صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید چرا فرش ایرانی بهترین انتخاب است؟

چرا فرش ایرانی بهترین انتخاب است؟

فرش ایرانی
ارسال خبر

فرش ایرانی همه جای دنیا طرفدار دارد، به خاطر اصالت، زیبایی طرح و نقشه، دوام ماندگاری و البته هنرمندانه بودنش. اما ابن زیبایی از کجا نشات گرفته است؟ تصور کنید اجداد هنردوستمان را که هزاران سال پیش تصمیم گرفتند به جای کوچندگی و زندگی در دل طبیعت، یکجا نشینی و ساخت تمدن ها را برگزینند. آنان برای آراستن خانه و کاخ های اقامتشان چشم به جهان بیرون داشتند، هم جهان بیرون از کاخ و هم جهانی ورای این دنیا. این بود که باغ ها چه باغ های زمینی و چه تصوراتی از بهشت برین، الهام بخش بافندگان فرش شد تا باغی رویایی و ماورایی را در اقامتگاه ها بگسترانند. در طول سده ها و در بخش های متفاوت جغرافیای این مرز پرگهر و کهن این طرح ها تکامل یافت و قدرت گرفت و جهانی شد.
تا امروز که فرش ایرانی در جهان یکی از بهترین هاست و در بالاترین سطح قرار دارد. به جز نقوش پرمایه دلایل زیادی دست به هم داده اند که این فرش جزو گران ترین فرش های جهان باشد. در ادامه درباره فرش ایرانی، ویژگی های منحصر به فرد و راهنمای خریدش بیشتر می خوانیم.

فرش ایرانی

تاریخ و جغرافیای فرش ایرانی

قدمت فرشبافی در ایران به بیش از ۲۵۰۰ سال می رسد. قدیمی ترین فرش جهان، قالی پازیریک است که در روسیه کشف شد و باستان شناسان با توجه به طرحش، آن را به پارت ها یا مادها نسبت می دهند و بنابراین می توان گفت قدیمی ترین فرش جهان، یک فرش ایرانی است. فرش ایرانی مانند بسیاری از هنرهای دیگر دوران اوج خود را در طراحی در زمان صفویه سپری کرد و ۳۰۰۰ تخته فرش اصیل از آن دوران در موزه های داخلی و برون مرزی نگاه داری می شود. اما در دوره قاجار بود غربی ها فرش ایرانی را کشف کردند و در قرن نوزدهم صادرات فرش ایران به ویژه فرش تبریز به اروپا آغاز شد تا امروز که به عنوان یکی از بهترین فرش ها به لحاظ زیبایی و کارآمدی شناخته شده است.
گرچه فرش ایرانی از منظر مخاطب غیرایرانی هویت واحدی دارد اما این طرح و تکنیک بافت در شهرهای مختلف مثل کرمان، کاشان، تبریز، اصفهان، مشهد، یزد و گیلان به شیوه های متفاوتی توسعه پیدا کرد و هنوز هم فرش هر خطه ای به ویژگی خاصی شناخته می شود.

فرش ایرانی

یکی فرش گسترده شد در جهان
که هرگز نشانش نگردد نهان

ارزش هنری فرش ایرانی

فرش ایرانی به خاطر همین طول عمر و دوام در طول تاریخ نه تنها به عنوان یک کالای مصرفی و تجاری به کار رفته است بلکه به یک هنر-صنعت نیز تبدیل شده است. این فرش بازتاب دهنده و ریشه در فرهنگ و تاریخ سرزمینمان ماست و هر کدام از نقوش این فرش، از جزئیات نقش مایه ها تا الگوهای اصلی، راوی یک داستان، یک دیدگاه و یک خرده فرهنگ هستند وهمچنین هنرمندان از دیرباز از نقوش فرهنگ و سنت های بومی خود برای طرح فرش ها بهره برده اند. و این فرش ها از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران محسوب می شوند؛ شاهکارهای سرانگشتان زنان و دختران هنرمند و صبوری که گذر عمرشان با شانه زدن رج ها و روی هم نشاندن تار و پود گره خورده است. تمام اینها باعث می شوند تا شما هنگام خریداری فرش ایرانی احساس کنید نه تنها یک فرش بلکه یک نقاشی پر از رنگ ها و شکل های زیبا و موزون می خرید.

فرش ایرانی

بس که گره زد به گره زد به گره زد حوصله ها را

طرح و نقشه فرش ایرانی

فرش ایرانی از یک طرح ساده یا هندسی بافته نشده و سرشار از نقوش متعدد، پیچیده و بهم پیوسته است. این نقوش ریز و درشت حاصل گره های بسیار ریزی است که و هنردست بافندگان است. تعیین کردن محل گره و به درستی قرار دادند در میان انبوهی از نخ های رنگی روی دار فرش باقی کار ساده ای نیست و از عهده هر کسی بر نمی آبد. طراحی و بافندگی این فرش بسیار حساس و زمان بر است و با کوچکترین خطایی کل طرح به هم می ریزد. نقشه های فرش ایرانی با خطوطی منحنی طراحی می شوند و همین نکته است که آن را از سایر فرش ها متمایز می کند. هر چه طرح ها مدورتر باشند بافت سخت تر می شود و این دلیل دیگر ارزشمند بودن اثر است.

