صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید مبل ال چیست و راهنمای خرید و چیدمان انواع مبل ال + ۶۰ عکس مبل ال جدید

مبل ال چیست و راهنمای خرید و چیدمان انواع مبل ال + ۶۰ عکس مبل ال جدید

۰
مبل ال
denitte

بیشتر افراد هنگامی که اصطلاح مبل ال به گوششان می خورد فوری یک مبل بزرگ L شکل را تصور می کنند که کل اتاق نشیمن را تصرف کرده است. با این که این تصور چندان هم غلط نیست اما اجحافی در حق مبل های L شکل محسوب می شود. مبل های سکشنال یا چندبخشی که مبل L از معروفترین آن ها در ایران است یکی از کاربردی ترین انواع مبلمان برای خانه های کوچک و بزرگ است. هر بخش مبل از صندلی گرفته تا تختخواب نقشی جدا ایفا می کند. با انتخاب تعداد مناسب از هر بخش شما یک مبلمان راحتی ال شکل متناسب با اتاق خودتان دارید. مبل ال انواع مختلفی دارد از مبل راحتی ال کلاسیک تا کاژو و فرانسوی و چستر و تختخواب شو در ادامه ویژگی های انواع مدل مبلمان ال جدید را می خوانیم.

تاریخچه طراحی مبل ال و مبل سکشنال

مبل L شکلی که ما امروزه می شناسیم تا عصر ویکتوریایی وارد خانه ها نشده بود. مبل هایی مشابه البته از همان جنس پارچه و چوب های معمول به صورت جدا برای یک مجموعه ساخته می شد که با قرار گرفتن کنار مبل اصلی طول آن را بیشتر می کردند. اما نوآوری هایی مانند قطعاتی که گوشه مبل را تشکیل می دادند هنوز ابداع نشده بود.
در دهه ۱۹۵۰ مبل های قطعه ای یا ال شکل با سبک مدرن میانه قرن بیستم طراحی شدند. پیشگامان این طراحی بی نظیر و ساده طراحان مشهوری مانند چارلز و ری ایمز بودند. این ترند جدید در دنیا دیزاین، سبک مینیمال با تاکید بر شکل های هندسی را رواج می داد. در این طرز تفکر به مبل ها به عنوان یک خط بلند از صندلی های مختلف نگاه می شد و استفاده جداگانه از آن ها را نفی می کرد. سایر ویژگی های نوآورانه مانند مبل های تختخواب شو نیز در این زمان ساخته شدند. از طرف دیگر رویکرد مدولار بودن به دنیای طراحی مبلمان راه پیدا کرد و این در جریانی دیگر باعث تقویت استفاده جداگانه از قطعات مبلمان و چیدمان متفاوت مبل های سکشنال شد.
از آن زمان تا به حال مبل های L شکل هنوز هم در حال تغییر هستند. ویژگی های پیشرفته تری مانند جا لیوانی روی دسته ها، ترکیب با رکلاینرها و قابلیت تنظیم شیب تکیه گاه و فوت رست (زیرپایی قابل تنظیم) حتی یخچال داخل مبل به آن ها اضافه شده است. همچنین آن ها در انواع مختلف پارچه و چرم با توجه به سلیقه تان قابل سفارش هستند.

انواع مبل ال

طراحی فرمی و ظاهری مبلمان راحتی L نیز آن را به گونه های متفاوتی تقسیم کرده است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

مبل ال کاژو

مبل ال کاژو یا کاجو مدلی معروف در بازار ایران است. این مدل که یک ست ۷ نفره است. معمولا از یک کاناپه سه نفره، یک لاوست یا کاناپه دو نفره، یک مبل ال کنج و یک مبل یا صندلی تک به همراه یک پاف یا اتومان بزرگ تولید می شود. مبل تک کاژو بدون دسته است و فقط یکی از کاناپه ها هم در یک طرف دسته دارد. تکیه گاه مثلثی و شیب دار کوتاه کاژو نیز از یک سمت تا انتها امتداد پیدا نمی کند. کاژو سبک خاصی به اتاق می دهد و حالتی مدرن دارد.

مبل ال کلاسیک

مبل ال کلاسیک مدلی است که همه مبلمان راحتی L را به آن می شناسیم. طول یک بخش نشیمن از دیگری بیشتر و دقیقا به حرف ال شبیه است، بدون کم و کاست دیگری. این مدل مبل نیز معمولا طراحی مینیمال و مدرنی دارد و برای دکوراسیون های مدرن مناسب است.

