صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید راهنمای جامع خرید صندلی کامپیوتر و معرفی انواع مدل ها، برندها و مکانیسم ها

راهنمای جامع خرید صندلی کامپیوتر و معرفی انواع مدل ها، برندها و مکانیسم ها

۰
صندلی کامپیوتر
denitte

بسیاری از ما روزانه زمان زیادی را صرف نشستن بر روی صندلی می کنیم. صندلی کامپیوتر و یا به عبارتی صندلی اداری را می توان از مهم ‌ترین وسایلی دانست که در طول روز با آن در ارتباط هستیم. مطالعات نشان داده است که در آمریکا، یک کارمند به طور متوسط روزانه ۱۵ ساعت صرف نشستن بر روی صندلی می‌کنند. همچنین افراد زیادی هستند که در طول روز و در خانه، پشت صندلی کامپیوتر می نشینند.
صندلی کامپیوتر اگر بر اساس استانداردها ساخته شده باشد از مشکلات و دردهای ناشی از نشستن زیاد بر روی صندلی پیشگیری می کند در غیر این صورت آسیب های بسیاری به روی ستون فقرات وارد می کند. جالب است بدانید، اگر صندلی کار شما راحتی لازم را نداشته باشد، شما را چندین بار از جایتان بلند خواهد کرد.
انتخاب مناسب صندلی اداری ممکن است کاری کسل کننده باشد، اما یک راهنمای جالب و کاربردی می تواند خرید را برایتان آسان تر کند. در ادامه شما را با نکاتی ضروری برای خرید یک صندلی راحت با ساختار ارگونومیک و قیمت مناسب آشنا می کنیم.

صندلی کامپیوتر
اگر دکوراسیون محیط شما مدرن است به شما توصیه می شود که برای خرید صندلی به سمت صندلی های سبک وزن و رنگ روشن بروید

تاثیر انتخاب صندلی در دکوراسیون

یکی از اصلی ترین قدم ها پیش از خرید یک صندلی کامپیوتر و اداری، دکوراسیون و نحوه چیدمان جاییست که قصد خرید صندلی برای آن را دارید. اگر دکوراسیون محیط شما مدرن است به شما توصیه می شود که برای خرید صندلی به سمت صندلی های سبک وزن و رنگ روشن بروید و یا از صندلی های توری استفاده کنید. داشتن ظاهری مناسب در کنار قابلیت های بالا، صندلی شما را به یک صندلی ایده آل تبدیل می کند.
اگر اتاق کار و میز کار کوچکی دارید، نیازی به نگرانی نیست چرا که شما می توانید به راحتی و با خرید یک صندلی کوچکتر و حتی بدون دسته و متناسب با فضای محیط، نیازتان را برطرف کنید. استفاده از تنوع رنگ ها برای خرید صندلی، روحیه شما را تحت تاثیر قرار می دهد، شما می توانید از رنگ های هماهنگ با محیط و حتی متضاد استفاده کنید.
برای تجهیز اتاق کودک و نوجوان نیز گاهی نیاز به قرار دادن میز کامپیوتر و صندلی مناسب داریم. برای این کار باید با توجه به جنسیت، متراژ اتاق و اندازه میز، صندلی را انتخاب کنید. برای انتخاب رنگ صندلی این اتاق ها نیز، می توانید از رنگ های محبوب فرزندتان استفاده کنید.

صندلی کامپیوتر
اگر صندلی شما استاندارد های لازم را داشته باشد، از احساس درد در گردن، ستون فقرات و کمر جلوگیری می کند

مزایای یک صندلی کامپیوتر استاندارد

صندلی استاندارد و راحت را شاید بتوان مهم ترین وسیله برای شروع کار دانست. اگر صندلی شما استانداردهای لازم را داشته باشد، از احساس درد در گردن، ستون فقرات و کمر جلوگیری می کند و در نتیجه خستگی مفرط را کاهش می دهد. همچنین، صندلی مناسب موجب افزایش بهره وری شما خواهد شد و ارتباط مستقیم با نحوه عملکرد شما دارد. به عنوان مثال اگر محیط کار صندلی نا مناسبی داشته باشید، در طول روز، بارها از صندلیتان بلند می شوید و در نتیجه این عدم تمرکز حین کار منجر به کاهش کارایی و اثربخشی شما خواهد شد. بهترین صندلی استاندارد، یک صندلی ارگونومیک است.

