صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون اتاق خواب مستر چیست؟ چه کاربردی دارد و چطور چیدمانش کنیم؟

اتاق خواب مستر چیست؟ چه کاربردی دارد و چطور چیدمانش کنیم؟

۰
اتاق خواب مستر چیست

اتاق خواب مکان خاصی است، جایی است برای آرامش، خواب یا حتی رسیدگی به کارهای روزمره. البته برای بعضی این اتاق بهترین اتاق فضای خانه یعنی اتاق خواب مستر است. در این متن قرار است سری به دنیای به معنای واقعی بزرگ اتاق خواب مستر بزنیم و ببینم اتاق خواب مستر چیست و با یک اتاق خواب معمولی چه تفاوتی دارند.

ریشه عبارت اتاق خواب مستر

اولین بار در سال ۱۹۲۶ از عبارت اتاق خواب مستر برای اشاره به بزرگترین اتاق خواب خانه ای مجلل استفاده شد که دارای سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی بود. از آن زمان این لفظ به بزرگترین اتاق خواب خانه اطلاق می شود. مستر خواب ها معمولا بسیار مجلل بودند و با کمد های بزرگ و سرویس بهداشتی به سوئیتی مستقل شباهت داشت. اما در نهایت مساحت بالای آنها بود که باعث می شد به اتاق خواب مستر تبدیل شود. در بیشتر مواقع بزرگترها یا صاحب خانه در اتاق خواب مستر مستقر می شدند و اتاق خواب های کوچکتر متعلق به بچه ها یا دفتر کار بود. اما اگر بخواهیم صاحب اصلی و تاریخی این اتاق ها را بشناسیم باید به ترجمه کلمه مستر (Master) که به معنای ارباب است توجه کنیم. در واقع این اتاق خواب های بزرگ در عمارت های قدیمی محل استراحت ارباب یا همان مرد نان آور خانه و همسرش بود. از آن جایی که این عبارت با استاندارد های جامعه امروز همخوانی ندارد و نژاد پرستانه تلقی می شود بسیاری از افراد در پی عوض کردن این عبارت هستند. امروزه بسیاری از معماران، طراحان داخلی، مشاورین املاک و کسانی که در کار ملک هستند از عبارات اتاق خواب صاحبخانه یا اتاق خواب اصلی استفاده می کنند. به هر حال زبان هر جامعه نشان دهنده عقاید آن جامعه است و برای همین زبان همیشه در حال تغییر است. با این حال بسیاری معتقدند این عبارت دیگر معنا قدیمی را نداشته و افراد هم به آن عادت کرده اند پس دلیلی برای تغییر آن وجود ندارد.

اتاق خواب مستر چیست
اتاق خواب مستر چیست : بزرگترین اتاق خواب خانه که مخصوص والدین است، شبیه به یک سوئیت مستقل با دکوراسیونی کاملا متفاوت و مجلل.

تفاوت اتاق خواب مستر با اتاق خواب های معمولی

اما باز بر می گردیم به این موضوع که اتاق خواب مستر چیست و چه ویژگی هایی دارد. معمولا اتاق خواب مستر تنها اتاقی است که فقط از داخل قفل می شود. پدر و مادر ها در اتاق مستر زندگی می کنند و برای جلوگیری از شیطنت بچه ها که ممکن است در را از بیرون قفل کنند، از چنین راه حلی استفاده شده است.
همیشه یک کمد به اتاق خواب مستر اختصاص داده می شود. ممکن است این کمد درون خود اتاق ساخته شده باشد یا در راهرو کنار اتاق باشد.
اتاق خواب مستر رو به منظره بیرون و خیابان و کنار پله های اضطراری ساخته می شود اما نه به دلیل لذت بردن از منظره بلکه برای افزایش امنیت. اگر اتفاقی مانند آتش سوزی رخ بدهد بچه ها فورا به سمت اتاق پدر و مادر فرار می کنند و همچنین اگر سارقی به خانه بیاید -یا اتفاقی نظیر این،- تنها اتاقی که از داخل قفل می شود اتاق خواب مستر است. پس در هر صورت امکان تخلیه خانه از سمت اتاق خواب مستر مهیا شده و امن ترین اتاق خانه است.
تقریبا تمام اتاق خواب های مستر مدرن دارای سرویس بهداشتی و حمام هستند که فقط مخصوص استفاده بزرگسالان است و بچه ها حق استفاده از آن را ندارند.
علاوه بر سیستم گرمایشی اختصاصی اتاق دارای تهویه های مناسب و مستقل است تا دما خیلی پایین یا بالا نرود.
در بسیاری از ساختمان ها فقط از طریق اتاق خواب مستر می توان به پشت بام، بام سبز خانه یا بالکن رفت.
رنگ و دکوراسیون داخلی این اتاق می تواند به کلی متفاوت از باقی نقاط خانه باشد.
و مورد آخر بستگی به سلیقه صاحب خانه دارد اما معمولا یک تخت دو نفره بزرگ نیز در اتاق خواب مستر وجود دارد.

