صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون آشنایی با جزیره آشپزخانه و انواع مختلف چیدمان صندلی برای جزیره آشپزخانه

آشنایی با جزیره آشپزخانه و انواع مختلف چیدمان صندلی برای جزیره آشپزخانه

۰
جزیره آشپزخانه
nowrooz

جزیره آشپزخانه می تواند به عنوان میز ناهارخوری هم عمل کند و علاوه بر اضافه کردن فضای نگهداری ظروف در آشپزخانه با بازی کردن نقش میز شما را از هزینه ای اضافی و تلاش برای جا دادن میز نجات دهد. بسیاری تصور می کنند کار با گذاشتن جزیره حین بازسازی یا خرید خانه تمام می شود و فقط لازم است جزیره بگذارند و چند صندلی بچینند اما خانه ای با طراحی زیبا و خیره کننده کار بیشتری می طلبد! انواع مختلفی از چیدمان صندلی دور طرح جزیره آشپزخانه وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید تا بتوانید بهترین گزینه را برای جزیره خودتان انتخاب کنید.

جزیره آشپزخانه
جزیره عمق یا عرض بیشتری از کانتر اپن دارد

جزیره آشپزخانه چیست؟

جزیره آشپزخانه یک کانتر یا پیشخان است که مثل جزیره وسط اقیانوس ناآرام آشپزخانه شما قرار دارد تا شما را در میان کار به ساحلی آرام برساند. جزیره آشپزخانه فرقش با کانتر و پیشخان اپن در طراحی، ابعاد و کاربری مشخص می شود. کانتر یا پیشخان اپن معمولا از یک سمت به دیوار و دیگر کابینت ها متصل است. مثلا در مدل آشپزخانه ال شکل یا جی شکل کانتر یا پیشخان اپن به دیوار کناری متصل است. اما جزیره مثل یک جمهوری خودمختار عمل می کند و کاملا مستقل است.
جزیره آشپزخانه نه تنها به لحاظ موقعیت قرارگیری وابسته و پیوسته به دیگر بخش های آشپزخانه نیست بلکه به لحاظ طراحی، جنس و رنگ هم می تواند ساز کاملا متفاوتی از دیگر کابینت ها بزند. جزیره عمق یا عرض بیشتری از کانتر اپن دارد و کاربری هایش هم متفاوت است.

کاربری جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه می تواند کاربری های متفاوتی داشته باشد که آن ها را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:

 • میزکار
 • میز غذاخوری
 • فضای پخت و پز
 • فضای شست و شو
جزیره آشپزخانه
نصب اجاق گاز روی جزیره

انواع طرح جزیره آشپزخانه

با توجه به کاربری ها طرح جزیره آشپزخانه می تواند انواع متفاوتی داشته باشد:

 • جزیره آشپزخانه ای که اجاق گاز صفحه ای روی آن نصب می شود
 • جزیره آشپزخانه ای که سینک ظرفشویی روی آن نصب می شود
 • جزیره آشپزخانه ای که سطحی صاف به عنوان میز (کار یا غذاخوری) روی آن نصب می شود.

نکته: کابینت جزیره های آشپزخانه می تواند با توجه به نوع آن برای محل نگهداری ظروف، وسایل خوراکی و یا پخت و پز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین جزیره آشپزخانه می تواند ثابت یا متحرک (چرخ دار) باشد.

جزیره آشپزخانه
جزیره منحنی شکل

انواع طرح جزیره به لحاظ طراحی و فرم

سطح جزیره آشپزخانه می تواند شکل های متفاوتی داشته باشد از جمله:

 • مربع
 • مستطیل
 • دایره
 • بیضی یا اشکال منحنی مشابه
 • تی (T) شکل
 • یو (U) شکل
 • ال (L) شکل

جزیره آشپزخانه به عنوان میز غذاخوری و کار

با توجه به فرهنگ ایرانی معمولا افراد ترجیح می دهند در فضای اختصاصی تری به پخت و پز و شست و شو در آشپزخانه بپردازند و از این جهت کمتر به نصب گاز یا سینک روی جزیره که در معرض دید بیشتری است اقدام می کنند. به همین دلیل پرکاربردترین نوع طرح جزیره آشپزخانه به عنوان میز غذاخوری و کار است که در ادامه درباره انواع روش ها و ایده های چیدمان این نوع میز بیشتر می خوانیم.

