صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید ۱۵ مدل اصلی مبل و ویژگی هایشان را بشناسید!

۱۵ مدل اصلی مبل و ویژگی هایشان را بشناسید!

۰
انواع مبل
denitte

تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که از حدود ۳۰،۰۰۰ سال پیش، مردم با استفاده از چوب، سنگ و استخوان های حیوانات شروع به ساخت و حکاکی وسیله ای قابل استفاده برای نشیمن خود کردند. انواع مبل غالبا از چوب، فلز، پلاستیک، مرمر، شیشه، پارچه یا مواد مرتبط ساخته می شوند و دارای اهداف مختلفی هستند. یک قطعه مبل می تواند تک نفره یا کاناپه دو یا سه نفره باشد. اگرچه مبل در درجه اول به عنوان نشیمن استفاده می شود، اما ممکن است برای خوابیدن نیز به کار گرفته شود. در خانه ها، مبل ها به طور معمول در اتاق نشیمن، اتاق خواب ها یا سالن قرار می گیرند. آنها در محیط های غیر مسکونی مانند هتل ها، لابی های دفاتر تجاری، اتاق انتظار نیز بسیار کاربرد دارند.
قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از انواع مبل، باید بدانید که چه نوع مبلی مناسب فضا شما است. فراموش نکنید در انتخاب انواع مبل، توجه به پارچه و تودوزی مناسب بسیار مهم است همچنین انواع مبل باید توانایی تحمل ساییدگی و پارگی را داشته باشد. فقط زیبایی را در نظر نگیرید، حتی اگر از نظر بصری خوشایند باشد در انتخاب پارچه حساسیت زیادی به خرج دهید که کارایی بهینه ای داشته باشد. مبلی را انتخاب کنید که شکل و اندازه فضای زندگی شما را تکمیل کند. شکل مبل شما جذابیت و قابلیت استفاده کلی فضای زندگی شما را تعیین می کند. قبل از تصمیم گیری نهایی برای خرید، فضای خود را اندازه بگیرید و طرح آن را تعیین کنید. هنگام انتخاب رنگ، به دکوراسیون و مبلمان دیگر موجود در اتاق فکر کنید. پالت رنگی اتاق به شما ایده واضح تری می دهد که چه رنگی را انتخاب کنید. تزریق یک رنگ از طریق انواع مبل باعث ایجاد تضاد و جلوه بصری می شود. با این حال، یک طیف رنگی پررنگ می تواند به راحتی کسل کننده شود، به خصوص اگر هر روز آن را ببینید. اگر می خواهید که سال ها آن را دوست داشته باشید، طیف رنگ های خنثی انتخاب خوبی است.

انواع مبل
مبل های چند تکه، اغلب در قطعات سه و پنج تکه در بازار است و می توان آنها را در هر حالت دلخواه چیدمان کرد

۱. مبل های چند تکه (SECTIONAL SOFA)

تاریخچه این مبل بر می گردد به دهه ۱۹۵۰ هر چند گفته می شود کمی قبل و دوره ویکتوریا هم این ایده مطرح شده بود که با کنار هم قرار دادن دو یا چند مبل می توان، مبل بزرگ تری داشت. مبل های چند تکه، اغلب در قطعات سه و پنج تکه در بازار است و می توان آنها را در هر حالت دلخواه چیدمان کرد. هرچه قطعات بیشتر باشد، انتخاب بیشتری در نحوه قرار دادن مبل دارید. مبل چندتکه معمولاً به شکل L و U است. این نوع مبل ها، امکان انعطاف پذیری در گسترش اندازه نشیمن یا کوچک سازی آن، با برداشتن قسمت های کوچک تر در صورت عدم نیاز را به آنها می دهد.

انواع مبل
طراحی چسترفیلد به گونه ای است که برخی از آنها فقط در پشتی و دسته های مبل و برخی دیگر روی قسمت نشیمن دکمه قرار می دهند

۲. مبل چسترفیلد (CHESTERFIELD)

گفته می شود اولین مبل چسترفیلد، توسط لرد فیلیپ استنهوپ در قرن ۱۸ ساخته شده است. مبل چستر فیلد نوعی مبل است که دارای دسته های رول شده و تودوزی های دکمه دار (لمسه کاری) است که اغلب روکش آن از چرم است. از این رو به مبل «دکمه دار» نیز در بازار معروف است. طراحی این نوع مبل به گونه ای است که برخی از آنها فقط در پشتی و دسته های مبل و برخی دیگر روی قسمت نشیمن دکمه قرار می دهند. سعی کنید از مبل های چستر به عنوان نقطه اصلی در فضای اتاق خود استفاده کنید. با پهن کردن یک فرش جلوی آن یک منطقه کانونی دنج ایجاد کنید. برای ایجاد ظاهری کلاسیک، در چیدمان خود وسایل چوبی بگنجانید.