اتاق خواب مستر چیست
امروزه بیشتر خانه ها مستر خواب ندارند اما وجودش در خانه یک امتیاز ویژه محسوب می شود

کاربرد اتاق خواب مستر در دنیای امروز

امروزه در بیشتر خانه ها یا اتاق خواب مستری وجود ندارد یا دارای همه ویژگی های یک اتاق خواب مستر لوکس نیست. از بزرگی اتاق که بگذریم معمولا از اتاق خواب پدر و مادر به عنوان اتاق خواب اصلی خانه یاد می شود اما در بیشتر مواقع این اتاق ها دارای سرویس بهداشتی یا کمد بزرگ مستقل نیستند. گاهی اوقات حتی از اتاق خواب های دیگر خانه نیز بزرگتر نیستند. اما باز هم کم و بیش اتاق خواب های بزرگ و مجلل که مانند یک سوئیت مستقل دارای امکانات هستند یافت می شوند مخصوصا در عمارت های مجلل یا خانه هایی که سفارشی ساخته می شوند.

طراحی داخلی و دکوراسیون مستر خواب

حالا که متوجه شدیم اتاق خواب مستر چیست و با تاریخچه و ویژگی های این اتاق خواب آشنا شدیم در ادامه چند پیشنهاد برای طراحی داخلی اتاق خواب مستر را از نظر می گذرانیم.