جزیره آشپزخانه
این چیدمان برای زمانی مناسب است که یک یا دو مهمان بیشتر برای صرف غذا ندارید

چیدن صندلی در یک طرف جزیره آشپزخانه

چیدن صندلی در یک طرف جزیره آشپزخانه چیدمان محبوب است و برای بعضی موقعیت ها بهترین گزینه است. اما اگر قرار است فضای غذاخوری خانواده باشد معمولا بهترین گزینه نیست. چیدن صندلی ها در یک طرف یعنی همه افراد کنار هم ردیف می شوند و امکان گفت و گوی راحت سلب می شود.
این چیدمان برای زمانی مناسب است که یک یا دو مهمان بیشتر برای صرف غذا ندارید و می توانند حین غذا خوردن با آشپز صحبت کنند. اما اگر فضای دیگری برای غذاخوردن با خانواده یا مهمان ها دارید منطقی نیست که در فضای دیگری نشیمن ایجاد کنید.
اما اگر فضای دیگری برای غذاخوری یا چیدن صندلی ها ندارید می توانید از همین روش استفاده کنید البته باید دقت کنید که چند نکته باعث می شود مهمان ها راحت تر بنشینند.
اگر در طرح جزیره شما از سمت صندلی ها فضای نگهداری هم هست احتمالا در کابینت ها و دستگیره ها فضای قرار دادن پا را کوچکتر می کند. اما اگرطرح جزیره شما به شکلی است که فقط نقش میز را بازی می کند فضای بیشتری برای پاها و زانوها فراهم می شود و می توان صندلی ها را هم راحت تر چرخاند و فضای گفت و گو ایجاد کرد.

جزیره آشپزخانه
می توانید صندلی طرف دوم را به چیدمان همیشگی تبدیل کنید

چیدن صندلی در دو طرف جزیره آشپزخانه

اضافه کردن صندلی به طرف دیگری از جزیره حتی اگر در عرض جزیره باشد فضای راحت تر و مهمان نوازانه تری برای غذاخوری ایجاد می کند. با اضافه کردن صندلی در یک طرف دیگر جزیره امکان قرار گرفتن رو به روی هم فراهم می شود و افراد دور جزیره راحت تر می توانند باهم صحبت کنند.
بسته به فضایی که در اختیار دارید می توانید صندلی طرف دوم را به چیدمان همیشگی تبدیل کنید یا در زمان نیاز صندلی را اضافه کنید و بعد از صرف غذا جای صندلی را عوض کنید تا دست و پاگیر نباشد.
این روش به خصوص برای فضاهایی مناسب است که نمی توان صندلی را دائمی اضافه کرد و با قرار دادن صندلی در عرض میز حین صرف غذا می توانید بدون از دست دادن فضا میز غذا را به فضایی مطبوع تر و دلنشین تر تبدیل کنید.
اگر طرح جزیره آشپزخانه شما گرد است می توانید صندلی ها را کمی با فاصله از هم دو طرف جزیره بچینید و بهترین تجربه را در استفاده از دو طرف جزیره داشته باشید و فضا را هرچه بیشتر به میز غذاخوری نزدیک کنید.

جزیره آشپزخانه
در این حالت ارتباط در راحت ترین شکل ممکن است

چیدن صندلی در دو طرف مخالف جزیره آشپزخانه

اگر آشپزخانه تان بلند و باریک است می توانید جزیره ای باریک انتخاب کنید و در دو طرف جزیره یعنی روبه روی هم صندلی ها را بچینید. مزیت این چیدمان و جزیره این است که افراد خانواده و مهمان ها روبه روی هم هستند و فضا از نظر ارتباط بهترین حالتش را دارد اما باریکی جزیره باعث می شود نتوانید از فضا حداکثر استفاده را ببرید و ممکن است در چیدمان ظرف ها و غذاها کمی به مشکل بخورید.
اگر مشکلی با ترکیب متفاوت صندلی ها ندارید می توانید در یک طرف صندلی های پشتی دار و در یک طرف چهارپایه های بدون پشتی بگذارید. صندلی های پشتی دار را می توانید برای استفاده روزمره به کار ببرید و حین دورهمی های بزرگتر چهارپایه ها که جای زیادی هم نمی گیرند به کار می آیند.

جزیره آشپزخانه
عیب این روش داشتن فقط سه طرف برای فضای غذاخوری است

چیدن صندلی در سه طرف جزیره آشپزخانه

معمولا چیدن صندلی در سه طرف جزیره برای آشپزخانه های بزرگتر توصیه می شود اما راهکارهایی وجود دارد که بتوان از این شیوه در فضاهای مختلف استفاده کرد.
مثلا اگرطرح جزیره آشپزخانه شما مربع شکل است می توانید با گذاشتن صندلی در سه طرف فضای گفت و گو را فراهم کنید و در عین حال جای زیادی اشغال نکنید.
راه حل دیگر اضافه کردن فضای غذاخوری به جزیره اصلی به حالت T شکل است. در این حالت در عین داشتن جزیره آشپزخانه که فضای نگهداری دارد و این فضا برای دراز کردن پاها و زانوها مشکلی ایجاد نمی کند فضای غذاخوری هم فراهم می شود و بسته به فضای آشپزخانه تا شش نفر هم می توانند راحت دور جزیره بنشینند. این راهکار نسبت به ایجاد فضای غذاخوری دور جزیره فضای بیشتری در اختیار می گذارد و فضای نگهداری ظروف از دست نمی رود اما عیب این روش داشتن فقط سه طرف برای فضای غذاخوری است.
در آشپزخانه ای با ابعاد متوسط این چیدمان را باید با توجه به کارکردی که از جزیره انتظار دارید بچینید. این چیدمان برای فضاهای رسمی مناسب نیست اما برای صرف غذا با خانواده یا دورهمی های دوستانه این گزینه بسیار مناسب است و در عین داشتن فضا به اندازه کافی آشپز هم می تواند با مهمان ها ارتباط داشته باشد و در عین حال دسترسی به فضای اضافی برای گذاشتن ظرف ها و به طور کلی فضای آشپزخانه هم دارد.

