صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید راهنمای جامع خرید کاناپه؛ از مدل و فرم تا ابعاد و جنس

راهنمای جامع خرید کاناپه؛ از مدل و فرم تا ابعاد و جنس

۲
راهنمای خرید کاناپه
nowrooz

به دنبال یک کاناپه مناسب هستید؟ شاید بشود گفت که مبل و کاناپه هر خانه ای، مثل اثر انگشت آن خانه است و هیچ کاناپه ای نیست که بشود برای دو خانه مختلف کاملا مناسب باشد. شما وقت انتخاب کاناپه منزلتان به دنبال چه معیارهایی می گردید؟ دوست دارید راحت باشد تا بتوانید روی آن لم بدهید و تلویزیون تماشا کنید یا بیشتر می خواهید رسمی باشد که بتوانید از مهمانانتان پذیرایی کنید. در این مطلب، می خواهیم جواب این سوال را بدهیم: چه چیزی یک کاناپه عالی را از یک مبل معمولی متمایز می کند؟ این راهنما همه چیز را در مورد خرید کاناپه مقاوم، راحت و زیبا با ابعاد استاندارد و مناسب برای اضافه شدن به فضای منزلتان به شما یاد خواهد داد.

چه سوال هایی بپرسیم؟

پیدا کردن یک کاناپه مناسب، معمولا از بررسی فضا و بودجه و البته استایل کاناپه شروع می شود. همین طور شما باید دقیقا اندازه کاناپه ای که در خانه جا می شود را بدانید (هیچکس دوست ندارد تمام فضای پذیرایی اش را به یک مبل بزرگ اختصاص بدهد و محدود بشود). مثلا باید بدانید که آیا کاناپه مورد نظرتان از در و راهرو رد می شود؟ راحت از پله ها بالا می رود؟ به بوفه ها، کتابخانه ها و دیگر عناصر طراحی داخلی در منزلتان آسیب نمی زند؟ بعد از آن باید به تعداد افراد ساکن در خانه فکر کنید. چند نفر در خانه تان قرار است روی این کاناپه بنشینند؟ حیوان خانگی هم دارید؟ آیا معمولا منزلتان خلوت است یا عاشق مهمانی گرفتن هستند؟ همچنین باید کیفیت کاناپه را بسنجید و قیمتش را با بودجه تان مقایسه کنید.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

چه کسانی در فرایند خرید کاناپه به ما کمک می کنند؟

در هر خانه ای، معمولا مبل یکی از گران قیمت ترین وسایلی است که خریده می شود و پیشنهاد ما این است که یا حضوری بخریدشان، یا فروشگاه های آنلاینی با سیاست های منعطف برگشت و تعویض را انتخاب کنید. تا به حال فکر کرده اید که چرا دو مبل با ظاهری کاملا مشابه، قیمت های متفاوتی دارند؟ همه جواب ها در کیفیت ساخت و خدمات پس از فروش نهفته هستند. برای بررسی بیشتر این موضوع، سه کارگاه مبل سازی کمپانی بی اس سی (BSC) در لس آنجلسT کارگاه مدرنیکا (Modernica) و کارگاه گولد و ویلیامز (Mitchell Gold + Bob Williams) در کارولینای شمالی بررسی شده اند. همچنین صحبت های سنجا دیکمن طراح ارشد کمپانی سوئدی هِم (HEM) در فستیوال طراحی لس آنجلس و یکی از فروشندگان برند معروف ایکیا به مطلب اضافه شده است.

ابعاد استاندارد انواع کاناپه

مبل ها و کاناپه ها اندازه ها  و شکل های مختلفی دارند. یافتن یک مبل مناسب، معمولا به فضای خانه، تعداد افراد و استفاده منحصر به فرد شما از آن بستگی دارد. معمولا در مغازه ها و فروشگاه های آنلاین، شما این چهار نوع کاناپه را پیدا خواهید کرد:

 • سوفا یا کاناپه استانداراد: معمولا بین ۱.۸۸ تا ۲.۱۳ متر طول دارد و سه تا چهار نفر می توانند به راحتی در آن بنشینند.
 • لاوسیت ها یا دو نفره های دسته دار: شبیه به مبل هستند، اما برای دو نفر. طولشان هم معمولا از ۱.۲۱ تا ۱.۸۲ متر است.
 • مبل های چندتکه: این مبل ها معمولا بزرگ تر هستند و شامل چند قطعه که به شکل L  یا U قرار می گیرند. چند تکه های آپارتمانی در اندازه یک مبل تولید می شوند ولی چند تکه های بزرگ تر می توانند چهار یا پنج نفر را روی خودشان جا بدهند.
 • مبل/ تخت: مبل های تخت شو، طوری تا می شوند که به صورت یک سطح صاف در بیایند و یک تشک برای استراحت کردن فراهم می کنند. مبل های روزانه یا daybedها هم معمولا یک مبل هستند که عمق بیشتری دارند و می توانید راحت تر رویشان بنشینید و حتی دراز بکشید.

کاناپه چیست و چه فرقی با مبل دارد؟

با این که اگر به یک مبل طراحی شده بگویید کاناپه، ممکن است طراحش را ناراحت کنید در استفاده روزانه، این دو تفاوت چندانی ندارند. هر دویشان یک قطعه نرم مبلمان هستند که برای نشستنِ بیشتر از یک نفر، پشتی های راحت دارند. کلمه “Couch” به معنی کاناپه از واژه قدیمی “Couche” (فرانسوی) ریشه می گیرد. این واژه برای خطاب مبلمانی بدون دسته به کار می رفت که معمولا روی آن دراز می کشیدند. اما “Sofa” به معنای مبل از “Suffah” ِ عربی آمده که به معنیِ نیمکتی پر از بالشتک و پارچه است. مبل همیشه نشانگر یک وسیله نسبتا رسمی برای پذیرایی از مهمانان بوده (و صنعت مبلمان هم همین واژه را ترجیح می دهد). ولی کاناپه معمولا برای راحتی همه اعضای خانواده  استفاده می شود (شاید برای همین به آن راحتی هم  می گوییم). مثلا کاناپه سریال فرندز (Friends).

جالب است بدانید خود واژه کاناپه که ما در فارسی از آن استفاده می کنیم ریشه ای فرانسوی دارد و البته در فرانسه امروز چندان رایج نیست؛ کاناپه (Canapé) در معنای قدیمی و اصلی خود تکه ای از مبلمان شبیه به مبل است و از آن برای توصیف یک مبل سه نفره زیبای چوبی و حکاکی شده که نشیمن بدون درز، پشتی و دسته استفاده می‌شده که در قرن هجدهم رایج بودند.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

چه سبک مبلمانی را برای خرید کاناپه انتخاب کنیم؟

هر چقدر هم که کاناپه یا مبلمانتان خوش ساخت و باکیفیت باشد، اگر ظاهرش را دوست نداشته باشید احتمالا هیچوقت به دلتان نخواهد نشست. قبل از انتخاب، جستجویتان را محدود به استایل هایی کنید که برایتان جذاب هستند و البته به دکور خانه تان می آیند. این روزها، مبلمان هشت استایل غالب دارد:

 • مدرنِ میانه قرن بیستم
 • لاوسون
 • دسته انگلیسی
 • شزلون
 • ستی
 • چسترفیلد
 • تاکسیدو
 • کمل بک
خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه مدرنِ میانه قرن بیستم:

مشخصه های زیبایی شناسانه این مدل، در ساختار مینیمال و ساده خلاصه می شوند و پایه های این طور مبل ها هم معمولا فلز یا چوب هستند. استایلی که بین سال های ۱۹۴۷ و ۱۹۵۷ برای اولین بار مطرح شد و بعد در دهه نود و اوائل قرن بیست و یکم برگشت و در نهایت توسط شرکت های طراحی و ساخت و ساز مبلمان مثل وست الم (West Elm) و کریت و برل (Crate and Barrel) آن را به شکل فرم های معاصر درآوردند که این روزها هم حسابی محبوب هستند. استایل مدرن میانه قرن، در بسیاری از فضاها به خوبی جا  می گیرند اما برای اتاق هایی با سقف کوتاه عالی هستند.
این کاناپه ها ساختاری مینیمال و تمیز، پایه هایی بی آرایه و ساده دارند و ارتفاع نشیمن آن ها کم است.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه لاوسون:

این مبل، بین مبل ها مثل لباس راحتی بین لباس ها کمد ماست. لاوسون با پشت خمیده، تقریبا همان مبلی است که همه ما روی آن لم می دهیم و وسایل زیادی در لابلای پارچه های پیدا می شوند. این مبل، ابتدا در سال های ابتدایی قرن بیستم و برای توماس لاوسون سرمایه دار آمریکایی ساخته شد و ساختاری حجیم و دوخته شده و پشتی محکم دارد (همچنین قسمت تشک نشیمن معمولا از بدنه اصلی جداست). تا امروز، نسخه های زیادی از لاوسون ساخته شده اند و می شود در هر فضایی آن ها را به راحتی جا داد.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه دسته انگلیسی:

این مبل ها، پشتی های بلند و کوسن دار (و در عین حال محکم) دارند و مشخصه شان، دسته های کوتاه محصور است که به سمت بیرون قرار گرفته اند. در فضاهایی که دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارند و البته بزرگ هستند، دسته انگلیسی می تواند یک گزینه خیلی مناسب باشد.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه شزلون:

یک صندلی مبلی را تصور کنید که کشیده شده و سطح بزرگ تری پیدا کرده باشد. این همان چیزی است که به آن شزلون می گوییم. این مبل به صورت سنتی، یک طرف دسته دار و یک طرف بی دسته دارد اما بسیاری از طراحان، دسته ها را به طور کلی از آن حذف می کنند. بهترین حالت قرارگیری این مبل ها، در کنار دیوار یا به شکل مورب در گوشه اتاق است.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه سِتی:

یک مبل صاف با شکلی تقریبا عمودی که دو دسته دارد. سِتی تقریبا همان اسم اصیل لاوسیت (Love Seat) است. ستی را می توان به شکل سنتی یا با جزئیات معاصر و مدرن در بازار پیدا کرد. به خاطر ابعاد کوچک و ظریفش، بیشتر مناسب آپارتمان های کوچک است. در یک فضای کوچک می شود دو مبل ستی را روبروی هم قرار داد یا در فضاهایی که معمولا مبل ندارند، به شکل خلاقانه به کار برد: جاهایی مثل اتاق خواب، راهرو و اتاق کار.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه تاکسیدو:

ابعاد حجیم و بزرگ، دسته ها و پشتی لمسه کوبی شده با ارتفاع برابر نسبت به پشتی ویژگی این مبل است. تاکسیدو را می شود نسخه ای مدرن تر از چسترفیلد دانست. این مبل، برای فضاهای بزرگ بهتر است.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه چسترفیلد:

چسترفیلد را با پشتی کوتاه و لمسه دوزی شده و دسته های بلند پیچ خورده اش می شناسیم. این طراحی انگلیسی اصیل معمولا با چرم ساخته می شود. لورد فیلیپ استنهاوپ، ارلِ چهارم چسترفیلد در قرن هجدهم سفارش ساخت مبلمانی را داد که به گفته خودش «یک جنتلمن بتواند در عین راحتی، صاف روی آن بنشیند و لباس هایش هم چروک نشوند». البته کمپانی ای که امروز حق اختراع چسترفیلد را در دست دارد، شواهد تاریخی معتبری برای این داستان پیدا نکرده. مبل چسترفیلد در اتاق هایی با دکوراسیون سنتی بهترین ظاهر را دارد اما اگر یک اتاق با طراحی معاصر دارید، می توانید به عنوان یک نقطه تمرکز و تمایز آن را در فضا قرار بدهید.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کاناپه کمل بک:

این نوع مبل که کمل بک نامیده می شود، به شکل غافلگیرکننده ای اسمش را از برآمدگی میان پشتی اش می گیرد. کمل (Camel) به معنی شتر، به همین برآمدگی اشاره دارد که یک جورهایی شبیه به کوهان شتر است. بعضی از نسخه های کمل بک، دو برآمدگی دارند اما تعداد پایه های شان بین چهار تا هشت متغیر است. این مبل از تمام زوایا و در مرکز یک اتاق ایده آل است، همپنین می توانید پشتی آن را به یک پنجره بزرگ تکیه بدهید یا کنار یک دیوار رنگی (با رنگ متضاد) بگذارید. این روزها، کمل بک فقط توسط برندهای معروف و گران قیمت تولید می شود اما اگر به دنبال یک کمل بک ارزان هستید، ممکن است در سمساری ها یا عتیقه فروشی ها پیدایش کنید.

