صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید مبل کلاسیک چیست و چه تفاوتی با مبل سنتی دارد؟

مبل کلاسیک چیست و چه تفاوتی با مبل سنتی دارد؟

مبل کلاسیک چیست
denitte

سبک کلاسیک در معماری و طراحی داخلی و مبلمان سبک منحصر به فردی است. سبکی که در قرن هجدهم و نوزدهم در اروپا به ویژه ایتالیا به وجود آمد و به هنر و معماری روم و یونان باستان برمی گردد. این سبک به معیارهای تعادل، هماهنگی و تناسب پایبند است. طراحی به سبک کلاسیک شامل عناصر تزئینی ظریف و حکاکی هایی است که یادآور شکوه عصر باستان در یونان و روم است. مبلمان کلاسیک هم از این قاعده مستثنی نیست و علاوه بر پایبندی به اصول و سنت های قدیمی، سبکی جذاب و آرامش بخش دارد. مبلمان کلاسیک طرح های متنوع و نامحدود و تاریخچه ای طولانی دارد. تاریخچه این مبلمان به اروپا برمی گردد و طراحان اولیه این نوع مبلمان اروپایی بوده اند. این مبلمان شکوه و جلال خاصی دارد و با شرایط زندگی امروزی هماهنگ و متناسب هستند. مبل کلاسیک مثل یک اثر هنری با ارزش، محبوبیتی ماندگار و اصیل دارد و همیشه می تواند در خانه شما بدرخشد، چون هیچ وقت از مُد نمی افتد. اما مبل کلاسیک چیست؟
معمولاً وقتی صحبت از مبلمان کلاسیک به میان می آید گروهی آن را با مبلمان سنتی یا سلطنتی یکی می دانند. در صورتی که این دو سبک مبلمان علیرغم شباهت هایی که دارند در واقع با هم یکی نیستند. در ادامه برای جواب به سوال مبل کلاسیک چیست با ما همراه باشید.

مبل کلاسیک چیست؟
مبل سنتی

مبلمان سنتی، استیل یا سلطنتی چیست؟

اول باید به سراغ سوال اصلیمان یعنی مبل کلاسیک چیست برویم. مبلمان سنتی که به مبلمان استیل یا سلطنتی هم معروف است، مبلمانی رسمی است که تا پایان دوره ویکتوریا درست قبل از قدرت گرفتن جنبش مدرنیسم ساخته می شد. ظاهری مثل سبک گوتیک (Gothic) و حکاکی هایی از سر یا پنجه حیوانات روی پایه، تاج یا دسته مبل داشتند و از موادی مثل سنگ مرمرهای تزئینی در ساخت آن ها استفاده می شد. ساخت مبلمان سنتی در اروپا و در سال ۱۶۴۳ همزمان با دوران پادشاهی لویی چهارم آغاز شد و تا سال ۱۷۱۵ ادامه داشت.
مبلمان سنتی از چوب های کاملا تراش خورده و حکاکی شده و غالبا تیره رنگ ساخته می شدند ودسته هاپی منبت کاری که با دقت تمام حکاکی شده بود. بخش هایی از قسمت های منبت کاری شده همراه با موادی مثل برنح یا مواد غیرمعمول دیگر مثل استخوان یا عاج فیل بود. روکش مبل ها هم از پارچه های ابریشمی در طرح های شلوغ با رنگ یکدست یا پارچه های پر نقش و نگار استفاده می شد.
مبلمان سنتی بیشتر به دلیل مجلل بودنشان معروف هستند. این مبلمان تقلیدی از شکوه و جلال زندگی پادشاهانِ وقت بود که در اتاق های نشیمن، سالن ها، سرسراها و اتاق های ناهارخوری شان استفاده می کردند. این تجملات به خانه مردم طبقه متوسط هم راه پیدا کرد و به شکل قابل توجهی ظاهر ساده خانه ها را تغییر داد، حتی اگر کاملا مثل آنها نبود اما همان سبک را به فضای خانه می بخشید.
با این حال سبک سنتی نسبت به ریشه های باستانی خود جلوه کمتری دارد و به طور کلی ساده تر است. جدیدترن سبک مبلمان سنتی از مبلمان محبوب اروپا در قرن هجدهم و نوزدهم الهام می گیرد که جلوه ای گرمتر و دلنشین تر و کمتر اصیل به آن داده است و آن را به سبک کلاسیک نزدیکتر می کند. شاید به همین دلیل این دو سبک مبلمان معمولا با هم اشتباه گرفته می شوند و در جواب مبلمان کلاسیک چیست آن را با مبلمان سنتی اشتباه می گیریم.
سبک سنتی بسیار محبوب و مورد استقبال عموم است و بر همان اصول نظری سبک کلاسیک متکی است یعنی نظم، تقارن و تناسب. این رابطه نه تنها از نظر ظاهری مشهود است، بلکه بیش از هر چیز در ساختار آنها هم دیده می شود. اما با این حال تفاوت اساسی این دو سبک در زیبایی و جلوه بیشتر مبلمان کلاسیک است.
رنگ ها شاخصه بسیار مهمی در تفاوت بین این دو سبک هستند. در سبک کلاسیک رنگ های روشن و ملایم و اساسا خنثی ارجحیت دارند. درواقع این نوع طراحی برای برجسته نشان دادن عناصر مبلمان و جلوگیری از ایجاد تضادهای آشکار است (که در نتیجه حس آرامش و صمیمت بیشتری القا می کند.) در مبلمان سنتی، دامنه رنگ ها بسیار گسترده تر و غنی تر هستند. حتی اگر از رنگ های خنثی هم استفاده شود باز هم برای رسیدن به الگوهای زنده تر و برجسته تر، دامنه رنگ ها می تواند از قرمز تا سبز یا از زرد تا آبی تغییر می کند. البته ما از بی نظمی و نابسامانی در ترکیب رنگ ها صحبت نمی کنیم، نباید فراموش کرد که هم در سبک سنتی و هم در سبک کلاسیک هر عنصر باید به روشی متناسب و هماهنگ با محیط کلی لحاظ شود.
بنابراین تفاوت بین سبک کلاسیک و سنتی به طور عمده به مواد مورد استفاده و تزئینات و مجلل بودن این دو سبک برمی گردد. همچنین از غالب بودن رنگ های قوی تر و پر جنب و جوش تر در سبک سنتی نسبت به طیف خنثای رنگ ها در سبک کلاسیک.

