صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ابعاد استاندارد مبلمان و فضای ناهار خوری

ابعاد استاندارد مبلمان و فضای ناهار خوری

۰
ابعاد میز ناهارخوری
ارسال خبر

ناهار خوری یکی از قسمت های مهم هر خانه است. چیدمان فضای غذاخوری چه اتاق جداگانه ای به خود اختصاص دهد و چه در حد میزی در آشپزخانه یا فضای اپن باشد، باید به درستی انجام شود. اندازه ها و ابعاد میزهای غذاخوری، صندلی ها و اسباب باید به گونه ای انتخاب شود که رفت و آمد به خوبی انجام شود و هنگامی که همه فضا هم اشغال شود باز مشکلی پیش نیاید. در متن زیر درمورد ابعاد میز ناهار خوری و جای گیری مناسب مبلمان فضای غذاخوری بخوانید تا به صورت کاربردی از فضا استفاده کنید.

ارتفاع میز و صندلی تنها موردی است که نباید نگرانش باشید و ابعادش را درنظر بگیرید. ابعاد میز ناهار خوری و صندلی طبق استاندارد ساخته می شود. اما حتی درمورد میز و صندلی هم تنوع زیاد است. حین انتخاب اسباب آشپزخانه دکور، سبک زندگی و اینکه چه‌قدر قرار است از این فضا استفاده کنید را درنظر بگیرید بعد سراغ خرید بروید.

طراحی دکوراسیون فضای ناهار خوری باز

ابعاد میز ناهارخوری
اتاق ناهارخوری سنتی

اتاق ناهارخوری سنتی

فضاهای غذاخوری سنتی معمولا بسیار بزرگ هستند و فضای سخاوتمندانه ای را برای چیدمان در اختیارتان می گذارند. بنابراین اگر زیاد مهمان دارید و فضا هم دراختیارتان است درنگ نکنید و میز ناهارخوری بزرگ و کلاسیک مستطیلی که قابلیت پذیرایی از عده زیادی را دارد را انتخاب کنید. همچنین گذاشتن گنجه یا بوفه ای کلاسیک که با میز هماهنگ باشد و بتوانید ظروف را در آن بگذارید انتخاب خوبی برای این فضا به شما می رود.

اگر تصمیم دارید میز بزرگی بخرید اتاقی بزرگ نیاز دارید. عرض این اتاق باید حداقل ۴.۳ متر و طول آن حداقل ۴.۹ متر باشد. البته اگر رفت و آمد راحت تر را ترجیح می دهید باید عرض اتاق ۴.۸ متر و طول ۶.۱ متر را مدنظر داشته باشید.

ابعاد میز ناهارخوری
اتاق ناهار خوری امروزی

اتاق ناهار خوری امروزی

میز و صندلی هایی که ابعاد کوچک تری دارند و در دکوراسیون مدرن پرطرفدار هستند مناسب طرفداران سبک معاصر هم هستند. در میز و صندلی های جدیدتر کارایی مهم تر از شکوه و زیبایی است. بنابراین سعی می شود تا حد ممکن ابعاد کاهش پیدا کنند و از صندلی های بزرگ و دست و پاگیر پرهیز می شود.

ابعاد ۹۱ تا ۱۰۷ سانتی متر دور میز فضا را برای عبور بقیه باز می کند. اگر میز تان ۹۱ سانتی متر عرض و ۱۸۳ سانتی متر طول دارد اتاقی با ابعاد ۳.۴ متر عرض و ۳.۶ متر طول برای تان کافی خواهد بود.

طراحی دکوراسیون فضای ناهارخوری بسته

ابعاد میز ناهارخوری
اتاق ناهار خوری به سبک دکوراسیون شهری

اتاق ناهار خوری به سبک دکوراسیون شهری

بسیاری از خانه های نقشه باز چه با معماری شهری و چه با معماری حومه ای فضای غذاخوری را با فضای نشیمن یا آشپزخانه ترکیب می کنند و غذاخوری را داخل یکی از این دو اتاق تعبیه می کنند. چالش این نوع از چیدمان هم نبود دیواری برای قرار دادن گنجه یا بوفه است. بسته به اتاق می توان این مشکل را با گذاشتن گنجه ای کوچک یا قفسه های باز حل کرد.