تا به اینجا باید متوجه شده باشید که فرش بافی آن هم به سبک ایرانی چه هنر ظریف و کار سختی است. گره زدن های پیاپی و دنبال کردن آن ها از روی نقشه و گاهی از حفظ، چشمانی تیزبین می خواهد و تمرکز و تسلط کافی. هر چه گره ها کوچکتر باشند تصویر دقیقتر و زیباتر خواهد بود. فرش های ایرانی از این نظر به شش سطح درشت باف، نیمه درشت باف، بافت متوسط، نیمه ظریف، ظریف و فوالعاده ظریف تقسیم می شوند. در هر ۱۰۰ سانتی متر مربع از یک فرش درشت باف ۵۰۰ گره و در هر ۱۰۰ سانتی متر مربع ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ گره وجود دارد. البته که تابلوفرش های استثنایی ابریشمینی هم بافته می شوند که گره هایی بیش از این دارند. پس نگران پول بیشتری نباشید که برای خرید یک فرش با ارزش و اصیل پرداخت می کنید؛ چرا که ارزشش دارد.

فرش ایرانی
فرش ایرانی

به قالی کرمان مانی…

الیاف و مواد به کار رفته در فرش ایرانی

همانطور که اشاره شد یکی از دلایل برای متمایز بودن فرش ایرانی با سایر فرش ها نوع مواد اولیه آن است. بیشتر فرش های ایرانی از الیاف طبیعی گرفته شده از گیاهان و حیوانات بافته می شوند مانند: ابریشم، پشم، پنبه، جوت و سیزال. طول عمر و کارآیی این الیاف قطعا بیشتر از الیاف مصنوعی است. همین است که می گویند قالی کرمان هر چه پا بخورد زیباتر می شود. علاوه بر این فرش های ایرانی دارای ویژگی های نابی هستند مثلا این الیاف به راحتی قابل شستشو هستند و لکه ها و آلودگی بر روی آنها زودتر پاک می شود. همچنین طرح و نقش این فرش ها با وجود شستشوی زیاد و مداوم به زودی پاک یا محو نمی شوند و در نظر داشته باشید فرش ایرانی به خاطر به کار بردن الیاف طبیعی کمترین حساسیت را بوجود می آورند، اگر روزها هوا به آن ها نخورد هیچ نوع مشکلی برایشان بوجود نمی آید. در صورتی که الیاف مصنوعی مانند نایلون، اکریلیک و ویسکوز آلرژی را افزایش می دهند.
علاوه بر این الیاف بسیاری از فرش های ایرانی دستباف با فرایند رنگرزی سنتی و رنگ های طبیعی، رنگ آمیزی می شوند. قرمز یا لاکی یکی از محبوبترین رنگ ها برای این نوع فرش است. مهمترین منبع طبیعی قرمز، گیاه روناس است. ماندگارترین رنگ هم از این گیاه حاصل می شود مغز قرمز رنگ میوه اش آسیاب و برای رنگرزی استفاده می شود. پوست انار الیاف فرش را زرد و طلایی می کند و ایندیگو (نوعی کانی) منبع طبیعی برای رنگ آبی بوده است و برای ساخت رنگ های درجه دو هم ابتدا نخ را با یک رنگ رنگ آمیزی و سپس در خمره های جوشان رنگ دیگر فرو می برند، تا رنگ جدید حاصل شود.

فرش ایرانی

چند نکته دیگر…

فرش های ایرانی قدیمی و کم یاب حکم عتیقه و گنج را دارند اما به جز این نمونه ها هم فرش ایرانی به همه دلایلی که گفته شد، گرانقیمت است. البته که طرح و نقش این فرش به شیوه صنعتی و به اصطلاح ماشینی و با الیاف مصنوعی هم تولید می شوند. اما آنچه در دنیا به عنوان «فرش ایرانی» شناخته می شود، فرش ایرانی دستباف با همه ویژگی هایی است که برشمردیم. متاسفانه به دلایل بسیاری از جمله تحریم ها، کشور ما در صادرات فرش ایرانی که در همه جای دنیا طرفدار دارد جایگاه خود را از دست داده است، در عوض کشورهای دیگر با بهره گیری از این هنر اصیل ایرانی و با استفاده از نقشه های فرش ایرانی که طراحی شان نتیجه کنارهم قرار دادن نقشمایه های بسیار در طول هزاران سال بوده است، سال هاست آن را تولید می کنند. برای مثال ترکیه و هند از صادرکنندگان فرش ایرانی هستند.
نکته دیگر این است هوشمندانه ترین انتخاب برای فرش درجه یک انتخاب جنس آن برای تعمیر و رفو است و فرش های ایرانی از این نظر بهترین گزینه هستند و اگر بعدها فرش شما نیاز به رفو داشته باشد به راحتی می توانید آن را تعمیر کنید.