مبل کلاسیک چیست؟
مبل کلاسیک


مبلمان کلاسیک منبت کاری های ظریف و زیبایی دارد که از ویژگی های اصلی مبلمان سنتی است اما میزان تراش خوردگی و حکاکی ها در مبل سنتی به مراتب بیشتر از مبل کلاسیک است. از طرفی میزان چوب مصرفی در مبل کلاسیک معمولاً نسبت به مبل سنتی کمتر است چون ابعاد مبل های سنتی بزرگ تر هستند و همین موضوع باعث سبک تر بودن مبل های کلاسیک می شود و تمام این ویژگی ها باعث می شود که مبل کلاسیک ارزان تر از مبل های سنتی یا سلطنتی باشند. حالا احتمالا بعد از فهمیدن این که مبل کلاسیک چیست می خواهید انواع آن را نیز بشناسید.

نگاهی به چند نمونه مبل کلاسیک

حالا که فهمیدیم مبل کلاسیک چیست با هم نگاهی به چند نمونه مبل کلاسیک بیندازیم. با همه آنچه که به تفصیل رفت می توان گفت بسیاری از مدل های مبل مثل چستر فیلد که در ایران به صرف فرم مکعبی شکلشان به عنوان مبلی مدرن شناخته می شوند در واقع یک مبل کلاسیک محسوب می شوند. خرید یک مبل مقاوم و با کیفیت یکی از مهمترین سرمایه گذاری ها در دکوراسیون خانه است. مبلمان نه تنها وسیله ای است که روزانه از آن استفاده می کنید بلکه اگر انتخاب درستی داشته باشید مبلمان شما با هر سبکی هماهنگ می شود. مبلمان کلاسیک از آن دسته مبل هایی است که با مراقبت و نگهداری از آن سال ها برای شما کار می کند. فقط برای حفظ و نگهداری و زیبایی بیشتر این مبلمان باید مرتب گرد و خاک آن ها را بگیرید و هرازگاهی از پولیش استفاده کنید. در ضمن مراقب باشید که در مجاورت مستقیم حرارت و سیستم تهویه قرار نگیرند.

مبل کلاسیک چیست؟
English Roll Arm

مبل دسته گرد انگلیسی (English Roll Arm)

مبل راحتی دسته گرد انگلیسی، مبلی با پشتی بزرگ، نشیمن وسیع و دسته های گرد شده و کمی پایین تر از تکیه گاه پشت است. این مبل علاوه بر ظرافت و راحتی (به لطف پشتی محکم و پایه های منحنی سنتی آن) صندلی پهن و خوش نشینی است که برای خانه هایی به سبک انتقالی فوق العاده است و نمای انگلیسی آن گرمای مطبوعی به فضای معاصر می بخشد. این مبل سبکی لوکس و زیبا و در عین حال بسیار راحت دارد.