کابینت هایی که برای قرار گرفتن در فضای غذاخوری نقشه باز طراحی می شوند با عمق ۲۵ سانتی متر هم قابل استفاده هستند اما عمق های ۳۰، ۳۶ و ۴۱ سانتی متر مناسب تر هستند. پهنای کابینت ها هم بستگی به فضای دراختیار شما و سبک چیدمان تان دارد. فقط به خاطر داشته باشید باید حداقل ۹۱ سانتی متر از اطراف میز را خالی کنید تا صندلی ها راحت بیرون کشیده شوند و بتوان از دورشان رد شد. اگر در خانه فردی را دارید که از ویلچر استفاده می کند این ابعاد باید ۱۳۷ سانتی متر باشد.

ابعاد میز ناهارخوری
اتاق ناهار خوری به سبک دکوراسیون حومه ای

اتاق ناهار خوری به سبک دکوراسیون حومه ای

یکی از نمونه های پرطرفدار فضای غذاخوری حومه ای قرار دادن میز حدفاصل اتاق نشیمن و آشپزخانه است. در این حالت میز هم به آشپزخانه نزدیک است و هم به نشیمن. همچنین با کمک فرش زیر میز می توان مرزی بین فضای غذاخوری و دو فضای دیگر ایجاد کرد. در این نوع چیدمان هم به فاصل اطراف میز و صندلی برای عبور و مرور توجه کنید.

اگر میز ناهارخوری در حدفاصل آشپزخانه و اتاق نشیمن قرار دارد و این فضا گرد نیست دقت کنید فضای بیشتری دور میز و صندلی درنظر بگیرید. از آنجا که این میز در فاصله دو فضای پررفت و آمد خانه یعنی آشپزخانه و اتاق نشیمن قرار دارد باید حتما فضای کافی برای رد شدن داشته باشد. درنظر گرفتن ۱۲۲ تا ۱۵۲ سانتی متر از لبه میز برای این فاصله کافی است.

ابعاد میز ناهارخوری
اتاق ناهار خوری به سبک دکوراسیون ترکیبی

اتاق ناهار خوری به سبک دکوراسیون ترکیبی

در فضاهای غذاخوری ترکیبی هم از میز و صندلی و هم از صندلی دور بار و اپن استفاده می شود. اگر شما هم خواستید از هر دو مورد استفاده کنید به خاطر داشته باشید که پشتی صندلی ها با پشتی صندلی های بار هم راستا باشند و فاصله این دو صندلی هم به قدر کافی باشد.

ابعاد میز ناهارخوری
مبلمان اتاق ناهارخوری : صندلی

مبلمان اتاق ناهارخوری : صندلی

صندلی های غذاخوری در همه ابعاد، اندازه ها و مدل ها ساخته می شوند و دست تان را در انتخاب باز می گذارند. همچنین تنوع ابعاد به شما برای استفاده کاربردی تر از فضا کمک می کند. برای انتخاب صندلی می توانید صندلی های مورد نظر برای سر و ته میز را به رنگی متفاوت یا با تزئیناتی کمی بیشتر انتخاب کنید تا دور میز تنوع ایجاد کنید.

ابعاد میز ناهارخوری
مبلمان اتاق ناهارخوری : صندلی

گزینه ی دیگری که در نشیمن گاه فضای غذاخوری می توانید لحاظ کنید استفاده از نیمکت به جای صندلی است. نیمکت های برای فضاهای کوچک تر کاربردی تر هستند و فضای بیشتری در اختیارتان می گذارند. نیمکت ها حداقل ۶۱ سانتی متر عمق نیاز دارند و پهنای آن ها هم با توجه به فضای شما تعیین می شود.