انواع مبل
در طراحی لاوسون پشتی مبل از بالش های پشتی، جدا از قاب تشکیل شده است

۳. مبل های راحتی به سبک لاوسون (LAWSON)

واقعیت جالب این مبل این است که: نه به خاطر طراح خود بلکه به خاطر مردی که برای او طراحی شده است نام گذاری شده، توماس دبلیو لاوسون، سرمایه دار که در اوایل قرن ۲۰ درخواست مبل راحتی کرد و این مبل برای او طراحی شد. دارای خطوط هندسی است که نشان دهنده تمایل وی برای ساختاری ساده تر، راحت تر و مدرن تر از سبک های تزیین شده ویکتوریایی آن زمان است. دسته های کاناپه رول می شوند، و هم ارتفاع با پشت آن هاست و اغلب با پارچه روکش شده است. در طراحی مبل لوسون، دسته های بزرگ یا بالش دار روی مبل دیده نمی شوند. این سبک مبل برای راحتی طراحی شده است. در طراحی آن پشتی مبل از بالش های پشتی، جدا از قاب تشکیل شده است. دلیل این طراحی ایجاد یک مبل نرم با کوسن بیشتر و کوسن های بزرگ است که در قاب مبل محکم نیستند. طراحی پشت، به شما اجازه می دهد تا در یک زاویه راحت، نه خیلی قائم، استراحت کنید. این مبل به دلیل بلند بودن دسته ها، یکی از راحت ترین مبل ها برای چرت زدن است. به راحتی با قرار دادن یک بالش روی دسته های مبل یک خواب نیمروزی کوتاه و دل چسب داشته باشید. همچنین پایه های صاف جلوه مدرن تری به مبل لاوسون می بخشد.

انواع مبل
مبل دسته گرد در خانه های انگلیس زیاد دیده می شود

۴. مبل دسته گرد (ROLLED ARM) 

مبل دسته گرد، مبلی با پشت صندلی بزرگ، نشیمن گشاد و دسته های گرد شده کمی پایین تر از تکیه گاه پشت است. این نوع مبل برای یک اتاق نشیمن بسیار مناسب است. این سبک از مبل در خانه های انگلیس زیاد دیده می شود. مبل راحتی دسته گرد، به چند دلیل یکی از محبوب ترین مدل ها است. با عمق متوسط، فرو رفتن در این مبل آسان است، اگرچه سبک کلاسیکی دارد اما برای طراحی با سبک مدرن نیز می توان مورد استفاده قرار گیرد و هرگز از مد نمی افتد.

انواع مبل
گاهی اوقات شما فقط مبلی با دسترسی آسان و ظاهری مینیمال می خواهید، که انتخاب مبل بدون دسته بهترین گزینه است

۵. مبل بدون دسته (NO ARM)

بیشتر افراد هنگام انتخاب مبل برای خانه خود مبل های بدون دسته را انتخاب می کنند، زیرا همه کاره هستند و به راحتی می توانند به چندین شکل مختلف چیدمان شوند. گاهی اوقات شما فقط مبلی با دسترسی آسان و ظاهری مینیمال می خواهید، که انتخاب این نوع مبل بهترین گزینه است. با توجه به طراحی و ساختار آن و کمبود تکیه گاه، می توان آن را نیمکت نیز دانست. ترکیبی مناسب از مواد و بافت ها می تواند باعث ایجاد ظاهری متعادل و طراحی جذاب در این مبل شود.

انواع مبل
یک ایده خوب این است که، اگر فضایی را به عنوان اتاق لباس دارید، حتما از شزلون داخل آن استفاده کنید

۶. مبل شزلون (CHAISE LOUNGE) 

مبل هایی هستند که فقط در یک انتهای آنها پشتی دارند. برخی از آنها دسته دارند در حالی که برخی دیگر فاقد دسته هستند. همچنین برای استفاده در کنار استخر نیز بسیار محبوب است. طراحی این مبلمان به گونه ای است که برای دراز کشیدن یک نفر برای استراحت، مطالعه یا چرت زدن عالی عمل می کند. مبل های شزلون اگر در نزدیکی پنجره قرار گیرند، به یک مکان استراحت عالی و همچنین گوشه ای دنج برای مطالعه تبدیل می شوند. همچنین هنگام لباس پوشیدن بسیار کارآمد است. یک ایده خوب این است که، اگر فضایی را به عنوان اتاق لباس دارید، حتما از این نوع مبل داخل آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مبل شزلون برای نشیمن یک نفر طراحی شده است و نمی تواند جای مبل یا صندلی های چند نفر را بگیرد. اگر در فضای خانه خود به ویژه اتاق نشیمن، از این مبل استفاده کردید، مطمئن شوید فضای کافی برای قرار دادن مبل های چند نفر را نیز دارید.

