صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید صندلی راک چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟

صندلی راک چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟

۵
nowrooz

اولین تصویری که هنگام شنیدن اسم صندلی راک (Rocking Chair) در ذهن شما تداعی می شود چیست؟ تعجب نمی کنم اگر تصویر ذهنی شما یک صندلی چوبی در حال تکان خوردن کنار شومینه باشد که مادربزرگ روی آن نشسته و مشغول بافتنی است. صندلی راک یا صندلی ننویی، صندلی گهواره ای یا راکینگ چیر برای اکثر افراد یادآور خاطرات خوش کودکی هستند. این صندلی با تاب خوردن حسی آرامش بخش ایجاد می کند. اگر در زمان کودکی صندلی گهواره ای در خانه نداشته اید و همیشه در حسرت تاب خوردن روی این مدل صندلی بوده اید، هنوز هم دیر نشده می توانید با کمک این مقاله صندلی راک مناسب خانه خودتان را سفارش دهید.

طبق آخرین تحقیقات دانشمندان در زمینه الگوی خواب انسان،‌ تکان خوردن متناوب با ریتم آهسته و پیوسته به آرامش و خواب راحت کمک زیادی می کند. امروزه بسیاری از پدر و مادرها از صندلی راک برای خواباندن نوزاد خود استفاده می کنند. همچنین به دلیل طراحی ارگونومیک، این صندلی انتخاب مناسبی برای لم دادن و خستگی در کردن بعد از یک روز خسته کننده و طولانی است.

صندلی راک

طراحی صندلی راک

سابقه طراحی و استفاده از صندلی راک به قرن ۱۷ میلادی بر می گردد. در قرن ۱۸ استفاده از این صندلی رواج پیدا می کند، صندلی های حصیر مانندی که به پایه های گهواره ای وصل شده بودند. برخی از مردم آمریکا باور دارند که طراحی این صندلی برای اولین بار توسط بنجامین فرانکلین فیلسوف و سیاست مدار آمریکایی انجام شده است. هرچند که طبق روایات تاریخی در کودکی فرانکلین هم از این صندلی استفاده می شده و نمی تواند کار او باشد.

کم کم صندلی های راک راه خود را به کشورهای اروپایی هم باز کردند و دیری نگذشت که صندلی های راک جزء اسباب اصلی خانه شدند. پس از ورود صندلی های راک به آلمان یک طراح آلمانی به نام مایکل تونت (Michael Thonet) توانست اولین صندلی گهواره ای ساخته شده از چوب را طراحی کند. این صندلی در مقایسه با مدل قدیمی اش زیبا، با دوام و سبک تر بود.

از سال ۱۹۰۰ به بعد بازار از انواع طراحی های صندلی راک اشباع شد. صندلی های راک با قابلیت جمع شدن از انواع پرطرفدار بودند زیرا خانواده ها می توانستند آنها را به راحتی جمع کنند و با خود به سفر ببرند. صندلی های راک در بین مردم ایران هم از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و همچنان می توان از آنها به عنوان یک انتخاب مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی نام برد.

انواع صندلی راک

با پیشرفت تکنولوژی و ورود انواع مواد اولیه به بازار صندلی های راک خط تکامل جالبی را طی کردند. هرچند هنوز هم نوع چوبی و کلاسیک آن از پر طرفدارترین صندلی های راک است، اما مدل های بسیار جالب و پیچیده دیگری هم به بازار آمده است که بد نیست کمی بیشتر راجع به آنها بدانیم.

صندلی راک

صندلی راک سنتی

خوشبختانه پرطرفدارترین مدل صندلی راک، ارزان ترین آن هم هست. از نکات مثبت دیگر این مدل چوبی صندلی راک می توان به دوام طولانی آن اشاره کرد. ظاهر کلاسیک این صندلی به راحتی با اکثر دکوراسیون ها ست می شود و مناسب انواع خانه ها است. اما اگر بخواهم به نکات منفی صندلی راک سنتی بگویم باید به انعطاف پذیر نبودن و جاگیر بودن آن اشاره کرد. برای اینکه شما بتوانید به راحتی از صندلی گهواره ای استفاده کنید به فضای خالی و بزرگ نیاز دازید.