البته غیر از این هشت استایل رایج، می توانید چیزهای دیگری را هم پیدا کنید. استایل کابریول (Cabriole) یک مدل نسبتا تزئینی است که با چهارچوب برهنه چوبی و پایه های مورب و زیبایش شناخته می شود. دیونپورت (Davenport) هم یک مبل حجیم با پشتی بلند است که می توانید آن را در فضاهای کوچک بگذارید و هنگام نیاز، به یک تخت مهمان تبدیلش کنید. دیوان (Divan) هم یک نسخه پیشرفته از تخت است که پشتی ندارد و باید به دیوار تکیه اش بدهید. البته این سه مدل هم استایل های مدرن تری دارند که ممکن است توسط برندهای بزرگ ساخته شوند یا حتی در عتیقه فروشی ها بشود پیدایشان کرد.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

مبلتان در خانه جا می شود؟

همه ما آن داستان ترسناک را شنیده ایم: کسی که مبل رویاهایش را خریده و وقت جابجایی، متوجه شده که مبل از چهارچوب در رد نمی شود یا از پله ها بالا نمی آید، یا حتی وحشتناک تر: در اتاق جا نمی گیرد. نجارها یک جمله معروف دارند که می گوید: دو بار اندازه بگیر، یک بار ببُر. این جمله در مورد خرید مبل هم صادق است. آن هم وقتی قرار است کلی پول برایش خرج کنید. این مراحل را برای اندازه گیری مبل انجام بدهید تا به درس عبرتی برای خریداران مبل تبدیل نشوید:

مبل را با دقت اندازه بگیرید

طول، عرض و ارتفاع را چندین بار بسنجید، چون این سنجش چندباره باعث می شوند مبل های سفارشی ساخت یا آن هایی که به صورت قطعه قطعه وارد می شوند، راحت تر داخل بیایند. با این که اندازه گیری معمولا در کاتالوگ ها یا به صورت آنلاین انجام می شود، توصیه ما این است که در صورتی که از نزدیک خرید می کنید، با یک متر همه چیز را شخصا اندازه بگیرید. از فروشنده بپرسید که آیا امکان جداسازی قطعات وجود دارد یا نه و اگر این طور است، آیا قطعات به راحتی جدا می شوند؟ بعضی از برندهای جدید مبلمان مثل بارو (Burriw) و کمپین (Campaign) مبل هایشان را به صورت قطعه قطعه می فرستند تا فرایند ارسال ساده تر شود.

ورودی ها را هم اندازه بگیرید

قبل از آوردن مبل، راحت ترین راه های ورود به خانه را بسنجید و تمام موانعی که ممکن است سر راهتان قرار بگیرند را هم بررسی کنید. مسائلی مثل راهروهای باریک، آویزهایی که تا نزدیکی زمین آمده اند یا آسانسور کوچک. همه این ها می توانند حتی پیش از رسیدن مبل به در ورودی شما، مشکل ساز شوند.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

سبک زندگی شما هم تاثیرگذار است

وقتی جستجویتان را در مورد استایل و اندازه  تمام کردید، وقتش رسیده که کمی به شیوه استفاده تان از مبل فکر کنید. اگر حیوان خانگی دارید یا خانه تان پر است از بچه های کوچک، احتمالا مبلی که انتخاب می کنید حسابی با مبل مورد انتخاب یک زوج جوان متفاوت خواهد بود. بهتر است قبل از انتخاب مبل یا کاناپه به پاسخ این سوال ها فکر کنید:

چه استفاده ای از کاناپه تان خواهید کرد؟

با خودتان در مورد این استفاده ها، و شیوه نشستن روی مبل صادق باشید. در مغازه ها، معمولا خریدارها را در حال نشستن مانکنی روی مبل ها پیدا می کنیم. آن ها صاف و بی حرکت درست مثل یک مانکن روی مبل ها می نشینند تا امتحانشان کنند اما استفاده شما در خانه، احتمالا خیلی متفاوت خواهد بود. اگر عادت دارید لم بدهید، مبل های چند تکه یا daybedها برایتان بهتر خواهند بود (و بالشتک هایشان هم در استفاده خم نخواهند شد). چون در طول زمان، لم دادن می تواند شکل بالشتک ها را عوض کرده و آن ها را رو به بیرون خم کند.