فرش ایرانی

راهنمای خرید فرش ایرانی

یک فرش ایرانی می تواند به هر فضایی اصالت و شکوه را هدیه دهد، علاوه بر این دوام و ماندگاری فرش ایرانی چنان زیاد است که نسل های بعد هم از این انتخاب شما به خودشان می بالند. اطمینان خاطر داشته باشید که یک فرش ایرانی صد درصد می تواند زیبایی و اصالت را به اتاق یا خانه شما بدهد. آیندگان روزی برای به دست آوردن همین فرش شما به خود می بالند. در ادامه به شما کمک می کنیم که چگونه و با چه راهکارهایی این گنج را به خانه های خود ببرید.

فرش ایرانی
فرش ایرانی

دستباف یا ماشینی؟

درواقع این سوال را بالاتر پاسخ دادیم، فرش ایرانی دستباف قطعا می توان اعلاترین خرید باشد اما از آنجا که کار دست است قطعا برچسب قیمت سنگینی هم بر آنها خورده است. البته که معنایش این نیست باید قید فرش ایرانی را بزنید و بروید سراغ طرح های هنسی و انتزاعی. امروزه فرش های ماشینی نیز از نظر ظاهر با یک فرش دستباف برابری می کنند. نگران این موضوع هم نباشید که طول عمر و دوام فرش های ماشینی به اندازه فرش های دستباف نیست، اگر در خرید فرش ماشینی دقت کنید و مطمئن شوید الیافش درجه یک است، می توانید به طول عمرش هم امیدوار باشید. البته که بعید است عمر این فرش به نوادگانتان برسد و برایشان مایه مباهات شود.

فرش ایرانی

الگوهای الهام بخش

الگوهای فرش ایرانی برای کسی که آن ها را دقیق نمی شناسد می تواند شبیه به هم به نظر برسد. در حالی که هر کدام هویت و ظرافت و البته داستان متفاوتشان را دارند. نقشمایه های گیاهی مثل شاه عباسی، ترنج و لچک و طرح های اسلیمی، یا نقش های جانوری مثل طاووس و دیگر مرغان، اسب و …. . برای انتخاب بهترین الگو طیف وسیعی از رنگ ها و طرح های متفاوت را ببینید و با توجه به دکوراسیون و مبلمانتان نقشی را انتخاب کنید که جزئیاتش با کل اتاق هارمونی ایجاد کند.

فرش ایرانی

فرشی مناسب همه دکوراسیون ها

اتاق و خانه شما در هر نوع از دکوراسیون و رنگ آمیزی که باشد مطمئن باشید یک فرش ایرانی هماهنگ با آن ها پیدا خواهید کرد. دکوراسیون خانه تان سنتی باشد یا مدرن، یا به سبک ساحلی، روستایی و یا حتی سبک اسکاندیناوی هم که طراحی شده باشد باز می توانید با یک فرش ایرانی، به آن جلوه بیشتری ببخشید. البته قبل از هر چیزی به این فکر کنید که ممکن است وسایل و حتی فضای داخلی خانه شما در طول سال های آینده تغییر کند در این صورت یک فرش ایرانی با رنگ های ملایم و خنثی که به هر دکوری بیاید انتخاب بهتری است.

فرش ایرانی

فرش ایرانی و سبک زندگی غربی!

فرش ایرانی برای چه کسانی بهتر است؟ اگر اهل برگزار کردن مهمانی های هرروزه هستید، اگر حیوان خانگی و یا فرزند کوچک دارید، فرش ایرانی برای شما یک انتخاب ایده آل است. چرا که همانطور که گفته شد الیاف طبیعی به راحتی با شستشو به تمیزی روز اول بازمی گردند و کیفیت خود را از دست نمی دهند. فرش هایی که درصدبالایی از الیاف آنها پشم هستند به حدی جذاب و لوکس است که معمولا به عنوان تابلوفرش بافته می شوند، همینطور فرش های ابریشمین. پس اینجا هم مثل انتخاب نوع بافت اگر بودجه تان کم است، فرش های پلی استر را مدنظر داشته باشید. البته که باید از قبل بدانید طرح و رنگ فرش های پلی استر به مرور زمان کم رنگ می شود شود. بنابراین آنها را در محلی که کم رفت و آمدتری بگسترانید.

میانگین امتیازات ۴.۳ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۰

۲ نظر

 1. جواد

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ ساعت ۱۳:۵۲

  فرش ایرانی تو دنیا تکه

  پاسخ دهید

 2. ابراهیمی

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ ساعت ۱۳:۵۴

  شما هم تو فروشگاهتون فرش ایرانی دارید؟

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۱۸+۱ ایده نقاشی شبیه به کاغذ دیواری که فکر نمی کردید انقدر ساده باشند!

احساس می کنید دکوراسیون خانه شما قدیمی شده است؟ دلتان می خواهد دکوراسیون خانه خود را به رو…