صندلی راک

صندلی راک مدل گلایدر

دومین مدل محبوب در بین صندلی های راک مدل گلایدر است. در نگاه اول به این مدل، شما یک مبل تک نفره معمولی می بینید، اما این مبل طوری طراحی شده است که به کمک اهرم و لولاهایی که در زیر آن کار گذاشته شده به عقب و جلو برود. از نکات مثبت این صندلی می توان به راحتی و اشغال فضای کم اشاره کرد. نکات منفی هم قیمت بالا و خطر شکستن لولاها به مرور زمان است.

صندلی راک

صندلی راک فنری

این صندلی را می توان ترکیب دو مدل صندلی بالا نامید. صندلی راک فنری به کمک فنرهایی که در زیر آن تعبیه شده است همانند صندلی گهواره ای سنتی حرکت می کند و به راحتی صندلی گلایدر است. طراحان معمولا فنرهای آن را در قسمت پایه مخفی می کنند تا هم آسب نبیند و هم ظاهر صندلی بهتر باشد. قیمت صندلی راک فنری چیزی میان مدل سنتی و گلایدر است.

صندلی راک

صندلی راک چرخان

این صندلی ها که از انواع پیشرفته صندلی راک هستند مجهز به تکنولوژی گردش در جهات مختلف هستند. به کمک این صندلی هم می توان به بالا و پایین تاب خورد و هم مثل صندلی گلایدر به عقب و جلو رفت. از ویژگی های مثبت صندلی های راک چرخان راحتی بی نظیر آن است. اما از نکات منفی می توان به قیمت بالا و ریسک بالای خراب شدن آن اشاره کرد.

صندلی راک

صندلی راک خوابیده (رکلاینر)

آخرین مدل از صندلی های راک مدلی است که تکیه گاه آن کاملا به عقب کشیده می شود و می توان به راحتی روی آن لم داد یا خوابید. البته این صندلی ها قابلیت اینکه به طور خوابید هم گهواره ای حرکت کنند را ندارند اما با خرید آنها می توان با یک تیر دو نشان زد و هم صنلی راک داشت و هم یک صندلی راحتی برای استراحت روزانه. با توجه به کارایی این صندلی، این مدل کمی از بقیه گران تر است.

البته لازم به ذکر است که تقسیم بندی این پنج دسته از لحاظ کاربرد انجام شده است. صندلی های راک از لحاظ زیبایی شناختی انواع بسیار متفاوتی دارند از جمله مدل های لوکس، سلطنتی، بچگانه و از لحاظ جنس هم این صندلی ها را در بازار می توان با انواع پارچه های جیر، چرم، مایکروفایبر، نانو و… سفارش داد.

کاربردهای مختلف صندلی های راک

از صندلی های راک استفاده های متعددی می توان کرد. برای نگه داری از کودک بی قرار یا خواباندن کودک، نشستن روی آن در ایوان جلوی خانه، مطالعه و حتی تقویت سلامت روان می توان از این صندلی ها استفاده کرد.

صندلی راک

صندلی گهواره ای مراقبت کودک

صندلی راکی که از آن در اتاق خواب کودک استفاده می شود باید به گونه ای طراحی شود که مادر بتواند برای ساعات متمادی روی آن بنشیند. آرام کردن و خواباندن کودک بی قرار کار بسیار دشوار و زمان بری است پس در درجه اول این صندلی باید راحت باشد. اگر قرار است روی همین صندلی به کودک شیر داده شود باید دسته های آن به گونه ای انتخاب شوند که به اندازه کافی بلند باشند تا به عنوان تکیه گاه دست مادر عمل کنند. از دیگر ویژگی های مهم این صندلی گهواره ای داشتن زیر پایی برای مادر است. زیرپایی کمک می کند تا مادر به راحتی به صندلی تکیه دهد و بدون خستگی به خواباندن کودک مشغول شود.

نکته مهم دیگر در هنگام خرید صندلی گهواره ای اتاق کودک توجه به ایمنی صندلی است. اگر این صندلی مانند صندلی گلایدر به عقب و جلو می رود یا خم می شود باید حتما از داشتن قفل کودک برای این قابلیت ها اطمینان حاصل شود. همچنین یراق آلات و اهرم های صندلی اتاق کودک باید کاملا در زیر آن قرار گرفته باشند و دست کودک به آن ها نرسد.

آخرین گزینه ای که هنگام خرید صندلی راک کودک باید به آن توجه شود جنس روکش است. بهتر است جنس و رنگ  روکش به گونه ای باشند که به آسانی کثیف نشود و اگر کثیف شد با دستمال تمیز شود. روکش های مایکرو فایبر انتخاب مناسبی برای صندلی های راک اتاق کودک هستند.