انواع مبل
پشت مبل های تختخواب شو عموما تا می خورد و کاملاً به تشکی با سطح بزرگ و مسطح تبدیل می شود

۷. مبل تختخواب شو (SLEEPER)

مبل تختخواب شو، مبل با تشکی است که بیرون می آید و به تختخواب تبدیل می شود. یک تشک درون قاب خود پنهان دارد که می تواند برای استفاده، آسان باز شود. این نوع مبل ها بسیار مفید هستند زیرا می توانند تقریباً هر اتاق را به یک اتاق مهمان فوری تبدیل کنند. با این حال، مبل تختخواب شو قطعاً جای یک تختخواب راحت را پر نمی کند. با گذشت زمان کیفیت تشک پایین می آید و تشک شکل و فرم خود را به مرور از دست می دهد. طراحی آن به گونه ای است که، پشت مبل در حالت ایستاده قرار دارد در حالی که تشک از شکم مبل بیرون آمده و تا می خورد. یک نوع دیگر آن، پشت مبل تا می خورد و کاملاً به تشکی با سطح بزرگ و مسطح تبدیل می شود.

انواع مبل
لاو سیت یک کاناپه دنج است که فقط به اندازه دو نفر فضای نشیمن دارد

۸. مبل دو نفره (LOVE SEAT)

این مبل ها به صندلی عشق (لاو سیت) نیز معروف هستند. یک کاناپه دنج است که فقط به اندازه دو نفر فضای نشیمن دارد. بزرگ ترین تفاوت بین مبل های دو نفر با سه نفر در اندازه است. مبل های سه نفر بزرگ تر و دارای طول های بسیار متفاوتی هستند. جزء یکی از سبک های رایج به حساب می آیند. برای فضاهایی که مبل های بزرگ تر در آن جا نمی شوند بسیار عالی هستند.

انواع مبل
دیوان اغلب به عنوان تخت قابل استفاده است و در کنار دیوار قرار می گیرد

۹. مبل دیوان (DIVAN)

واژه دیوان در معنای مبل یا کاناپه از سال ۱۷۰۲ وارد زبان انگلیسی شد و از اواسط قرن ۱۸ در اروپا شناخته شد. یک مبل یا کاناپه بلند بدون دسته و پشت، که اغلب به عنوان تخت قابل استفاده است و در کنار دیوار قرار می گیرد.

انواع مبل
رکلاینر دارای یک تکیه گاه است که می تواند به عقب متمایل شود و غالباً یک تکیه گاه پا دارد که با استفاده از اهرم کنار صندلی کشیده می شود

۱۰. مبل راحتی با زیرپایی (RECLINER)

این نوع مبل، جزو انواع مبل راحتی است که وقتی سرنشین پشتی صندلی را پایین می آورد و قسمت پایینی مبل را بالا می برد، حالت خمیده پیدا می کند. دارای یک تکیه گاه است که می تواند به عقب متمایل شود و غالباً یک تکیه گاه پا دارد که با استفاده از اهرم کنار صندلی کشیده می شود، یا در حالت قائم شدن پشت مبل به صورت خودکار به حالت اولیه باز می گردد. رکلاینر نوع جدیدی از کاناپه است که برای تماشای تلویزیون و مطالعه بسیار مناسب هستند. گرچه بهترین انتخاب برای یک اتاق نشیمن رسمی نیست، اما برای اتاق تلویزیون بسیار عالی است و در فضاهای کوچک به خوبی کار می کنند.