اتاق خواب مستر چیست
همیشه دیواری متمایز برای اتاق خوابتان انتخاب کنید. می توانید این کار را با یک اثر هنری بزرگ انجام دهید. و برای اضافه کردن بیشتر رنگ از مبلمان متمایز مثل دو صندلی آبی استفاده کنید.
اتاق خواب مستر چیست
از تخت خواب های سکویی مستطیلی شکل استفاده کنید تا اتاق را بزرگتر جلوه دهید. همچنین خطوط صاف و تمیز تخت یک فضا مینیمالیست می سازند.
اتاق خواب مستر چیست
اتاق خواب هایی با سقف بلند ممکن است بسیار باز به نظر برسند. می توانید این مدل سقف ها را با رنگ های تیره یا طیف های خاکستری رنگ کنید تا سقف کوتاهتر به نظر برسد.
اتاق خواب مستر چیست
داشتن یک پاف عثمانی پایین تخت فضا را بسیار مجلل تر جلوه می دهد. از آنجایی که فضا روی زمین در اتاق خواب مستر بسیار زیاد است پس سراغ پاف عثمانی بزرگ بروید.
اتاق خواب مستر چیست
با انتخاب یک دیوار متمایز از جنس مرمر سیاه از مجلل بودن اتاق مطمئن شوید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر اهل دنیای مد و فشن هستید پس حتما از داشتن یک کمد شیشه ای لذت می برید. البته یادتان باشد اگر نمی توانید کمد مرتبی داشته باشید سراغ این مدل نروید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر از طرفداران سبک صنعتی هستید از یک دیوار بتی یا آجری استفاده کنید و برای ایجاد تعادل هم سراغ جزئیات تزئینی طلایی رنگ بروید.
اتاق خواب مستر چیست
با نورپردازی زیبا، تاجی بزرگ برای اتاق خوابتان بسازید. این هاله نوری بزرگ همه چشم ها را به خود خیره می کند.
اتاق خواب مستر چیست
طرح دیوار متمایز را تا سقف ادامه دهید تا فضایی یکدست داشته باشید. همچنین تخت های سکویی با پایه شیشه ای خطا دید ایجاد می کند و به نظر تختی معلق می رسد.
اتاق خواب مستر چیست
نیازی نیست تخت حتما به دیوار بچسبد. با فاصله گذاری بین تخت و دیوار یک فضا اضافی ایجاد کنید که می توانید از آن به عنوان دفتر کار استفاده کنید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر عاشق طرح های منحنی هستید از تخت و مبلمان گرد استفاده کنید. یک صندلی متمایز با طراحی منحنی شکل فضا را تکمیل می کند.
اتاق خواب مستر چیست
با اضافه کردن مبلی متمایز کمی شیطنت را چاشنی فضا مینیمال کنید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر از یک پالت رنگی خنثی استفاده می کنید برای جلوگیری از یکنواختی از طرح ها و الگو های مختلف استفاده کنید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر در حال ساختن اتاق هستید باغچه ای کوچک هم به آن اضافه کنید. با این کار نور طبیعی خورشید و طبیعیت را با هم در اتاق خواهید داشت.
اتاق خواب مستر چیست
با گذاشتن یک پنجره بالای تخت اثری هنری از آسمان پدید آورید.
اتاق خواب مستر چیست
می توانید وان حمام را کنار تخت قرار داده و با یک پله کوچک این دو فضا را از هم جدا کنید. در اتاق بالا نور پایین پله علاوه بر جنبه زیبایی به فرد اخطار می دهد که پله را فراموش نکند.
اتاق خواب مستر چیست
با پرده ای بلند سرویس بهداشتی را از اتاق خواب جدا کنید اما در عین حال هر دو را در یک فضا نگه دارید.
اتاق خواب مستر چیست
نصب آینه بالای تخت باعث می شود اتاق خواب بزرگتر به نظر برسد. بهتر است آینه بدون قاب باشد.
اتاق خواب مستر چیست
اگر یک نقص معماری در اتاقتان دارید به جای پنهان کردنش با نور پردازی و رنگ متضاد آن را نمایان تر کنید.
اتاق خواب مستر چیست
با آویختن چراغ هایی رو به روی پنجره فضایی رویایی ایجاد کنید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر دفتر کار در اتاق خواب تان قرار دارد بهتر است جداسازی مختصری انجام دهید. در اتاق بالا میز کار در فضای تیره و تخت در فضای روشن اتاق قرار دارد.
اتاق خواب مستر چیست
قدرت رنگ ها را دست کم نگیرید. شاید آبی رنگی ابتدایی باشد اما اتاق چشم نوازی می سازد.
اتاق خواب مستر چیست
طبق قاعده یین و یانگ یک فضا تیره روشن بسازید. پالت رنگی اتاق بالا تم خاکستری و مشکی دارد اما پنجره های بزرگ نور آفتاب را به داخل آورده اند.
اتاق خواب مستر چیست
طرفدار رنگ های جیغ نیستید؟ از نعنایی و رنگ های خنثی استفاده کرده و فضایی فوق العاده مینیمال داشته باشید.
اتاق خواب مستر چیست
اگر می خواهید اتاق خواب تان به تیره ترین حالت ممکن برسد از پنجره های صحفه ای استفاده کنید تا جلوی ورود نور را بگیرد. 

می توان به سوال اتاق خواب مستر چیست این طور پاسخ داد، بزرگترین اتاق خواب خانه که مخصوص والدین است و دارای امکانات رفاهی بیشتر مانند حمام و سرویس بهداشتی مستقل با دکوراسیونی کاملا متفاوت و مجلل.

میانگین امتیازات ۴ / ۵. تعداد امتیازات ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایجاد تغییرات اساسی در اتاق پذیرایی مدرن؛ تنها با ترفند انتخاب رنگ های محبوب و ماندگار

انتخاب مناسب ترین رنگ برای فضای اتاق پذیرایی برای اغلب افراد کاری دشوار است. زیرا این اتاق…