صندلی راک

صندلی راک ایوان

اگر در خانه پاسیو یا حیاط دارید می توانید چند صندلی گهواره ای در آن بگذارید و از هوای تازه و تاب خوردن روی آن لذت ببرید. بهتر است صندلی راک ایوان از جنس چوب و مدل سنتی باشد اما در قسمت تکیه گاه و نشیمن، روکشی ضد آب و نرم داشته باشد تا بدن را اذیت نکند. بهترین چوب برای ساخت صندلی راک ایوان چوب درخت سرو، ساج و گیلاس برزیلی است. البته انتخاب مناسب دیگر نیز استفاده از صندلی هایی با چوب روکش دار است. برخی از روکش های رزین در برابر آب و هوای بیرون بسیار مقاوم هستند.

لذت استفاده از صندلی گهواره ای در ایوان به داشتن همراهی است تا اوقات خوشی با او سپری کنید. فقط به خاطر داشته باشید که فضایی که صندلی گهواره ای اشغال می کند بیشتر از ابعاد خود صندلی است. پس اگر قصد خرید دو صندلی را دارید و فضا به اندازه کافی بزرگ نیست مدل های کوچک تر انتخاب بهتری هستند.

تاثیر صندلی گهواره ای بر سلامتی

استفاده از صندلی های راک در کاهش اضطراب و استرس در سالمندان نقش بسزایی دارد، همچنین این نوع صندلی ها به کنترل بیماری افراد دارای اختلالات روانی نیز کمک می کند. تاب خوردن متناوب روی صندلی باعث ترشح اندورفین می شود. اندورفین به القای حس خوب و آرامش در بزرگسالان و کودکان کمک می کند. در پایین تعدادی از اثرات مثبت صندلی های راک بر سلامت جسم و روان اشاره خواهد شد.

 • تاب خوردن موجب کاهش استرس و اضطراب می شود.
 • حرکت صندلی باعث افزایش جریان خون در بدن می شود.
 • باعث افزایش حفظ تعادل می شود.
 • باعث ایجاد آرامش در نوزادان می شود.
 • در برخی موارد می تواند باعث کاهش کمر درد شود.

ایده های جالب در استفاده از صندلی راک

صندلی راک

صندلی راک راحتی با بالشتک اضافه:

این صندلی مدرن و در عین حال ساده، زیبایی و راحتی را یک جا دارد. رویه روشن این صندلی که از جنس پلی استر است،‌ یک لایه اضافی به لایه زیرین اضافه کرده تا راحتی را دو چندان نماید. دکمه های کار شده در تکیه گاه صندلی به زیبایی صندلی افزوده و پایه های چوبی آن رنگ صندلی را از یکنواختی در آورده است. روی هم رفته این صندلی را می توان انتخاب خوبی برای اتاق نشیمن دانست.

صندلی راک

صندلی راک مدرن به رنگ سفید:

طراحی مینیمال این صندلی در کنار زیبایی به داشتن حس تمیزی در اتاق کمک می کند. طراحی ساده این صندلی آن را به مدلی انعطاف پذیر و در عین حال مقاوم تبدیل کرده است. پایه این صندلی از فلز محکم و مقاوم ساخته شده و با روکش چوبی انعطاف پذیر کاور شده است. این پایه به صندلی در داشتن حرکت متناوب کمک می کند و در عین حال مقاوم است. روکش نخی این صندلی قابل جدا شدن است و می توان به راحتی آن را در ماشین لباسشویی شست. مونتاژ صندلی هم به سادگی مدل آن است و بنابراین چیزی برای خراب شدن ندارد.

صندلی راک

صندلی راک مخصوص فضاهای کوچک با پایه گهواره ای چوبی:

این صندلی مدلی متفاوت از نوع سنتی و مدرن صندلی های گهواره ای است. قالب این صندلی از جنس فایبر گلاس شکل گرفته شده، با دسته هایی بلند برای راحتی بیشتر است. ساخت یک تکه و محکم صندلی نیز ظاهری زیبا و مدرن به آن می بخشد و می تواند در کنار صندلی های مدرن دیگر ظاهر خوبی به خانه ببخشد. پایه فلزی صندلی راک فایبرگلاس به دو گهواره چوبی متصل شده است که از هر لحاظ ایمن است. این مدل صندلی مخصوص کسانی است که دنبال یک صندلی راحت و کاربردی می گردند اما می خواهند ظاهر آن مدرن و به روز باشد.