معایب صندلی کامپیوتر غیر استاندارد

برای همه ما پیش آمده است که بر روی یک صندلی نامناسب نشسته باشیم و پس از مدتی احساس درد را در بدن خود حس کرده ایم. اگر صندلی ارتفاع درستی نداشته باشد پس از مدتی منجر به ایجاد درد در ناحیه پا می شود. گودی کمر و مشکلات مربوط به مهره های کمر و گردن نیز زمانی ایجاد می شوند که صندلی، پشتی و تکیه گاه مناسب و ایده آلی نداشته باشد. بهتر است قبل از خرید صندلی تمام اطلاعات مربوط به آن را بررسی کنید.

صندلی کامپیوتر
اصلی‌تربن مورد درباره صندلی ارگونومیک، قابلیت تنظیم شدن آن است.

صندلی کامپیوتر ارگونومیک چیست؟

طراحی ارگونومیک به طور کلی به این معنا است که در طراحی یک صندلی تمام ویژگی های فیزیکی افراد در نظر گرفته شود و صندلی به گونه ای طراحی و ساخته شود که بیش ترین کارایی را برای فرد خریدار داشته باشد. مطمئناً، افراد در مدل ها و آناتومی های مختلفی هستند، بنابراین آنچه که یک شخص صندلی ارگونومیک کامل می داند، ممکن است برای شخص دیگری بسیار ناخوشایند باشد. پس اصلی‌تربن مورد درباره صندلی ارگونومیک، قابلیت تنظیم شدن آن است.
صندلی های ارگونومیک به گونه ای طراحی شده اند که شما می توانید ساعت ها بر روی آن کار کنید و احساس خستگی به شما دست ندهد. در صورتی که اگر صندلی استاندارد نباشد پس از ۳۰ دقیقه از نشستن خسته می شوید. صندلی های ارگونومیک برای افرادی که به صورت دورکار مشغول هستند انتخاب بسیار خوبی است.

صندلی کامپیوتر
در صندلی های کامپیوتر از سازوکارهای متفاوتی نظیر ال (L)، تیلت، سینکرون، اتوبوسی و … استفاده می شود

پیش از خرید صندلی کامپیوتر به چه نکاتی توجه کنیم؟

مکانیسم یا سازوکار صندلی

در صندلی های کامپیوتر از سازوکارهای متفاوتی نظیر ال (L)، تیلت، سینکرون، اتوبوسی و … استفاده می شود.  سازوکار ال (L) فقط توانایی تغییر زاویه پشتی را دارد. تیلت سازوکاری است که باعث می شود نشیمن و تکیه گاه صندلی به صورت هم زمان حرکت کنند و زاویه بگیرند. سازوکار سینکرون این امکان را می دهد که پشتی و شیب به صورت جداگانه حرکت کنند و تنظیم شوند. جدیدترین مدل های صندلی های کامپیوتر و اداری خود تنظیم هستند، یعنی با توجه به فناوری های به کار رفته در مواد و امکانات تنظیمی، ارتفاع و شیب نشیمن و پشتی با توجه به تغییر حالت بدن کاربر تغییر پیدا می کند.

صندلی کامپیوتر
یک صندلی مناسب باید پشتی با فرم مناسب داشته باشد که از قوس کمر و فرم sشکل ستون فقرات حمایت کند.

پشتی صندلی

کمر انسان به طور طبیعی به سمت داخل قوس دارد. نشستن طولانی مدت بر روی صندلی می تواند باعث بروز مشکلات و درد های مختلف در ناحیه کمر و ستون فقرات شود. یک صندلی مناسب باید پشتی با فرم مناسب داشته باشد که از قوس کمر و فرم sشکل ستون فقرات حمایت کند.
صندلی ارگونومیک کامپیوتر پشتی مناسبی دارد به عبارتی این موضوع همان چیزی است که برخی از افراد آن را نقطه قوت هر صندلی ارگونومیک خوب می دانند. اگر صندلی شما دارای پشتی کمر قابل تنظیم باشد، باید کاملاً در قسمت پایین کمر شما قرار بگیرد و یک دور منحنی از پشت صندلی ایجاد کند.
هنگام خرید توجه داشته باشید که پشتی صندلی باید زاویه قابل تغییر داشته و همچنین دارای سازوکار قفل باشد تا شما بتوانید در زاویه متناسب با بدنتان قرار بگیرید. البته صندلی هایی با سازوکار کلاچی به کاربر اجازه می دهد زاویه مورد نظر خود را انتخاب کند و پس از انتقال قدرت و رها کردن پشتی در همان موقعیت قفل می شوند. به طورکلی در هنگام نشستن، کمر شما نباید در زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرد، چرا که بهترین زاویه چیزی بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه است.