انواع مبل
مبل های کلاسیک استیل عموماً برای فضاهای رسمی قابل استفاده بوده است و از جمله مبل های راحت به حساب نمی آیند

۱۱. مبل های ستی (SETTEE)

یک صندلی روکش دار با پشت و دسته که برای نشستن دو یا چند نفر در حالت نشسته طراحی شده است. ستی ها عموما ظاهری کلاسیک یا استیل دارند و برای فضاهای رسمی قابل استفاده هستند. از جمله مبل های راحت به حساب نمی آیند و کسی دوست ندارد مدت طولانی رویش بنشیند. اما جذابیت دنیای گذشته را دارند. قدمتی طولانی دارند و طراحی اش به قرن ۱۷ میلادی در اروپا باز می گردد.

انواع مبل
به دلیل کمبود زاویه خم شدن مناسب استراحت و حتی چرت زدن نیستند

۱۲. مبل دسته بلند (TUXEDO)

مبل های تاکسیدو با دسته ها و پشتی های بلند به جذابیت سبک دکوراسیون می افزاید، اما به دلیل کمبود زاویه خم شدن مناسب استراحت و حتی چرت زدن نیستند. آنها فقط برای میهمانی های رسمی طراحی شده اند. اگر علاقمند به سبک مدرن هستید، قطعاً انتخاب خوبی است. مانند مبل چستر فیلد، دسته ها و پشت مبل هم قد هستند. اما برخلاف چستر فیلد دارای خطوط هندسی است و اغلب دارای روکش پارچه است.

انواع مبل
بیشتر مصرف آن به عنوان مبلی برای نشستن است.

۱۳. مبل بالین (DAYBED)

کاناپه ای که می تواند به عنوان مبل در روز و تخت در شب استفاده شود. قاب های آنها را می توان از چوب، فلز یا ترکیبی از آنها ساخت. به طور معمول دارای پشتی و دسته هستند. تفاوت آن با تخت های معمولی از این نظر است که تاجش فقط سر آن نیست، بلکه تا کناره های مبل امتداد دارد. بیشتر مصرف آن به عنوان مبلی برای نشستن است.

انواع مبل
از تشک بالا به راحتی تشک پایین، نمی توان در طول روز برای نشستن و خوابیدن استفاده کرد

۱۴. مبل تخت خواب شو دو طبقه (BUNK BED)

نوعی مبل تختخواب شو و چندمنظوره تغییر پذیر است که در آن یک قاب تخت خواب بر روی دیگری قرار می گیرد و این امکان را می دهد تا دو یا چند نفر در یک اتاق بخوابند در حالی که فضای کمی را اشغال می کند. این مبل یک راه حل عالی برای اقامتگاهی است که به مکان خواب اضافی نیاز دارد. اگرچه به طور کلی ایمن است، اما این نوع مبل نسبت به مبل های معمولی خطر آسیب بیشتری دارد. پس باید اطمینان حاصل کنید که نردبان ها پایدار و دارای دستگیره های محکمی هستند و محافظ ها از نظر ایمنی محکم و به اندازه کافی بلند هستند. از تشک بالا به راحتی تشک پایین، نمی توان در طول روز برای نشستن و خوابیدن استفاده کرد.

انواع مبل
در حالت ایده آل، قد عثمانی بهتر است از ارتفاع صندلی یا نشیمن مبل کوتاه تر باشد

۱۵. پاف های عثمانی (OTTOMAN)

عثمانی نوعی کاناپه محسوب می شود که پشتی ندارد. این مبل مربوط به دوره و دربار امپراتوری عثمانی است، بیشتر به عنوان یک مبل مکمل عمل می کند. گاهی به عنوان میز جلو مبلی و گاهی به عنوان زیر پایی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت ایده آل، قد عثمانی بهتر است از ارتفاع صندلی یا نشیمن مبل کوتاه تر باشد، تا بتوانید به راحتی روی صندلی یا مبل بنشیند و پاهای خود را روی آن قرار دهید. اگر به عنوان میز از آن بهره می برید، باید آن قدر نزدیک مبل قرارش دهید تا بتوانید به راحتی یک نوشیدنی روی آن بگذارید. اگر به عنوان صندلی اضافی است، حداقل ۷۶ سانتی متر از مبل فاصله دهید. اگر فقط به عنوان زیر پایی استفاده می شود، ۳۰ سانتی متر فاصله بگذارید.

انواع دسته مبل

انواع مختلف مبل ها را می توان از جهت فرم دسته یا بازو تقسیم بندی کرد که در این مطلب به چند مورد اشاره شده است.