صندلی راک

صندلی راک چرم با پایه استیل ضد زنگ:

ایجاد تعادل بین کیفیت و زیبایی چیزی است که هر طراح مبلمانی به دنبال آن است. این صندلی گهواره ای تقریبا توانسته هر دوی این ها را با هم داشته باشد. رویه چرم سفید در کنار پایه استیل ترکیب رنگ بی نظیری شده است. رنگ خنثی این صندلی باعث می شود که بتوان آن را به راحتی با هر چیدمانی ست کرد و پایه استیل آن ضمانت دوام طولانی صندلی است.

صندلی راک

صندلی راک مدرن مدل راحتی:

ایده اولیه طراحی این صندلی از صندلی ماشین های دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی گرفته شده است. پایه این صندلی فلزی است که با روکش ذغالی رنگ پوشیده شده است. برای جلو گیری از خط افتادن زمین پایه ها نوار راه راه پیچیده شده است. رویه صندلی هم از جنس نخ و به رنگ خاکستری است. این صندلی روی هم رفته یک مدل خاص و امروزی است که بیشتر با چیدمان ریترو هماهنگی دارد.

صندلی راک

صندلی راک حصیری مدل چرخشی:

این صندلی راک حصیری قابلیت چرخشِ درجا دارد. ابعاد آن به اندازه کافی کوچک است تا به راحتی در هر گوشه خانه، حتی اتاق خواب جا بگیرد. روکش این صندلی هم در انواع مختلف قابل سفارش و تغییر است تا به راحتی با هر خانه ای هماهنگ شود.

صندلی راک

صندلی راک سفید:

در طراحی این صندلی از هاموک (تاب های تخت خوابی) بافته شده توسط مایان ها الهام گرفته شده است. از ویژگی های مثبت صندلی می توان به قابلیت استفاده در داخل و خارج خانه اشاره نمود. به دلیل نوع بافت آن، این صندلی به راحتی با هر مدل بدنی سازگار می گردد و از آنجا که ضد تعریق است گزینه خوبی برای استفاده در آب و هوای گرم و مرطوب است.

صندلی راک

صندلی راک مدل میانه قرن بیستم با چهارپایه مخصوص:

ابن صندلی تمام عناصر یک طراحی قدیمی و قرون وسطایی را دارد تا با ظاهر عتیقه اش به خانه شما حال هوای قدیم را ببخشد. این صندلی همراه خود یک چهارپایه هم دارد که برای گذاشتن پاها و خستگی در کردن عالی به نظر می رسد. روکش خاکستری صندلی ترکیب زیبایی با چوب پایه آن که از جنس راش است ایجاد کرده است. این صندلی را می توان در گوشه دنج خانه قرار داد.

صندلی راک

صندلی گهواره ای طرح کلبه:

این صندلی راک با ظاهر راحت و زیبایش هر بیننده ای را به نشستن دعوت می کند. در نگاه اول مشخص نیست که این صندلی هم یک صندلی گهواره ای است، زیرا با روکش مخملی کاملا پوشانده شده است. روکش مخملی روشن این صندلی راک به غیر از زیبایی از ویژگی قابل جدا شستن نیز برخوردار است. می توان به راحتی روکش را در آورد شست و دوباره روی صندلی کشید. صندلی گهواره ای طرح کلبه به دلیل عمودی بودن فضای کمتری اشغال می کند و گزینه مناسبی برای مطالعه و صندلی اتاق خواب است.

صندلی راک

صندلی راک گیمینگ:

این صندلی یک مثال بی نظیر در ترکیب تکنولوژی،  طراحی مدرن و اثاثیه کلاسیک و قدیمی است. صندلی راک گیمینگ با روکش مشکی ضد تعریق انتخاب بسیار مناسبی برای علاقمندان به بازی های ویدئویی است. در این صندلی پورت یو اس بی، اسپیکر، تکنولوژی AFM، گیرنده بی سیم رادیویی، تکیه گاه مجزا در قسمت سر و دسته های تفنگ مانند تعبیه شده است.