صندلی کامپیوتر
. صندلی های مخصوص استفاده از کامپیوتر و یا همان صندلی های اداری دارای یک اهرم برای بالا و پایین کردن صندلی هستند

ارتفاع صندلی را در نظر بگیرید

نکته بعدی برای خرید یک صندلی مناسب، ارتفاع آن است. برای همه ما تا به حال پیش آمده است که بر روی یک صندلی با ارتفاع نامناسب نشسته ایم و پس از مدتی احساس خستگی به ما دست داده است. بهتر است قبل از خرید صندلی، این موضوع را در نظر بگیرید که شما تنها فردی نیستید که از رایانه استفاده می کنید و ممکن است افراد زیادی از آن استفاده کنند که از نظر قد با شما تفاوت داشته باشند، همچنین ارتفاع میزها هم متفاوت است و همانطور که گفته شد قابلیت تنظیم ارتفاع از مهم ترین نکته های خرید است. صندلی های مخصوص استفاده از کامپیوتر و یا همان صندلی های اداری دارای یک اهرم برای بالا و پایین کردن صندلی هستند، به گونه ای که شما در ارتفاع مناسب قرار بگیرید. ارتفاع باید به گونه ای تنظیم شود که هر فرد بتواند مستقیماً به مانیتور نگاه کند. صندلی می تواند به طور تقریبی ۱۶ تا ۲۱ اینچ از سطح زمین فاصله داشته باشد.
تغییر ارتفاع صندلی های کامپیوتر عموما به واسطه فشرده و آزاد شدن گاز موجود در محفظه پیستون و به کمک جک صورت می گیرد. بر اثر مرور زمان و یا استفاده بیش از معمول در زمان کم ممکن است واشر سیلندر آسیب بیند و گاز آن تخلیه شود که در این صورت صندلی نشست پیدا می کند. جک های استاندارد معمولا تا وزن ۱۲۰ کیلوگرم را تحمل می کنند.

صندلی کامپیوتر
عمق صندلی باید به گونه ای باشد که بتوانید به پشتی تکیه دهید و همچنین پشت زانوهای شما باید ۲ تا ۴ اینچ از صندلی فاصله داشته باشد.

عرض و عمق صندلی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در خرید یک صندلی مناسب، عرض و عمق مناسب آن است. اگر به این نکته اهمیت ندهید، صندلی کار شما می تواند احساس استرس و نا آرامی را در شما به وجود آورد. صندلی کامپیوتر باید عرض و عمق کافی برای راحتی هر فرد را فراهم کند. عمق صندلی باید به گونه ای باشد که بتوانید به پشتی تکیه دهید و همچنین پشت زانوهای شما باید ۲ تا ۴ اینچ از صندلی فاصله داشته باشد. هنگام نشستن پاهای خود را بر روی زمین قرار دهید تا گردش خون نیز به درستی صورت بگیرد. ساز و کار اسلاید مکانیسمی است که حرکت نشیمن صندلی به جلو و عقب را کنترل می کند.

صندلی کامپیوتر
توری های مش گزینه دیگری برای انتخاب جنس پشتی صندلی کامپیوتر هستند که از تعریق جلوگیری می کنند

جنس صندلی

شاید یکی از مواردی که هنگام خرید صندلی به آن توجه نکنید جنس رویه آن باشد. اگر تصمیم دارید یک صندلی کامپیوتر برای خانه خود خریداری کنید، می توانید از صندلی های پارچه ای استفاده کنید. در صورتی که برای محیط های اداری صندلی هایی با روکش چرم بهتر است، چرا که تمیز کردن این جنس صندلی بسیار راحت تر از جنس های دیگر است. خرید صندلی اداری با پارچه های تنفسی یکی دیگر از نکات مهم پیش از خرید است. پارچه صندلی باید به شکلی باشد که تحمل وزن هر فردی را داشته باشد و در طولانی مدت به شما احساس گرما ندهد.  توری های مش گزینه دیگری برای انتخاب جنس پشتی صندلی کامپیوتر هستند که از تعریق جلوگیری می کنند. در آخر این موضوع را فراموش نکنید که صندلی ها باید با دکوراسیون محیط شما هماهنگ باشند، پس اگر زیاد تغییر دکوراسیون انجام می دهید، بهتر است از رنگ ها و طرح هایی استفاده کنید که به راحتی با محیط هماهنگ می شوند.   

