صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن از زبان طراحان داخلی

اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن از زبان طراحان داخلی

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمنن

همان‌طورکه از نامش پیداست، اتاق نشیمن جایی است که افراد خانواده اوقات فراغت خود را در کنار هم سپری می کنند و به احتمال زیاد اولین مکانی است که در بدو ورود دیده می شود. بنابراین یکی از مهمترین اتاق های خانه به حساب می آید و اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن کاملا توی ذوق می زند.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – حتی اگر اتاق نشیمن شما به قدر کافی زیبا و بی نقص باشد چند اشتباه رایج می تواند دکوراسیون آن را خراب کند

البته در این میان خطاها و اشتباهاتی وجود دارد که باید اول آنها را شناخت بعد از آنها اجتناب کرد. برای راهنمایی شما و آشنایی با  اشتباهات رایج در چیدمان اتاق نشیمن، اینسایدر از چند طراح داخلی خواسته تا علاوه بر ممنوعیت های چیدمان در این مکان، توصیه های کاربردی خود را در این زمینه بیان کنند. گاهی اوقات ترفندهای کوچک تفاوت های چشم گیری ایجاد می کنند. با هم چند مورد از بزرگترین و مهمترین آنها را مرور می کنیم.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – فرش های کوچک ظاهر فضا را ناقص و ناموزون نشان می دهند

فرش های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک از اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن است

انتخاب فرش مناسب برای اتاق نشیمن نقشی اساسی در دکوراسیون اتاق شما بازی می کند. مهمترین نکته در مورد فرش، اندازه آن است که باید متناسب با اندازه اتاق باشد. فرش اتاق نشیمن نه باید خیلی بزرگ باشد نه خیلی کوچک. فرش خیلی بزرگ فضای اتاق را کوچک تر جلوه می دهد. فرش های کوچک هم صاحب خانه را وادار می کند که مبلمان را نزدیک به هم بچینید که با این کار تعادل اتاق به هم می ریزد و فضاهای خالی بدون استفاده ایجاد می شود. برای آنکه بفهمید یک فرش در دکوراسیون اتاق شما چطور به نظر می رسد، با کمک نوار چسب های مخصوص، رنگ آمیزی و اندازه گیری های دقیق الگویی ساختگی از فرش درست کنید تا نتیجه بهتری از انتخاب خود بگیرید.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – شاید بهتر باشد مبل را نزدیکتر به وسط اتاق قرار دهید

چسباندن مبل ها به دیوار اتاق را کوچک تر از رایج ترین اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن است

 به جای چسباندن مبل ها به دیوار، باید چیدمانی شناور برای آنها در نظر بگیرید. یعنی مبلمان را با فاصله از دیوار و گاهی در وسط اتاق قرار دهید به طوری که در اطراف آنها فضایی خالی ایجاد شود. با این کار اتاق بزرگ تر به نظر می رسد. علاوه بر این در فضای دور اتاق جایی برای راه رفتن خواهید داشت.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – مبلمان بیش از حد هماهنگ اتاق را خالی از سکنه نشان می دهد

هماهنگی بیش از حد در دکوراسیون اتاق نشیمن از اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن است

اغلب در نمایشگاه های فروش مبلمان، همه وسایل با هم ست شده اند مثلا تک وسایل اتاق نشیمن بت هم هماهنگ اند. راحت ترین کار این است که کل مجموعه را بخرید اما توصیه می شود دور این کار را خط بکشید. به نظر نمی رسد دکوراسیونی که بیش از حد هماهنگ است انتخاب خوبی باشد چون پس از مدت کوتاهی خسته کننده می شود اما استفاده از مبلمان و وسایل مختلف فضا را متنوع می کند. به علاوه نشان می دهد شما برای چیدمان اتاق خود وقت گذاشته اید و سبکی دلخواه و منحصر به فرد خلق کرده اید.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – تلویزیون باید از محل مبل راحتی در راستای دید شما قرار بگیرد

محل مناسب برای تلویزیوندر چیدمان اتاق نشیمن ضروری است

طراحی داخلی فرایندی فراتر از داشتن خانه ای زیباست. یک طراح داخلی خوب باید ارتباط بین طراحی و ارگونومی را به درستی درک کند. ارگونومی علم مهندسی عوامل انسانی است که از یک طرف به سلامت افراد و از طرف دیگر به افزایش تولید و بهره وری توجه می کند. بنابراین پیشگیری از بروز صدمات و خطرات در محیط و تسهیل عملکرد از اهداف علم ارگونومی است. نصب تلویزیون بالای شومینه راحت ترین کار است اما این کار در دراز مدت به گردن شما آسیب می زند. پس تلویزیون باید در راستای دید شما، آن هم در حالت نشسته قرار بگیرد. توجه داشته باشید که هرگز نباید برای تماشای تلویزیون مجبور باشیدگردن خود را بالا بکشید.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – یک مبل شاید زیبا به نظر برسد اما باید راحت هم باشد