صندلی راک

صندلی گهواره ای آبی نفتی:

این صندلی آبی نفتی یک انتخاب کلاسیک و امن برای خانه هاییست که به چیدمان مدرن و ساده علاقمند هستند. روکش مخملی این صندلی با دکمه های فشرده در قسمت تکیه گاه و میخ های طلایی در قسمت نشیمن زیباتر شده است. از ویژگی های جالب این صندلی جدا شدن پایه ها از خود صندلی است. این قابلیت به مصرف کنندگان اجازه می دهد در صورت خراب شدن پایه به راحتی آن را تعمیر کنند و یا با گذر زمان صندلی راک را به یک مبل راحتی تبدیل کنند.

صندلی راک

صندلی گهواره ای مخصوص فضای آزاد:

این صندلی تمام چوب که از چوب درخت اکالیپتوس ساخته شده است انتخاب مناسبی برای فضای آزاد است. ظاهری چوبی این صندلی به خوبی با طبیعت هماهنگ می شود و روکش حصیری آن هم با گذر زمان خراب نخواهد شد. برای محافظت از چوب بدنه از رزین استفاده شده است و مالیدن روغن کتان به چوب صندلی به عمر آن خواهد افزود.

صندلی راک

صندلی گهواره ای مدل دانمارکی:

در این صندلی هم شاهد ترکیب رنگ خاکستری تیره با چوب درخت گردو هستیم، اما چیزی که این صندلی را از بقیه متمایز می کند ظاهره ساده و در عین حال امروزی آن است. در قسمت تکیه گاه صندلی روکش آن با دکمه کوبیده شده تزینن شده است که ظاهر مدرنی به آن داده. تکیه گاه صندلی کمی هم عقب تر از حد معمول است که آن را به وسیله مناسب برای لم دادن و استراحت تبدیل کرده است. این صندلی هم برای خانواده های شلوغ است و هم برای پدر و مادران تازه وسیله کاربردی به نظر می رسد.

صندلی راک

صندلی گهواره ای مخمل:

صندلی راک با مخمل صورتی رنگ و طراحی مدرن انتخاب خوبی برای کسانی است که می خواهند یک ویژگی متمایز به چیدمان خانه شان اضافه کنند. این صندلی گزینه مناسبی برای ریلکس کردن و حتی تماشای تلویزیون است. صندلی راک مخمل علاوه بر صورتی با رنگ های بژ، آبی فیروزه ای تیره، آبی و سبز هم بسیار زیبا خواهد شد.

صندلی راک

صندلی راک سایز بزرگ:

سایز این صندلی تقریبا یک و نیم برابر بزرگ تر از صندلی های معمول است. این سایز تقریبا مناسب نشستن همزمان دو بزرگسال یا چندین بچه است. صندلی راک سایز بزرگ انتخاب خوبی برای خانواده های کمی پر جمعیت تر یا خانواده هایی با کودک نوپا است. چوب پایه صندلی هم از چوب درخت گیلاس است و به تاب خوردن بسیار روان و راحت صندلی کمک می کند.


در این مقاله راکینگ چیر، صندلی ننویی و یا صندلی گهواره ای را که در بسیاری از فیلم های سینمایی تنها شخصیت های منفی داستان روی آن می نشستند، بیشتر شناختیم. شما کدام نوع از صندلی راک را ترجیح می دهید؟ چرا؟ برایمان بنویسید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۱۱

۵ نظر

 1. ریرا

  ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ ساعت ۱۱:۳۶

  به به به درد روزای برفی می خوره کنار شومینه با یه فنجون قهوه رو به پنجره رو به برف

  پاسخ دهید

 2. م

  ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ ساعت ۰۹:۰۸

  کسی میدونه ایا این صندلی های راک، رو فرش هم خوب تکون میخورن یا نه؟

  پاسخ دهید

  • محدثه طالبی

   ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ ساعت ۱۰:۳۸

   بله دوست عزیز.

   پاسخ دهید

 3. سعیده

  ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ ساعت ۱۱:۲۶

  کسی میدونه صندل راک باید خودش تاپ بخوره یا اینکه خود فرد تابش بده

  پاسخ دهید

  • تحریریه خوگرنیوز

   ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ ساعت ۱۰:۵۱

   سلام دوست عزیز، در ابتدای حرکت نیاز به کمی انتقال نیرو دارد.

   پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مبل چستر چیست؟ ایده وعکس مبل چستر کلاسیک

اگر عاشق مبلمان کلاسیک هستید ولی فکر می کنید هماهنگ کردن مبلمان کلاسیک با سبک دکوراسیون مد…