صندلی کامپیوتر
دسته ها می توانند در این حال به عنوان یک تکیه گاه عمل کنند

دسته صندلی

در هنگام خرید یک صندلی کامپیوتر، داشتن یا نداشتن دسته می تواند کاملا به اختیار خریدار باشد. دسته نقش مهمی در یک صندلی ایفا می کند چرا که اگر برای مدت زمانی نسبتا طولانی مشغول به کار باشید، شانه ها و دست های شما نیاز به استراحت دارند و دسته ها می توانند در این حال به عنوان یک تکیه گاه عمل کنند. اگر شغل شما به گونه ای است که دائما در حال تحرک هستید و دسته ها برای شما مزاحمت ایجاد می کنند، به شما توصیه می کنیم که از دسته هایی استفاده کنید که قابلیت جدا شدن را داشته باشند.

صندلی کامپیوتر
هنگام خرید صندلی اداری به این نکته توجه کنید که صندلی شما قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را داشته باشد

چرخش صندلی

آیا تا به حال به چرخش صندلی و اهمیت آن فکر کرده اید؟ تصور کنید که در محیط کار هستید و نیاز دارید که چاپگری که در نزدیکی شما است را روشن کنید. اگر شما یک صندلی قابل چرخش داشته باشید، می توانید با یک حرکت این کار را انجام دهید اما اگر این امکان برای شما فراهم نباشد، باید برای انجام همین کار، از جای خود بلند شوید. هنگام خرید صندلی اداری به این نکته توجه کنید که صندلی شما قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را داشته باشد تا علاوه بر راحتی، در انرژی و زمان شما نیز صرفه جویی شود.

صندلی کامپیوتر
اگر صندلی را برای یک سطح فرش دار انتخاب می کنید از صندلی هایی با چرخ های بسیار سخت استفاده کنید

قابلیت حرکت صندلی

یکی از مواردی که شاید برای همه ما اهمیت داشته باشد آن است که بتوانیم گاهی بدون نیاز به ایستادن، با صندلیمان از یک طرف به طرف دیگر حرکت کنیم. بیشتر صندلی های موجود در بازار دارای پایه های چرخ دار هستند. با این حال، آنچه بیش تر ما نمی دانیم این است که همه صندلی های چرخ دار به راحتی روی فرش ها حرکت نمی کنند، به همین دلیل است که چرخ ها روی فرش ها گیر می کنند و در عرض چند ماه به ظاهر فرش آسیب وارد می‌ کنند. پس اگر صندلی را برای یک سطح فرش دار انتخاب می کنید از صندلی هایی با چرخ های بسیار سخت استفاده کنید و اگر میز شما روی یک سطح سخت قرار دارد از چرخ های نرم تر برای صندلی خود، بهره مند شوید.

صندلی کامپیوتر

قابلیت تنطیم آسان

اگرچه در مطالب بالاتر درباره هر نکته به تفکیک صحبت کرده ایم اما نکته ظریف این است که تنظیم همه این موارد باید آسان باشد. اگر صندلی شما قابلیت تنظیم ارتفاع، عمق نشیمن و شیب داشته باشد اما تنظیم آن سخت و یا پیچیده باشد یا اهرم ها در جای نامناسب قرار گرفته باشند و به آسانی کار نکنند، پس از مدتی از خیر تنظیم کردن صندلی می گذرید و در همه حالت ها به یک شکل از آن استفاده خواهید کرد که در این صورت تفاوتی با یک صندلی معمولی ندارد.
قبل از خرید، صندلی را امتحان کنید و یا اگر از فروشگاه های اینترنتی خرید می کنید مشخصات فنی و نظر کاربران را با دقت بخوانید.

قیمت صندلی را در نظر بگیرید

هنگام خرید صندلی باید قیمت آن را نیز در نظر گرفت، چرا که اگر از پس خرید یک صندلی بر نیایید، مهم نیست که صندلی چقدر می تواند کاربردی باشد. بنابراین، قبل از اینکه به دنبال خرید صندلی کامپیوتر بروید، بودجه ی خود را در نظر بگیرید و به سراغ خرید یک صندلی با قیمت عادلانه بروید. برای خرید یک صندلی اداری، قیمت های متفاوتی وجود دارد و شما می توانید بسته به هدف و همچنین بودجه ی مد نظرتان، نسبت به خرید اقدام کنید.