انواع مبل
دسته یی گرد

۱. مبل کلاسیک با دسته ای گرد

انواع مبل
دسته مربع

۲. مبل با دسته مربع

انواع مبل
دسته شیب دار

۳. مبل با دسته شیب دار

انواع مبل
دسته رول بلژیکی

۴. مبل با دسته رول بلژیکی

انواع مبل
دسته رول انگلیسی

۵. مبل با دسته رول انگلیسی

انواع مبل
دسته چوبی

۶. مبل با دسته چوبی

انواع پشتی مبل

یادتان باشد، پشتی مبل به آن شخصیت می بخشد! پس از توجه به پشتی مبل غافل نشوید و آن را سرسری نگیرید

انواع مبل
پشتی صاف

۱. پشتی صاف
بیشتر در مبل های نوع تاکسیدو دیده می شود.

انواع مبل
پشتی بلند

۲. پشتی بلند
در آن پشت مبل با دسته ها هم سطح نیست.

انواع مبل
پشتی گرد

۳. پشتی گرد

انواع مبل
پشتی منحنی

۴. پشتی منحنی (Camelback)
طراحی این مبل به گونه ایست که، پشت آن مانند کوهان یک شتر، منحنی و محدب است.

انواع مبل
پشتی بال دار

۵. پشتی بال دار(Wingback)
نوعی مبل راحتی که پشتی آن به صورت بال است و تا پایین دسته کشیده می شود. از نوع مبلمان کلاسیک به حساب میاید که در بسیاری از خانه های مجلل یافت می شود. در واقع وقتی بر روی آن نشسته اید احساس تخت پادشاهی دارید.

انواع مبل
پشتی رول شده

۶. پشتی رول شده:
این نوع کاناپه ها از سبک سنتی تری برخوردار هستند و برای خانه هایی که به سمت سنتی گرایش دارند بهترین گزینه است.

سوالات متداول خرید مبل

در زیر سعی کردیم به سوالات رایج که در مورد مبل ها آورده شده است، پاسخ دهیم.

۱. ابعاد (طول، عمق و ارتفاع) استاندارد مبل ها چقدر است؟

طول انواع مبل ها تقریباً بین دو تا دو متر و نیم است، عمق استاندارد ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر از پشتی مبل تا جلوی دسته و ارتفاع آنها معمولاً ۳۰ تا۵۰ سانتی متر است. برای راحتی عمق و ارتفاع نشیمن مهم ترین جنبه هایی است که باید در نظر گرفت.

۲. مبل ها از چه موادی ساخته شده اند؟

قاب و کلاف آنها معمولاً از چوب ساخته می شود. بالشتک آن می تواند به اندازه پر نرم یا از فوم مقاوم ساخته شده باشد. همچنین می توان آن را با ترکیبی از هر سه مورد پر کرد. پوشش مبل در طیف گسترده ای از سبک ها، بافت ها و رنگ ها موجود است. چرم، چرم مصنوعی و مخمل خواب دار و پارچه های طبیعی مانند پنبه یا پارچه نیز محبوب هستند.

۳. آیا می توان کوسن های مبل را شست؟

برخی از بالشتک های انواع مبل دارای زیپ هستند و اجازه می دهند تا برای شستشو روکش ها برداشته شوند. آنها باید با چرخه آرام شسته و در هوای آزاد خشک شوند تا از کوچک شدن آنها جلوگیری شود. اما برای مبل هایی که کاورشان به راحتی قابل جدا شدن نیست می توان آن ها را با آب و مایع شوینده تمیز کرد.

۴. آیا می توان مبل ها را مرمت یا روکش مجدد کرد؟

اگر مبل قدیمی شما هنوز از نظر ساختاری سالم است و می خواهید چند سال دیگر به عمر آن بیفزایید، کافی است روکش جدید و مناسب برای آن تهیه کنید. این یک گزینه ساده و به صرفه است. تا زمانی که قاب شکل خود را از دست ندهد، مبل ها می توانند دوباره مقاوم سازی شوند. نوسازی مبل در واقع به نوع تعمیرات آن بستگی دارد. تعمیرات جزئی، حتی در فریم های آسیب دیده، گاهی اوقات می تواند موفقیت آمیز باشد.
مبلمان همیشه نقش مهمی در دکوراسیون داخلی اعم از خانه یا محل کار حرفه ای ایفا می کند اما در اینجا ما سعی کردیم گزینه های مختلفی را برای یک خرید دلخواه به شما ارائه دهیم. امیدوارم این مطلب برای شما آموزنده و جالب بوده باشد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

دکوراسیون خانه های کوچک ۵۰ متری + گالری تصاویر

طراحی فضای داخلی آپارتمان وقتی فضای بسیار کمی برای کار داشته باشید مسلما یک چالش است. چیدم…