مبل ال سلطنتی

طراحی و تولید مبلمان راحتی L -که خود زاده دیدگاه مدرن است- به سبک سنتی، سبب شده مبل ال سلطنتی پدید بیاید. این مدل مبل همه ویژگی های مبلمان سلطنتی را دارد. از جمله بهره برده از تزیینات در چوب، استفاده از مواد لوکس و گران قیمت، پرآرایه بودن تاج و دسته ها و پایه های منبت کاری شده، پشتی لمسه دوزی شده و ظاهری باشکوه و فاخر.

مبل ال فرانسوی

این مدل مبل لزوما در دسته مبل های سکشنال و بخش بندی شده نیست ولی در بازار ایران کاناپه های منحنی و مدور را که حالتی ال شکل دارند مبل ال فرانسوی می گویند. این کاناپه های مدور انواع و شکل های مختلف دارند. گاهی نیم دایره کامل هستند و گاهی از فرمی کاملا از آزاد پیروی می کنند.

مبل ال اسپرت

مبل هایی با طراحی هایی امروزی تر و در اصطلاح تخصصی شان معاصر که در آن ها از تکنولوژی و مواد روز بهره برده می شود، بسیاری از آن ها مبل هوشمند هستند و قابلیت هایی نظیر اتصال به اینترنت اشیا را دارند دسته ای مبل ها را به وجود آوردند که به اصطلاح به آن ها مبل های اسپرت هم می گویند. مثل نمونه های بالا که انواع مبل ال اسپرت هستند.

مبل ال چستر

مبل چسترفیلد از مبل های کلاسیک و محبوب تاریخ طراحی مبلمان است که راحتی، زیبایی و وقارش مثال زدنی است. طرفداران چسترفیلد پای این طراحی را به مبل های L هم باز کرده اند و در تصاویر بالا نمونه های مبل ال چستر را می بینید.

مبل ال تختخواب شو

مبلمان راحتی L به خودی خود این قابلیت را دارد که به عنوان تختخواب نیز مورد استفاده قرار بگیرد اما طراحی هایی نیز صورت گرفته که این نوع مبل و مبل تختخواب شو را ترکیب کرده اند تا خریداران با یک تیر چند نشان زده باشند. این مبل ها علاوه بر مکانیسم های تغییر مبل به تخت، فضایی برای نگه داری کالاهای خواب در خودشان دارند.

مبل ال

بخش های مبل ال

بیشتر مبل های L شکل از دو یا چند بخش جدا شونده تشکیل شده اند. مدل های این چند بخش می تواند در هر محصول متفاوت باشند اما معمولا به شکل نمونه های زیر هستند:

کاناپه مبل ال
کاناپه مبل های L شکل معمولا یک ساختار سه بر سه دارند که یعنی سه کوسن بخش تکیه گاه بر روی سه کوسن قسمت نشیمن قرار گرفته اند. دسته های کاناپه مانند یک کاناپه معمولی می توانند در دو طرف قرار داشته باشند. اما مدل های یکدسته یا بدون دسته نیز موجود است.

مبل راحتی ال دو نفره یا لاوست (Loveseat)
این مبل های دو نفره هم به شکل یک مبل دو نفره معمولی هم به شکل کنسولی ارائه می شوند. در شکل کنسولی هر مبل دو دسته جداگانه برای خودش دارد که معمولا شامل جا لیوانی هم می شوند. مبل های دو نفره هم به شکل بدون دسته یا یکدسته هم ارائه می شوند.

صندلی با تکیه گاه متحرک
این صندلی ها با تکیه گاه متحرک و فوت رست هایشان مخصوص لم دادن هستند. قرار گرفتن آن ها در کنار دو قطعه قبلی مبل را بلندتر می کند. بعضی از این صندلی ها از قطعات خاصتری نیز ساخته شده اند مانند:
یک دسته مشترک که بین دو صندلی قرار گرفته و یک صندوق یا کشو مخفی دارد.
بعضی از آن ها تختواب شو هستند.
بعضی مجهز به سیستم خنک کننده هستند تا نوشیدنی های روی دسته مبل را خنک نگه دارند.

مبل تک یا صندلی
معمولا به شکل همان قطعه قبلی است اما متحرک نیستند.