راحتی و آسایش اولویت اول در دکوراسیون اتاق نشیمن

مردم اغلب فکر می‌کنند توجه به سبک مهمتر است و باید راحتی را فدای سبک و زیبایی کرد. بازتاب این الگوی فکری در فضای زندگی آنها مشهود است. در صورتی که آسایش و راحتی بزرگترین ویژگی های یک اتاق نشیمن مطلوب و ایده آل است. مهم نیست چه سبکی برای اتاق نشیمن انتخاب می شود، مهم این است به مکانی آرامش بخش تبدیل شود تا علاوه بر زیبایی، راحت و دلنشین هم باشد. اگر نگران افزایش هزینه ها هستید به سادگی با اضافه کردن یک پتوی رومبلی راحت یا چند کوسن مخملِ شیک می توانید حال و هوایی متفاوتی ایجاد کنید.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – معمولا وجود یک منبع نور به تنهایی کافی نیست

نورپردازی اتاق نشیمن از نکات مهم چیدمان نشیمن است

اتاق نشیمن معمولا فضایی چند منظوره است و اعضای یک خانواده ساعات زیادی را در آنجا سپری می کنند، بنابراین نورپردازی آن هم باید متناسب و کاربردی باشد. می توان از لامپ های قابل تنظیم (دیمر) برای سقف اتاق نشیمن استفاده کرد تا با توجه به موقعیت مورد نظر روشنایی متناسب محیط را فراهم کرد. همچنین می توان روشنایی ها و چراغ های دیگری هم، بسته به امکانات مختلف آنها، به کار برد. مثل زمانی که می خواهید در اتاق نشیمن مطالعه کنید. با استفاده از نورپردازی های متمرکز روی قفسه کتاب ها، طاقچه بالای شومینه یا یک اثر هنری و بازی با پرتوهای نور می توانید فضایی دل انگیز در اتاق نشیمن خلق کنید.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – مبلمان و میزها نباید مانعی برای رفت و آمد در اتاق باشند

دکوراسیون اتاق نشیمن و انتخاب مبلمان مناسب در چیدمان اتاق نشیمن

علاوه بر آنکه انتخاب مبلمان مناسب بسیار مهم است، نحوه چیدمان آن هم در اتاق نشیمن  به همان اندازه اهمیت دارد. مبلمان بزرگ در اتاق های کوچک می تواند فضا را کوچکتر جلوه دهد و مبلمان کوچک در اتاق های بزرگ فضا را سرد وخالی می نمایاند. برای اتاق های بزرگتر می توان بین مبلمان فاصله ای به اندازه ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر در نظر گرفت اما در اتاق های کوچکتر آپارتمان ها فاصله ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر مناسب است. فاصله گذاری مناسب بین مبلمان، از آلودگی بصری جلوگیری می کند در ضمن اتاق های کوچکتر را بزرگتر جلوه  می دهد.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – بعضی از وسایل با هم هماهنگ نیستند

گنجاندن وسایل و مبلمان ناهماهنگ یکی از بزرگ ترین اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن است

مردم اغلب دوست دارند وسایلی را در اتاق نشیمن خود بگنجانند که دراصل با سبک کلی خانه آنها مطابقت ندارد. هرچند باید از این کار اجتناب کرد اما در این مورد یک استثنا هم وجود دارد. اگر واقعا عاشق مبلمانی هستید، آن را بخرید و خود را محدود به یک طرح یا سبک خاص نکنید. با این کار می توانید خانه خود را منحصر به فرد کنید طوری که نمایانگر هویت شما باشد و در نهایت خانه ای خواهید داشت مملو از مبلمانی که واقعا دوست دارید.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – بعضی اوقات کمترین ها تاثیرگذارترند

تکلیف قفسه بندی ها در اتاق نشیمن را روشن کنید

وقتی صحبت از قفسه بندی در اتاق نشیمن به میان می آید دو روش برای تزئین و چیدمان وجود دارد، درست و غلط. شما باید تا حد امکان از فضای قفسه ها استفاده کنید اما سعی کنید آن را بیش از حد پُر نکنید چون باعث می شود فضای اتاق شلوغ به نظر برسد. پُر کردن قفسه یعنی استفاده از وسایلی که نسبت به فضای طبقه بندی شده کمدها یا کتابخانه خیلی بزرگ باشند و از آن بیرون بزند.

اشتباهات بزرگ چیدمان اتاق نشیمن
اشتباهات چیدمان اتاق نشیمن – مطمئنا یک میز کافی نیست

وجود میز و سطوح کافی برای قرار دادن وسایل در اتاق نشیمن ضروری است

اتاق نشیمن اغلب اوقات به راحتی به هم می ریزد و درهم و بر هم و آشفته می شود، پس حتما باید فضای مناسب و کافی برای قراردادن نوشیدنی، کتاب و سایر لوازم وجود داشته باشد. برای داشتن یک اتاق نشیمن مطلوب، باید سطوحی مناسب مثل میزهای عسلی در دسترس باشد تا بتوان به راحتی از هر جایی که نشسته‌اید، بتوانید کتاب یا فنجان چای خود را روی یکی از آنها بگذارید. داشتن این گونه فضاهای دمِ دستی در اتاق نشیمن، ایده خیلی خوبی خواهد بود.


برگرفته از: اینسایدر

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک

ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک به دلایل واضحی محبوب شده است. یک‌ خانه کوچک با طراحی خوب می‌توا…