نکات تکمیلی برای خرید صندلی کامپیوتر

  • هنگام خرید صندلی کامپیوتر مطمئن شوید که ضمانت نامه و گارانتی دارد.
  • قبل از خرید تمام قابلیت های آن را بررسی کنید تا از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.
  • صندلی را متناسب با وزن خود انتخاب کنید تا نگران آسیب دیدن آن نباشید.
  • صندلی را متناسب با ارتفاع میز و دکوراسیون اتاق انتخاب کنید.
  • به شکل چیدمان اتاق نیز توجه کنید، زیبایی و داشتن ظاهر مناسب نیز در کنار قابلیت های دیگر صندلی اهمیت دارد.
صندلی کامپیوتر

برند های معروف تولید کننده صندلی اداری یا کامپیوتر در جهان

برندهای بسیاری در حوزه تولید صندلی اداری و کامپیوتری مشغول به کار هستند که هرکدام مزیت رقابتی مخصوص به خود را دارند، در ادامه به چند نمونه از برند های مطرح تولید کننده صندلی های اداری می پردازیم.

 هرمان میلر (Herman Miller)

هرمان میلر را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین برندهای تولید کننده مبلمان اداری دانست. این برند بارها به دلیل طرح های خلاقانه و محبوب خود، جوایز بسیاری را از آن خود کرده است. معروفترین صندلی اداری هرمان میلر ارون (Aeron) است با قیمتی حدود ۷۳۰ دلار که تمام مشخصه های یک صندلی ایده آل را دارد.

اربن آفیس (Urban Office)

یکی از معروف ترین برند های تولیدکننده مبلمان اداری و صندلی های کامپیوتر، شرکت Urban Office است. این شرکت بیش از ۱۰ سال است که با هدف تولید مبلمان منعطف و کاربردی در انگلستان فعالیت می کند.

استیل کیس (Steelcase)

کمپانی استیل کیس بیش از یک قرن است که در زمینه تولید مبلمان اداری فعالیت می کند، از قدیمی ترین هاست و به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در طراحی شناخته می‌شود. این برند در آمریکا تاسیس شدن اما امروزه بیش از ۵۰ شعبه در سراسر جهان دارد. از محبوب ترین محصولات این برند، صندلی لیپ (Leap) است که کاملا استاندارد و راحت است.

هیومن اسکیل (Humanscale)

یکی دیگر از برندهای تولید کننده صندلی اداری ارگونومیک، شرکت هیومن اسکیل است که امروزه در بسیاری از شرکت ها شعب مختلفی دارد و در بسیاری از برنامه های تلویزیونی آمریکا از آن استفاده شده است.

نول (Knoll)

این شرکت نیز در آمریکا مستقر است و انواع مبلمان اداری، صندلی‌های کامپیوتری و لوازم جانبی فضای کار را تولید می‌کند. برند نول یک کمپانی قدیمی در حوزه صندلی های اداری است و امروزه به دلیل طرح های متنوع و کاربردی خود، می تواند انتخاب مناسبی برای افراد مختلف باشد. صندلی واسیلی این برند نیز به عنوان محصولی شاخص و پر طرفدار شناخته شده است که علاوه بر زیبایی کارایی بسیاری نیز دارد.

برندهای معروف تولیدکننده صندلی کامپیوتر در ایران

از برندهای معروف تولیدکننده صندلی کامپیوتر در ایران می توان به نیلپر، لیو، جلیس، اروند، داتیس، ساجیران و نظری اشاره کرد.
سخن پایانی اینکه برای داشتن یک محیط کار مناسب و راحت، اولین قدم داشتن یک صندلی استاندارد و ایده آل است. در این مقاله سعی بر این بود که شما بتوانید با نکاتی ساده اما کاربردی، نسبت به خرید صندلی کامپیوتر اقدام کنید و با صرف هزینه مناسب، یک صندلی متناسب با ساختار ارگونومیک بیابید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۵۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب

تقریبا در بیشتر اوقات صبح زود بیدار شدن و بیرون آمدن از رختخواب گرم و نرم، کار چندان خوشای…