صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ایده هایی ایرانی برای تزیینات اتاق پذیرایی

ایده هایی ایرانی برای تزیینات اتاق پذیرایی

۰
تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
denitte

سبک های معماری هر کدام ویژگی ها و عناصر خودشان را دارند. ویژگی هایی که در معماری داخلی و طراحی داخلی و مبلمان نیز نمود پیدا می کند. نوع آرایه ها و تزیینات اتاق های مختلف هم از جمله همین ویژگی ها هستند. برای مثال آینه کاری و گچ بری در معماری منازل به سبک سنتی ایرانی از عناصر این سبک محسوب می شوند که هنوز هم رواج دارند. ما در این مطلب نگاه متفاوتی به تزیینات اتاق پذیرایی انداخته ایم و پیشنهادهایی اصیل و ایرانی را برای تزیین این اتاق پیشنهاد داده ایم. البته برای درک بهتر این عناصر آن ها را به دو بخش عناصر اصلی طراحی داخلی (شامل دیوارها، کف، سقف و…) و لوازم جانبی تقسیم کرده ایم. با استفاده از ظروف مسی، برنجی، نقره ای قلم کاری شده به کارگیری گلدان ها، شمعدانی ها و سماورهایی آراسته به هنر ایرانی در گوشه ای از اتاق پذیرایی خود، می توانید رنگی ایرانی به محیط خود ببخشید.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
در آینه کاری مدرن از آینه کاری بر روی دیوار ها، سقف ها، مبلمان و… استفاده می شود

آینه کاری در پذیرایی ایرانی

استفاده از آینه کاری باعث می شود خانه شخصیتی متفاوت پیدا کند. آینه کاری به دو قسمت مدرن و سنتی تقسیم می شود که نمونه سنتی آن را در بسیاری از مساجد و بناهای قدیمی ایرانی دیده اید. در آینه کاری سنتی از شیشه های رنگی و اشکال هندسی نیز استفاده می شود که یادآور خانه های قدیمی و پرخاطره است.دلیل استفاده از آینه از گذشته تا به امروز این است که فضا را روشن و دلباز تر می کند.در آینه کاری مدرن از آینه کاری بر روی دیوار ها، سقف ها، مبلمان و… استفاده می شود. تفاوت اصلی میان آینه کاری سنتی و مدرن در این است که در سنتی از قطعات کوچک آینه که به شکل اشکال هندسی توسط دست برش می خورد، استفاده می شد ولی امروزه از آینه ها یک دست و بزرگ برای تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی استفاده می شود که هزینه آینه کاری سنتی بسیار بیشتر از مدرن است.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
گچ کاری با سنگ کچ است که به کچ بری پاریسی معروف است

گچ بری

به برجسته سازی و خلق نقوش برجسته بر روی دیوار یا سقف خانه گچ بری می گویند که به دو دسته تقسیم می شود.

  • دسته اول گچ کاری با سنگ کچ است که به کچ بری پاریسی معروف است و دلیل انتخاب این نام به سال های قبل بر می گردد زمانی که پاریس مرغوب ترین منبع سنگ کچ طبیعی در جهان بود. گچبری هایی که با کچ انجام می شود به سرعت خشک می شوند و از استحکام و مقاومت خوبی برخورددار هستند.
  • دسنه دوم پانل هایی با مواد مصنوعی و طرح برجسته شبیه به ابزارهای گچ بری مانند قاب ها هستند که به صورت آماده فروخته می شود.

رنگ های در پذیرایی سنتی ایرانی

هر فرهنگ و جغرافیایی با رنگ های خاص شناخته می شود. رنگ هایی چون زرشکی، فیروزه ای، قهوه ای، یشمی و قرمز نیز از گذشته در طراحی داخلی، پوشاک و هنرهای سنتی حضور داشته اند. برای مثال فرش های لاکی رنگ دست بافی که در خانه های همه ما نقش پر رنگی را داشته اند.

تزیینات سنتی و لوازم دکوری برای پذیرایی ایرانی

از زمان های قدیم تا به امروز ایرانی ها در ساخت صنایع دستی و سنتی شهره هستند. به طوری که در خانه های بیشتر ایرانی ها نمونه هایی از این آثار را می توان یافت. در این بخش با دست سازه های زینتی و کاربردی ایرانی آشنا می شویم تا بتوانیم از تزیینات پذیرایی ایرانی در منزل خود استفاده کنیم.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
از این هنر که مهمترین هنرها در چیدمان پذیرایی ایرانی است بر کلاف مبلمان کلاسیک نقش می بنند