اگر عادت به دراز کشیدن دارید باید مبل هایی که چند بالشتک دارند را بی خیال شوید چون فضای بین بالشتک هایشان می تواند خراب شود. اگر ترجیح می دهید وقت کتاب خواندن، کار با موبایل یا بافتنی بافتن صاف بنشینید، ساختار صاف و محکم یک مبل مدرن با استایل میانه قرن بیستم برای شما بهتر خواهد بود.

چند نفر قرار است روی آن بنشینند؟

به این موضوع فکر کنید که چند نفر به شکلی متناوب روی مبل می نشینند و البته این که دوست دارند چطور بنشینند. مثلا اگر یکی از شما همیشه صاف روی مبل می نشینند و دیگری دوست دارد دراز بکشد و سرش را روی دستش تکیه بدهد، باید وقت تست اولیه این را در نظر بگیرید. خانواده های بزرگ تر که معمولا مهمانان زیادی دارند، با مبل های چند تکه راحت تر خواهند بود اما اگر یکی از همین خانواده ها هستید، بد نیست مبل های اِل (L) یا دو لاوسیت روبروی هم را هم بررسی کنید. این مدل ها می توانند چیدمان فضای پذیرایی شما را پویاتر و دوست داشتنی تر کنند.

بچه یا حیوان خانگی دارید؟

هیچوقت توانایی یک کودک یا حیوان خانگی (چه سگ چه گربه) را برای نابود کردن مبلمانتان دست کم نگیرید. مبل های روکش دار چرمی یا میکروفیبری خیلی راحت هستند و نگهداری و نظافتشان هم ساده است. و چون خیلی هم نرم هستند احتمال کنده شدنشان توسط پنجه های حیوان خانگی تان کمتر است.  اگر این مبل ها را نمی پسندید، مدل های پارچه ای مقاوم با اصطکاک بالا انتخاب کنید. البته مدل های روکش دار که ملحفه‌ های نازکی برای محافظت دارند هم خوب هستند. اگر بالشتک های پشتی و زیرینِ مبل به آن وصل نیستند، نظافتش راحت تر خواهد بود. اگر بچه هایتان روی مبل بالا و پایین می پرند، مدلی با فنرهای موجی یا شبکه های چندگانه انتخاب کنید (به جای مدل هایی که فنرهایشان را با دست وصل می کنند). برای خانواده هایی با بچه های کوچک، بالشتک های که داخلشان با مواد مختلف پر شده خیلی مناسب نیستند چون با دست و پا خوردن مواد داخلشان حسابی جابجا می شود و شکلشان را از دست می دهند. همچنین بهتر است از مبل هایی که تزئیناتی مثل دکمه یا برش های پارچه دارند پرهیز کنید، کشیده شدن یا جویده شدنشان توسط حیوانات می تواند مبلتان را حسابی از قیافه بیاندازد و البته بازی با آن ها برای بعضی از بچه ها وسوسه برانگیز است.

آیا کف خانه به سادگی خط می افتد؟

اگر کف منزلتان از چوب ظریف ساخته شده، باید در مورد پایه های مبلتان بیشتر دقت کنید. تجربه نشان داده که پایه های نازک، روی کف های چوبی خط می اندازند. یک فرش یا قالی در ناحیه مبل، می تواند جلو آسیب رسیدن را بگیرد.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

کیفیت کاناپه را چطور بسنجیم؟

بعد از تشک های تخت، احتمالا مبلتان مورد استفاده ترین وسیله در خانه خواهید بود. کیفیت بدنه، تشک ها، کوسن ها و نوع دوخت تعیین می کنند که مبلتان چقدر دوام خواهد آورد. وقت سنجیدن کیفیت مبل، به این موارد توجه کنید:

چهارچوب یا فریم

بیشتر چهارچوب ها، از چوب مهندسی شده ساخته شده اند اما گروهی از کارشنسان استفاده MDF یا تخته خرده چوب را توصیه نمی کنند چون این مواد به مرور زمان، چسب و منگنه یا میخ را در خودشان نگه نمی دارند. به جای این مواد، دنبال چیزهایی مثل پلی وود یا تخته سه لا، چوب سخت مهندسی شده یا چوب خالص بگردید. مقاوم ترین مبل ها معمولا  از ترکیب های مفصلی فرو رونده (مادگی و نری) ساخته می شوند که برای نگهداری چهارچوبشان، به چسب و گیره نیاز چندانی ندارند. وقتی مبلتان را تست می کنید، باید استحکام و مقاومتش را حس کنید. اگر مبل زیر وزن شما تکان  می خورد، این یعنی خیلی مقاوم نیست.

تعلیق ها

تعلیق ها در یک مبل، خیلی بیشتر از کوسن ها تجربه نشیمن را راحت می کنند. مبل های باکیفیت معمولا با فنرهای غیرمستقیم ساخته می شوند (فنرهایی که به شکل S هستند و در تمام طول اسکلت چهارچوب چوبی کشیده شده اند). بعضی از مبل ها شبکه های چندگانه دارند که -بسته به کیفیتشان- حتی از فنر غیرمستقیم هم محکم‌تر هستند. اما شبکه، خاصیت کشسانی چندانی به مبل نخواهد داد. مبل های خیلی گران قیمت معمولا فنرهای دست ساز هشت طرفه دارند که باعث می شوند مبل خیلی شکم ندهد و خم نشود. وقتی مبلتان را تست می کنید، مراقب صدای جیرجیر یا ترک های کوچک باشید. این ها نشانه این هستند که فنرها یا به خوبی نصب نشده اند یا احتمالا شکسته اند.

کوسن ها و پشتی ها

کوسن ها بعد از استایل، شخصی ترین عنصر در انتخاب یک مبل هستند. بعضی از افراد مبل های راحتی برای لم دادن ودراز کشیدن می خواهند تا رویشان استراحت کنند اما خیلی ها هم مبل های محکم با چهارچوبی منظم و رسمی را دوست دارند. برای انتخاب کوسن، شما معمولا چهار گزینه دارید:

 • فومِ چندلایه: فوم چند لایه پیچیده شده در پلی استر. این کوسن ها، معمول ترین ها در بازار مبل هستند. نیازی به زده شدن ندارند و معمولا خیلی خوب راحتی و پشتیبانی را فراهم می کنند.
 • مدل غازی و اردکی: این کوسن ها از صد در صد مخمل کوبیده شده سرپایین یا هسته فومی ساخته شده اند که کمی محکم تر است و یک لایه ضدثبات هم دارد. این کوسن ها در بازار، لوکس ترین ها هستند و درست مثل یک بالشت تخت، نیاز به مرتب سازی و نرم کردن مداوم دارد.
 • کوسن های فنردار: این کوسن ها هم مثل تشک تخت هستند و سیم پیچ هایی دارند که در یک لایه فوم پیچیده شده اند و نسبت به بقیه کوسن ها، کشسان تر هستند.
 • مموری فوم یا فوم هوشمند: مبل های تخت شو معمولا از این نوع کوسن ها دارند. تراکم بالای فوم های هوشمند به مبل استحکام می دهد اما شاید همه نرمی و انعطافش را دوست نداشته باشند.
خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

دوخت کاناپه را هم از یاد نبرید

فروشندگان، پارچه های زیادی را با انواع قیمت ها در اختیارتان خواهند گذاشت. ارزان ترین پارچه ها، معمولا زودتر از بقیه پاره و لکه دار می شوند. پارچه ها معمولا بر اساس تعداد مالش دسته بندی می شوند و طول عمرشان هم همین طور مشخص می شود. مثلا یک پارچه با مالش پنجاه هزار، استاندارد است. مالش هشتاد هزار کیفیت برتر محسوب می شوند و مالش صد هزار عملکردی فوق العاده دارد. برای مبل های مسکونی، مالش بیست و پنج هزار خوب است اما اگر خانواده ای پرجمعیت یا حیوانات خانگی دارید بهتر است مبل هایی با مالش پارچه پنجاه هزار بهتر هستند چون میزان اصطکاک پارچه تان به مرور بالا خواهد رفت.  هنگام انتخاب پارچه های مورد علاقه هان، تکه های بزرگ تری از نمونه های معمول مغازه ها را درخواست کنید. این طوری می توانید دقیقا بفهمید که زیر نور خورشید یا نور داخل خانه چقدر دوام خواهند داشت. سعی کنید با گذاشتن پارچه زیر صورتتان چند دقیقه دراز بکشید و آن را روی گردن، دست ها و کمرتان هم امتحان کنید تا میزان راحتی اش سنجیده شود.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