مبلمان اتاق ناهارخوری : میز

اشکال و ابعاد میز ناهار خوری

ابعاد میز ناهارخوری
ابعاد میز ناهار خوری استاندارد است و عرض بیشتر میزها ۹۲ تا ۱۰۷ سانتی متر هستند

میز ناهار خوری مستطیل

حین خرید میز ناهارخوری حتما شکل میز را درنظر بگیرید. میزهای مستطیلی سنتی و همه جا در دسترس هستند. امروزه میزهای مستطیلی هم در بازار هستند که قابلیت بزرگ شدن دارند و می توان میز را بزرگ تر کرد و در مهمانی های بزرگ تر از آن استفاده کرد.

عرض بیشتر میزها ۹۲ تا ۱۰۷ سانتی متر است. طول میزها هم انواع مختلف و متنوعی دارد اما میزهای ناهارخوری رسمی معمولا ۱۶۸ سانتی متر طول دارد که ۶ نفر میهمان را به خوبی جواب می دهد. میزهای بزرگ تری هم هستند که تا ۳۰۵ سانتی متر یا ۳ متر طول دارند. میزهایی که بزرگ می شوند هم ابعاد مختلفی دارند و از ابعاد رایج شان ۱۸۳ تا ۲۱۳ سانتی متر است.

ابعاد میز ناهارخوری
ابعاد میز ناهار خوری استاندارد است و میزهای مربع در ابعاد بزرگتر از عرض ۱۰۲۲ هم ساخته می شوند

میز ناهارخوری مربع

میزهای مربع شکل هم نوع دیگری از میزهای ناهارخوری هستند. ابعاد معمول میزهای ناهارخوری ۹۱، ۱۰۷ و ۱۲۲ سانتی متر است. البته این میزها در ابعاد بزرگ تر ۱۳۷، ۱۵۲ و ۱۸۳ سانتی متر هم ساخته می شوند.

ابعاد میز ناهارخوری
ابعاد میز ناهار خوری بیضوی می تواند متغیر باشد

میز ناهارخوری بیضی

میزهای بیضی شکل هم در دو نوع مدرن و سنتی وجود دارند. میزهای بیضی شکل گاهی برای فضاهای کوچک تر مناسب تر هستند و گوشه های میزهای چهارگوش را که مزاحمت ایجاد می کنند را ندارند. ابعاد این گونه میزها هم متنوع است و با توجه به فضا میتوانید انتخاب کنید.

ابعاد میز ناهارخوری
ابعاد میز ناهار خوری گرد رسمی قطر ۱۵۱ سانتی متر است

میز ناهارخوری گرد

کسانی که از میهمانی لذت می برند و مخصوصا طرفدار گفت و گوهای سر میز غذا هستند میزهای دایره ای شکل را ترجیح می دهند. میزهای دایره ای شکل فضای بهتری برای گفت و گو در اختیار افراد قرار می دهند و با نشستن در هر طرف میز می توان افراد دیگر را به خوبی دید. میزهای گرد ابعاد ۶۱ سانتی متری هم دارند و میزهای صبحانه هم در ابعاد ۱۰۷ تا ۱۲۲ سانتی متری تولید می شوند. اما میزهای گرد رسمی حداقل ۱۵۲ سانتی متر هستند و تا ۱۸۳ سانتی متر هم ابعادی معقول به شمار می رود.

در انتخاب هر مدل از میز به خاطر داشته باشید راحتی مهم ترین نکته است و بهتر است حین غذاخوردن معذب نباشید.

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۳۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایده های کاربردی و کم هزینه که در نوسازی آشپزخانه به کارتان می آیند

برای آن که در آشپزخانه قدیمی خود تغییرات عمده ایجاد کنید نیاز به صرف هزینه های هنگفت نیست.…