صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید فرش ماشینی بهترین انتخاب برای زندگی های پرشتاب ماشینی!

فرش ماشینی بهترین انتخاب برای زندگی های پرشتاب ماشینی!

۰
فرش ماشینی
nowrooz

یک زندگی ماشینی، فرش ماشینی هم می طلبد! فرشی که سبک باشد برای اثاث کشی های پی در پی، گران قیمت نباشد برای شرایط فعلی اقتصادی و متنوع باشد برای سلیقه های گوناگونی که هر روز به دنیال چیز جدیدتری هستند. فرش ماشینی همه این ها را به ما می دهد تا در اندک لحظات آسودن در زندگی پرشتاب و تکرار شونده مان؛ زیرپایمان نرم و گرم باشد و خیالمان را به پیج و تاب باغ های بهشتی هزار رنگ گره بزنیم؛ گره هایی سریع و محکم، گره هایی ماشینی! اگر شما هم دنبال انتخاب یک فرش ماشینی هستید، این مقاله را تا انتها با همراه شوید تا از چند و چون این فرش و اصطلاحاتی نظیر شانه  بیشتر بدانیم و زیر و بم رج هایش را دانه به دانه، تک به تک به شماره درآوریم.

فرش ماشینی
بعد از گذشت ۵۳ از تولید منسوجات ماشینی بریتانیایی، در آمریکا اولین ماشین های بخار مجهز به نیرو بخار ساخته شدند

تاریخچه فرش ماشینی در جهان

اگرچه زادگاه فرش های دستباف کشورهای شرقی به ویژه ایران است ولی برخلاف کشور های شرقی، اروپاییان به ویژه انگستان و فرانسه به جای کار دست به صنعت فرش های ماشینی روی آوردند و نزدیک به ۲۰۰ سال است که این صنعت را به راه انداخته اند. در ابتدا در صنعت نساجی دستگاه های بافندگی مجهز به موتور و نیروهای بخار نبود ولی در سال ۱۸۷۵ جیمز وات و ماتیو بولتون دستگاه موتور بخار خود را روانه کارخانه ریسندگی پنبه در بریتانیا کردند که نتیجه ای شگفت انگیز به جای گذاشت.
بعد از گذشت ۵۳ از تولید منسوجات ماشینی بریتانیایی، آمریکا هم در این زمینه پیشرفت کرد، در این حین بریتانیا نیز از ماشین آلات بسیاری در صنعت فرش خود استفاده می کرد و همین موضوع عامل تجارت بین انگلستان و آمریکا شد و تحول و پیشرفت عظیمی در صنعت فرش ماشینی ایجاد کرد.

فرش ماشینی
فرش های جدید راوند به خصوص فرش هایی که با الیاف پشم بودند، شباهت زیادی به فرش های دستباف داشتند

تاریخچه فرش ماشینی در ایران

تاریخچه فرش های ماشینی در ایران به بیش از پنجاه سال نمی رسد و اولین شرکت تولیدی فرش ماشینی در ایران کارخانه صنعتی کاشان (فرش راوند) بود که با استفاده از دستگاه های مخمل بافی ژاکارد (توسط شخصی فرانسوی به نام ماری ژاکارد ساخته شده بود) فرش تولید می کرد. این شرکت را خانواده لاجوردی (از مشهورترین فعالان اقتصادی و کارآفرینان قبل از انقلاب) تاسیس کرده بودند. همچنین فرش های ماشینی این شرکت از الیاف مصنوعی براق و نسبتا سبکی تولید می شد که منجر به جلب توجه افراد بسیاری شد. در همین زمان تاجران دیگری فرش های ماشینی با مرغوبیت بهتر را از کشور بلژیک وارد کردند و سلیقه مردم را با فرش های ماشینی آشنا کردند. راوند همچنین در زمینه تولید مواد اولیه مرتبط با فرش و فروش فرش فعالیت می کرد. فرش های جدید راوند به خصوص فرش هایی که با الیاف پشم بودند، شباهت زیادی به فرش های دستباف داشتند و در عین حال از قیمت کمتری هم برخوردار بودند در نتیجه بازار فرش ایران با تحولی عظیم رو به رو شد. تا قبل از این اتفاق فرش های ماشینی جایی در خانه و زندگی ایرانی ها نداشت و مردم فقط از فرش های دستباف استفاده می کردند.
به گفته علیرضا حائری (عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان نساجی ایران) در ایران سالانه تعداد زیادی فرش ماشینی به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار صادر می شود.

فرش ماشینی
هرچه شانه فرش بیشتر باشد کیفیت و قیمت آن نیز بالاتر است

فرش ماشینی خوب و باکیفیت

یک فرش ماشینی خوب  دارای ویژگی هایی است و در کنار آن ویژگی ها یک سری نکات در آن باید رعایت شده باشد، در نگاهی به این نکات می اندازیم.