مبل کلاسیک چیست؟
Lawson

لاوسون (Lawson)

این مبل به دلیل پشتی پر از کوسن و نشیمن تشکچه دار برای راحتی و آرامش هر چه بیشتر طراحی شده است ( توماس دبلیو لاوسون نام سرمایه دار راحت طلبی در اوایل قرن بیستم بود که این مبل به سفارش او طراحی شد.) این مبل برای اتاق نشیمن و فضاهای غیررسمی بسیار محبوب و مناسب است. همچنین از نظر سبک بسیار متنوع است: یک روکش مبل می تواند به آن حال و هوای ساحلی و رومانتیک بدهد و از طرفی دامن دار بودن مبل حال و هوایی رسمی به آن می دهد. این مبل سبکی راحت و دلچسب دارد.

مبل کلاسیک چیست
TUXEDO

تاکسیدو (TUXEDO)

 این مبل خوش دوخت با کمترین جزئیات که ارتفاع دسته ها و پشتی در آن یکسان است، ظاهری ساده و زیبا دارد و برای فضاهای کوچک کاملاً مناسب است. طراحی هوشمندانه مبل تاکسیدو می تواند به آن هم حال و هوای سنتی و هم مدرن بدهد. اضافه کردن منگوله یا دامن آن را سنتی نشان می دهد در حالی که مدل ساده و بدون تزئینات مبل، جلوه و جذابیت فضای معاصر را به آن می بخشد. این مبل سبکی زیبا و ساده دارد.

مبل کلاسیک چیست
settee

مبل سِتی (settee)

مبل سِتی مبل کوچکی است که معمولاً در فضاهای کوچک هم استفاده می شود مثل پایین تختخواب، ورودی ها یا در کنار یک ست مبلمان بزرگتر یا همراه با یک جفت صندلی راحتی. مبل سِتی می تواند یک جایگزین مناسب و غیرمنتظره برای صندلی های میز ناهارخوری باشد. این مبل سبکی ظریف و زیبا دارد.

مبل کلاسیک چیست
Cabriole

کابریول (Cabriole)

با وجود ظاهری سلطنتی، قاب چوبی نمایان و بالشتک های محکم، تعجبی ندارد که مبل کابریول در عصر لویی پانزدهم محبوب شد. روکش های ساده و در رنگ های خنثی، نمایی عتیقه به ان می دهد و بیشتر حال و هوای زیبای محلی پیدا می کند. استفاده از روکش های مخملی یا پارچه های ژاکارد در رنگ های کاملاً برجسته و قوی جلوه ای قدیمی به آن می دهد. این مبل سبکی ساده و سلطنتی دارد.

مبل کلاسیک چیست
Chesterfield

چسترفیلد (Chesterfield)

مبل چستر فیلد را می توان به راحتی از دسته های رول شده و تودوزی های دکمه دار (لمسه کاری) تشخیص داد. بسته به نوع روکش مورد استفاده، به راحتی رنگ و بوی فضاهای مختلف را به خود می گیرد. اگر از پارچه های مخمل استفاده کنیم، نمایی پر زرق و برق و چشمگیر به خود می گیرد. در صورتی که روکش چرم به آن حال و هوای مردانه و سبک صنعتی می دهد و پارچه کتان سبک شابی شیک و خانه های سرمزرعه را تداعی می کند. چسترفیلد سبکی کلاسیک و خیره کننده دارد.

مبل کلاسیک چیست
Camelback

کمل بک (Camelback)

این سبک زیبایک پشتی با طرح قوس دار (همانطور که از نامش پیدا است) دارد و شیب قوس به سمت دسته ها به تدریج پایین می رود. کوسن های محکم و قاب چوبی جلوه ای کاملاً سنتی به آن می دهد طوری که برای فضاهای رسمی تر بسیار مناسب است. برای خلق جلوه ای کلاسیک به جای نمایی تاریخی، می توانید روکش های یکرنگ یا پارچه هایی با طرح های بزرگ و برجسته انتخاب کنید. این مبل سبکی جذاب و سنتی دارد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

همه چیز در مورد مبلمان مدرن ایتالیایی

هنگامی که مردم به فکر تعویض مبلمان خود می افتند، مبلی را می خواهند که زود خراب نشود و در …