مبل ال کنج
این قطعه ها معمولا بدون دسته هستند و اجازه می دهند مبل در گوشه دیوار هم جا شود. قطعه گوشه ای یک زاویه نود درجه می سازد اما زاویه های بازتر هم قابل تهیه است.

اتومان یا پاف
بعضی از اتومان ها دارای فضایی برای نگه داری وسایل هستند. همچنین از گذاشتن اتومان کنار یکی از صندلی ها می توان یک شزلون داشت.

چیدمان مبل ال شکل

با توجه به اندازه مبل و اتاق راه های مختلفی برای چیدن این مبل وجود دارد. در ادامه به راهنمایی درباره چیدن این مبل کاربردی می پردازیم.

گوشه دیوار

پر طرفدارترین نحوه چیدن این مبلمان در گوشه خانه است. این راه حل مناسب اتاق های کوچک است زیرا هم گوشه دیوار بی استفاده نمی ماند و هم مرکز اتاق برای یک قالیچه یا میز باز می شود. برای تکمیل ست می توان یک صندلی یا اتومان کنار مبل اضافه کرد.

رو به رو دیوار

یک قطعه را جلو دیوار قرار داده و از قطعه دیگر برای جدا کردن فضاهای مختلف خانه استفاده کنید. در یک خانه کوچک می توان یک قسمت را کنار در گذاشت تا آن فضا به عنوان راهرو تعریف شود. اگر این قطعه بدون تکیه گاه بود از آن به عنوان یک شزلون استفاده کنید.

مرکز اتاق

این راه حل مناسب خانه های بزرگتر است. می توان مبل را رو به رو تلویزیون یا یک دیوار متفاوت از دیگر فضا های خانه قرار داد. از قسمت خالی پشت مبل هم می توان برای قرار دادن یک کنسول و گیاهان مختلف روی آن استفاده کرد. در هر صورت می توان این مبلمان را دور آنچه که می خواهید نقطه مرکزی خانه باشد، چید.

تاثیر اکسسوری ها

همانطور که قبلا هم گفتیم می توان از این مبل برای بخش بندی محیط خانه استفاده کرد. با استفاده از اکسسوری این مبل حتی بیشتر به چشم می آید اما از بیش از هفت یا هشت اکسسوری استفاده نکنید. می توانید سراغ کوسن های طرح دار بروید.

با جنبه های مختلف اتاق کار کنید

میز ناهارخوری را پشت مبل ال بچینید. در یک اتاق باریک همه مجموعه مبل را در راستای طول دیوار قرار دهید به جز انتهای کوچک ال شکل. با قرار دادن این اتنها رو به رو دیگر اجزا مبل آن را به دو بخش تقسیم کنید.

رو به روی هم

اگر به دنبال یک فضای صمیمی تر برای دورهمی هایتان هستید، می توانند قطعه های مختلف را دور هم گذاشته و دو میز را در وسط قرار دهید.

مبل ال رنگی بخریم یا نه؟

خرید مبلمان راحتی L رنگی کار پر ریسکی به نظر می رسد، چرا که قرار دادن یک شی حجیم و بزرگ یکپارچه آبی یا قرمز وسط خانه تمام توجه ها به خود معطوف خواهد کرد. به ویژه اگر مبلمان به شکل ال باشد و طراحی اش به اندازه کافی حواس ها را به سمت خود بکشاند. با این حال اگر می خواهید رنگ را به خانه بیاورید، شاید انتخاب هیجان انگیز یک مبل ال رنگی به رنگ های قرمز، آبی، نارنجی، سبز یا زرد باشد که تصاویرش را می بینید. اگر هنوز نگران هستید به سفید، مشکی و طوسی فکر کنید که انتخاب های مطمئن تری هستند.

مبل ال جدید

اگر می خواهید انواع مبل ال جدید را بخرید و از طیف قیمت مبل ال ارزان تا گران باخبر شوید، می توانید به فروشگاه اینترنتی خوگر سر بزنید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۵۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

طراحی داخلی رستوران دانشگاه مدیسون یک نمونه عالی از طراحی فضا با رویکرد ارتباطات اجتماعی

طراحی داخلی رستوران دانشگاه سه طبقه جیمز مدیسون با وسعت ۳۵۰۰ مترمربع در پاییز ۲۰۲۰ افتتاح …