هنر منبت کاری

هنر کنده کاری و برجسته سازی روی چوب. منبت یعنی چه؟ منبت به معنای محل رویش گیاه و نبات است. طرح های اولیه این هنر بر روی گیاهان انجام می شد، به همین منظور ایرانیان باستان این نام را برای این هنر برگزیده اند. منبت کاری از هنر های سنتی و اصیل ایرانی است. غالبا بر روی چوب به طور عمده بر چوب های شمشاد، گردو و گلابی انجام می شود ولی در بعضی از مواقع بر روی فلزات نیز صورت می گیرد. از این هنر که مهمترین هنرها در چیدمان پذیرایی ایرانی است و بر کلاف مبلمان کلاسیک نقش می بنند. علاوه بر مبلمان منبت کاری را می توانیم با ظروف زینتی و یا مجسمه ها و تابلوهای هنری به خانه بیاوریم.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
از پته دوزی بر روی کوسن ها، رو میزی ها و دیگر اکسسوری های سنتی استفاده می شود

پته دوزی

ضرب المثل «پته اش روی آب افتاد» را شنیده اید؟ این اصطلاح زمانی استفاده می شود که دروغ و حیله کسی افشا می شود، می گویند این ضرب المثل از هنر پته دوزی گرفته شده است زیرا در قدیم هنگامی که می خواستند مرغوبیت یک پته را چک کنند آن را درون آب می انداختند و اگر نخ و ریسمان پته نا مرغوب بود رنگ خود را به آب می داد و معلوم می شد که آن کیفیت لازم را ندارد. پته دوزی، فطه (فته) دوزی یا سلسه دوزی نقوشی است که بر روی عریض (پارچه ضخیم یا پشمی) با نخ و ریشه های مخصوص رنگی توسط دست دوخته می شود که با سوزن دوزی تفاوت هایی نیز دارد.پته از واژه پُت (Pot) به معنای کرک و پشم است. پته دوزی نوعی رودوزی (دوخت و دوز بر روی پارچه) سنتی به حساب می آید.از پته دوزی بر روی کوسن ها، رو میزی ها و دیگر اکسسوری های سنتی استفاده می شود.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
میناکاری به هنر ادغام آتش و خاک معروف است

هنر میناکاری

میناکاری یعنی چه؟ نزدیک ترین لغت به میناکاری نام مینا به معنای آسمان آبی است ولیکن آسمان آبی چه ارتباطی به ظروف میناکاری دارد؟ تا به حال با دیدن این نقش و نگار یاد چه چیزی افتاده اید؟ رنگ زمینه این نقوش سبز، آبی و گاها قرمز است که اگر از دید و زاویه هنری آن را بررسی کنیم در ذهنمان آسمانی آبی تداعی می شود. میناکاری به هنر ادغام آتش و خاک معروف است، هنری که رقص قلم  بر روی مس، نقره و طلا است. از دوران قدیم تا به امروزه ظروف میناکاری از اشیایی نظیر شمعدان های میناکاری همیشگی خانه ما ایرانی ها و تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی بوده اند و رنگ و آبی آسمانی به فضا می دهند.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
خواستگاه این هنر شهر شیراز است

هنر خاتم کاری

هنر ترکیب چندضلعی ها، خاتم کاری به معنای هنر آراستن سطح اشیاء به صورتی شبیه موزائیک، با مثلث های کوچک است که هرچه این نقوش ریزتر باشند آن خاتم ارزشمندتر است. خواستگاه این هنر شهر شیراز است، این هنر را بر روی تخته نرد، جعبه های زیورآلات، لیوان ها و جام ها، ظروف پذیرایی و… می توان دید.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
از معرق کاری در تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی برای تابلوها، ظروف پذیرایی، میزها استفاده می شود

هنر معرق کاری

معرق به معنای رگه، وصله و تکه است. هنری که تکه های ریز پارچه، چوب، فلز و… را در کنار یکدیگر جمع می کند. از معرق کاری در تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی برای تابلوها، ظروف پذیرایی، میزها استفاده می شود.

تزیینات اتاق پذیرایی ایرانی
قلم زنی هنر ترسیم نقش و نگار بر روی فلزاتی چون برنج، نقره، طلا و مس است

هنر قلم زنی

هنر نقش دادن به فلزات. قلم زنی هنر ترسیم نقش و نگار بر روی فلزاتی چون برنج، نقره، طلا و مس است که با استفاده از قلم فرو رفتگی هایی بر روی فلز ایجاد می کنند و سپس بر روی آن پودر زغال می ریزند و با روغن سیاه آن را می پوشانند. از قلم زنی بر روی ظروف زینتی و کاربردی استفاده می شود.
شما به کدام یک از هنرهای ایرانی بیشتر علاقه مندید واز آن در تزیینات پذیرایی خود بهره برده اید؟

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب

تقریبا در بیشتر اوقات صبح زود بیدار شدن و بیرون آمدن از رختخواب گرم و نرم، کار چندان خوشای…