  • جنس نخ تار: رشته های سازنده و تعیین کننده میزان استحکام فرش در قسمت طولی که عمدتا از جنس های پلی استر، پنبه و یا ترکیب این دو است و در چله کشی اولیه فرش مورد استفاده قرار می گیرد.
  • جنس نخ پود: رشته های سازنده قسمت عرضی فرش و ثابت نگهدارنده نخ های خواب یا پرز می شوند و بیشتر از جنس های جوت، پلی استر و پنبه هستند.
  • جنس نخ خواب یا پرز: عامل محافظ فرش و لایه رویی آن، نخ های مقاومی که در برابر پاخور بودن باید دارایی مقاومت زیادی باشند که در فرش های ماشینی از نخ هایی به جنس پلی استر، آکریلیک و پلی پروپین و در فرش های دستباف از نخ هایی به جنس ابریشم، پشم و کرک استفاده می شود
  • شانه یا تراکم عرضی: هرچه شانه فرش بیشتر باشد کیفیت و قیمت آن نیز بالاتر است، تعداد شانه ها نمایاگر میزان ریزبافتی و شلوغی فرش است که با کیفیت ترین آنها فرش های ۱۵۰۰ شانه است.
  • تراکم یا تراکم طولی: میزان فشردگی فرش، هرچه این میزان بیشتر باشد فرش سنگین تر و سفت تر است و احتمال بازشدگی ریشه ها و گره ها کمتر می شود.

در انتخاب فرش های ماشینی به این نکات دقت کنید:

  • جای خالی درون فرش وجود نداشته باشد.
  • سطح رویی و پشتی فرش کاملا صاف و یکدست باشد.
  • فرش های پلی استری به دلیل جنس این نخ سایه می اندازند. بنابراین، قبل از خرید باید حتما بر روی سطحی مسطح پهن شوند تا رنگ و نقوش اصلی آن نمایان شود.
  • فرش های تزیینی به دلیل استفاده از نخ های ضخیم و باریک مستعد کنده شدند هستند و تمیز کردنشان کار آسانی نیست.
  • فرش های رنگی طرحدار ممکن است برای کودکان آلرژی زا باشد و معمولا دارای ترکیب های رنگی نامرغوبی هستند.

انواع نخ ها در صنعت فرش ماشینی

نخ پلی استر هیت ست

در فرش های فانتزی مدرن و فرش هایی با تراکم کم استفاده می شود. این نخ براق است و در صورت قرارگیری در محیط هایی با پاخور زیاد به تدریج ارتفاع و پرز خود را از دست می دهد.

 نخ جوت

نخ جوت یا کنف بنگلادشی از گیاه کنف ساخته می شود، این گیاه در کشور های گرم و مرطوبی چون بنگلادش رشد می کند، عایق الکتریسیته و گرما است. در فرش های با کیفیت از این نخ به دلیل مزیت های فراوانش استفاده می شود.

نخ آکریلیک هیت ست

نخ هیت ست (Heat Set) از مرغوب ترین جنس های نخ است و به دلیل حجیم بودن آن مقدار کمتری در بافندگی استفاده می شود. دارای عمری ۱۰ تا ۱۵ ساله و عایق سرما و حرارت هستند. فرش هایی را که این جنس نخ در آن استفاده شده است، می توان با خیال راحت به شرکت های قالیشویی سپرد زیرا از مقاومت خوبی در برابر مواد شوینده قوی برخوردار هستند.

نخ برایت

به نخ های آکریلیک هیت ست شده که درخشندگی بیشتر دارند، می گویند این نخ ها لطیف تر و زیباتر هستند و در عین حال دوام و عمر  کمتری دارند.

فرش ماشینی
در فضا و محیط های کوچک باید از رنگ های روشن و در فضا های بزرگ از فرش هایی به رنگ تیره استفاده کرد

فرش ماشینی و دکوراسیون

فرش از عناصر مهم یک خانه ایرانی است و تاثیر بسزایی در ظاهر خانه دارد. در انتخاب رنگ فرش یکی از فاکتورهای تعیین کننده فرهنگ است. برای مثال عرب ها به فرش های لاکی و اروپاییان به رنگ های روشن و کم رنگ علاقه دارند. در فضا و محیط های کوچک باید از رنگ های روشن و در فضا های بزرگ از فرش هایی به رنگ تیره استفاده کرد. برای جلوه بیشتر باید از فرش های آکریلیکی استفاده کرد. این فرش ها تا چند هفته اول پرز می دهند که همچنین میزان پرزدهی بیش از حد آن گواه کیفیت پایین فرش است.
اگر بخواهیم فاصله سقف تا کف کمتر به نظر برسد باید از فرش هایی با بافت درشت و یا پرز بلند استفاده کنیم. اگر رنگ فرش تیره تر از رنگ دیوار ها باشد حسی گرم و صمیمی به محیط می دهد و اگر روشن تر باشد، محیط را روشن تر و آرام تر جلوه می دهد. در سال های گذشته تمایل مردم ایران به سمت فرش های گردویی و قهوه ای سوخته بود اما امروزه رنگ هایی چون سرمه ای و دودی ترند و مورد استقبال مردم است.

گران ترین فرش های دنیا

از گران ترین فرش های دنیا می توان به فرش مروارید بارودا (یک فرش هندی است که در حراجی Sotheby’s در دوحه به مبلغ ۵.۵ میلیون دلار توسط یک ناشناس خریداری شد)، فرش ابریشم اصفهان (ساخته شده از ابریشم های قسمت مرکزی ایران)، فرش تبریز، فرش زیگلر محل و فرش اوشاک اشاره کرد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …