارها فراهم کرده است

کاشی های بزرگ و روشن برای پر نور تر شدن

همان طور که در تصاویر این سرویس بهداشتی زیبا مشاهده می کنید، کاشی های کف با رنگ بژ روشن، ابعاد بزرگ و چیدمان ساده بستری مناسب برای ازاره های چوبی تیره رنگ دیوارها فراهم کرده است. استفاده از کاشی های روشن و بزرگ برای کفپوش، در فضایی که رنگ های تیره در آن غالب است باعث بازتاب بیشتر نور و بزرگتر دیده شدن محیط می شود.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – استفاده از موزائیک های کوچک شش ضلعی برای پوشاندن دیوار سبب شده استچشم را به بالا هدایت شود و محیط باز تر به نظر برسد

در طراحی سرویس بهداشتی کوچک گاهی می توان دیوار را موزائیک کرد

قبلا اشاره کردیم بکار بردن کاشی های بزرگ باعث می شود فضا بزرگتر از آنچه هست جلوه کند، اما این دلیل نمی شود که شما اصلا نتوانید از کاشی های کوچک در یک فضای کوچک استفاده کنید. مثلا این دستشویی زنانه تحسین برانگیز را ببینید، که از موزائیک های کوچک شش ضلعی برای پوشاندن تمام دیوار استفاده کرده اند تا چشم را به بالا هدایت کنند و محیط را باز تر جلوه دهند. روشویی کنسولی بدون کابینتی که استفاده کرده اند هم نسبت به نمونه های معمولی فضای کمتری اشغال می کند و محیط را هم شلوغ نمی کند.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – استفاده از کاشی هایی با طرح های متنوع به جذابیت محیط افزوده است

کاشی های رگ چین و جذابیت های کلاسیک آنها در طراحی سرویس بهداشتی کوچک

این سرویس بهداشتی کوچک و زیبا طراحی متنوع و جسورانه ای دارد. استفاده از کاشی هایی با طرح های متنوع به جذابیت محیط افزوده است و هم حواس بیننده را از ابعاد کوچک این سرویس بهداشتی پرت می کند. استفاده از کاشی های رگ چین در دیوارها نه تنها از احتمال ایجاد ناراحتی برای افراد کلاستروفوبیک جلوگیری می کند، بلکه دیوارها را هم وسیع تر نشان می دهد.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – کاشی های این حمام ساده و شیک با رنگ سبز کمرنگ چنان براق هستند که به محیط وسعت می بخشند

با کاشی های براق نور را به محیط هدیه دهید

هر چند استفاده از کاشی های براق و صیقلی برای کف حمام مطلقا ممنوع است، اما پوشاندن دیوارها با این قبیل کاشی ها فضار را بزرگ تر و پر نور تر جلوه می دهد. کاشی های این حمام ساده و شیک با رنگ سبز کمرنگ چنان براق هستند که به محیط وسعت می بخشند بدون آن که از مد افتاده و قدیمی بنظر برسند.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – یکپارچگی از عواملی است که فضا را از جهت بصری وسیع تر نشان می دهد

کفپوش یکپارچه برای وسعت بخشیدن

در طراحی این سرویس بهداشتی شیک به جای تغییر دادن طرح کاشی های کف حمام تمام کفپوش سرویس بهداشتی را یکپارچه طراحی کرده است. یکپارچگی از عواملی است که فضا را از جهت بصری وسیع تر نشان می دهد.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – اگر در دیوارها با کاشی سیاه و کوچک پوشیده می شد فضایی تاریک و دلگیر پدید می آورد

با رنگ سیاه در کفپوش ها کنتراست ایجاد کنید

همانطور که دیوارهایی با نقش و نگار فراوان کفپوشی با رنگ روشن را طلب می کنند، احتمالا کفپوش های تیره هم برای دیوارهای روشن و ساده مناسب تر هستند. شاید این سرویس بهداشتی دنج و زیبا، خیلی کوچک باشد اما دلگیر بنظر نمی رسد. اگر قرار بود این کاشی های کوچک و سیاه در دیوارها هم بکار بروند نتیجه آن احتمالا فضایی تاریک و دلگیر بود، اما حالا که فقط در کف بکار رفته اند و در باقی قسمت ها هم رنگ روشن استفاده شده است محیط را بزرگ تر و دلبازتر نشان می دهند.

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی کوچک
طراحی سرویس بهداشتی کوچک – کاشی های گرافیکی با طرح های در هم تنیده می توانند سبک و سیاقی متفاوت ایجاد می کند

با کاشی های گرافیکی در طراحی سرویس بهداشتی کوچک متفاوت دیده شوید

کاشی های گرافیکی با طرح های در هم تنیده می توانند سبک و سیاقی متفاوت ایجاد کنند. کاشی های گرافیکی به کار رفته در این سرویس بهداشتی زیبا و پر زرق و برق، حقیقتا خاص و چشمگیر هستند. با این وجود استفاده متعادل از آن ها، که تنها محدود به کف و بخشی از دیوار پشت روشویی است، باعث شده فضا شلوغ و درهم بنظر نرسد. شما هم بخاطر داشته باشد وقتی می خواهید از کاشی های گرافیکی استفاده کنید مطمئن ترین روش بکار بردن آن ها در بخش های کوچک و محدود است. اگر تمام قسمت های کف و دیوارها را با این کاشی ها پر کنید محیط یه طرز سرسام آوری شلوغ و غیر قابل تحمل خواهد شد. در اینجا امتداد جلوه کاشی ها تا بخشی از دیوار به وسیع تر شدن فضا هم کمک کرده است.برگرفته از: TheSpruce

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ سایت انتخاب رنگ که هر طراحی باید بشناسد

یکی از بخش های مهم برای طراحی هر محصولی انتخاب پالت رنگ هاست. انتخاب رنگ ها به موارد زیادی…