چیدن صندلی درچهار طرف جزیره آشپزخانه

این گزینه کمی کارکرد جزیره را عوض می کند. در چیدن صندلی در چهار طرف جزیره آشپزخانه دیگر نمی توان از فضای نگهداری جزیره استفاده کرد و جزیره بیشتر شبیه به میز ناهار خوری می شود که در آشپزخانه گذاشته شده. البته این به این معنا نیست که فضای جزیره به کلی بی استفاده می شود و فقط برای غذا خوردن کاربرد دارد. همچنین می توانید از سطح جزیره برای آماده کردن موادغذایی و فضایی برای خرد کردن و پاک کردن و کارهایی از این دست استفاده کنید.
با انتخاب جزیره ای بلندتر می توانید فضای کار را بیشتر کنید و با صندلی هایی که کاملا زیر میز جا می شوند مشکل دست و پاگیر بودن صندلی ها را کاملا رفع کنید.

جزیره آشپزخانه
جزیره با اختصاص فضایی بین صندلی ها همچنان می تواند زیبا و شیک به نظر برسد

انتخاب تعداد نشیمن

در عکس ها معمولا از جزیره بیشترین استفاده می شود و در همه زوایای ممکن صندلی گذاشته می شود اما در زندگی واقعی نمی توان به این شکل و فشرده از جزیره استفاده کرد و چیدن صندلی زیاد باعث می شود دیگر دست و پا جایی نداشته باشند و غذا خوردن به کاری دشوار تبدیل شود.
جزیره با اختصاص فضایی بین صندلی ها همچنان می تواند زیبا و شیک به نظر برسد و البته که افراد خانه یا مهمان هم از داشتن فضای بیشتر برای غذا خوردن استقبال می کنند.
بهتر است برای هرکس ۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر فضا روی جزیره در نظر بگیرید. همچنین می توانید پیش از چیدمان میز را بررسی و اندازه گیری کنید تا به بهترین سیستم چیدمان روی جزیره برسید که هم بیشترین تعداد مهمان را پوشش دهد و هم غذا خوردن به کاری سخت تبدیل نشود.

جزیره آشپزخانه
چهارپایه ها مناسب فضا های کوچک هستند

استفاده از چهارپایه ها

اگر در چیدن صندلی ها از فضایی استفاده می کنید که موردنیاز و گذر و آشپزی است بهتر است به جای صندلی های بزرگ به فکر چهارپایه هایی باشید که می توان آن ها را در زیر جزیره جا داد و مخل کار آشپز نشد.

جزیره آشپزخانه
صندلی های دسته دار معمولا زیر جزیره جا نمی شوند

استفاده از صندلی های دسته دار

اگر طرح جزیره آشپزخانه شما از نوع بلند و باریک است بهتر است به فکر صندلی های دسته دار باشید تا تجربه غذا خوردن لذت بخش تر شود. اما از طرفی صندلی های دسته دار معمولا زیر جزیره جا نمی شوند و فضای بیشتری هم اشفال می کنند. بنابراین این را در چیدمان صندلی در نظر بگیرید و بیشتر از ظرفیت جزیره صندلی نچینید.

کوتاه درمورد چیدن صندلی دور جزیره آشپزخانه

چیدمان صندلی دور جزیره آشپزخانه بیشتر به فضای شما بستگی دارد و راه حل واحدی وجود ندارد اما چیدمان یک طرفه معمولا امکان گفت و گو را سلب می کند و غذا خوردن به تجربه ای بی روح و کسالت بار تبدیل می شود. با انتخاب صندلی مناسب می توان فضا را مدیریت کرد و چهارپایه ها اگر چه راحتی کمتری نسبت به صندلی دارند اما فضای بیشتری در اختیارتان قرار می دهند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

پرده اتاق خواب و معرفی بهترین مدل های سال ۱۴۰۰

نصب پرده های مدرن دکور اتاق خواب شما را بهتر از قبل می کند. اگر درصدد تغییر دکوراسیون اتاق…