چقدر پول برای مبلمان خرج کنیم؟

مبل هایی با طراحی لوکس، لزوما استاندارد بالاتری از مدل های اقتصادی ندارند. درست مثل مد و فشن، گاهی شما قیمت بالاتری را فقط برای نام یک برند خاص خواهید پرداخت. طبق تحقیقات و تجربه ما، برای داشتن یک مبل سه تکه استاندارد باید به شکل میانگین، حدود هزار و دویست دلار هزینه کنید و اگر این قیمت از سه هزار دلار بالاتر رفت، احتمالا پولتان را برای برندینگ خرج خواهید کرد.

دو ماه ژانویه و جولای (دی و بهمن و خرداد و تیر)، بهترین زمان برای یافتن مبل تخفیف دار در بازار (بین المللی) است، چون در این زمان صنعت مبلمان در حال ارائه محصولات جدیدش برای نمایش در فوریه و آگوست (مرداد و اسفند) است. در بازار داخلی هم معمولا در پاییز و بعد از عید می توانید مبلمان را با تخفیف بهرتی بخیرید. اگر از برندهایی مثل ایکیا خرید می کنید، مبل های مرجوعی می توانند فرصتی برای یافتن نقاط ضعف و مشکلات ساختاری مدل های خاص باشند. اگر تعداد زیادی از یک مبل مرجوع شده، منطقی است که آن را انتخاب نکنید.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه

چک لیست خرید کاناپه

وقتی شخصا برای خرید مبل به یک فروشگاه می روید یا حتی آنلاین سفارش می دهید، باید حتما یک چک لیست همراه داشته باشید. از این راهنما استفاده کنید و بسنجید که مبلتان چقدر راحت است و کیفیت ساختش چطور است:

 • آیا نشستن و دراز کشیدن رویش راحت خواهد بود؟

مبل باید بتواند وزن بدن شما را تحمل کند و همچنین زیادی نرم یا زیادی سفت نباشد. اول به سراغ امتحان مبل هایی بروید که بالشتک های زیادی ندارند (تعداد خیلی بالای بالشتک ها می تواند به معنی پنهان کردن مشکلات کوسن های پشتی باشد). می توانید یک مجله با خودتان ببرید و آن را روی مبل به صورت نشسته یا خوابیده امتحان کنید. اگر بعد از چند دقیقه نشستن احساس کمردرد دارید، آن مدل را کنار بگذارید.

 • آیا بلند شدن از روی مبل راحت است؟

اگر نمی توانید به راحتی از روی مبل بلند شوید، بهتر است یک مبل با صندلی بلندتر و کوسن های نرم و محافظ را امتحان کنید. مبل هایی که به خاطر نرمی زیادشان در آن ها فرو می رویم، بلند شدن را سخت می کنند. پس برای افرادی که درد یا مشکلات حرکتی دارند، مبل هایی با جنس نرم یا فوم های هوشمند خیلی مناسب نیستند.

 • ارتفاع مبلتان مناسب است؟

وقتی روی مبل نشسته باشید، پاهایتان باید به راحتی روی زمین قرار بگیرند. اگر قدتان زیر ۱۵۰ سانتی متر است، دنبال مبل هایی بگردید که ۴۸ تا ۵۳ سانتی متر ارتفاع دارد (اندازه قسمت جلوی مبل تا پشت کوسن های پشتی). افرادی با قدهای بالای ۱۸۰ سانتی متر که بیشتر روی مبل دراز می کشند، باید دنبال مبل هایی بگردند که نشیمنگاه عمیق تری دارند.

خرید کاناپه
راهنمای خرید کاناپه
 • برای دو تا سه نفر هم هم راحت است؟

باید مطمئن شوید که در صورت نشستن دو یا سه نفر روی مبل، حرکتی صورت خواهد گرفت یا نه. مبل هایی که فنرهای مقاوم دارند، بهتر از مدل های چند شبکه ای حرکت را منتقل می کنند. اگر تعدادتان زیاد است بهتر است مبلی پیدا کنید که مقاومت بیشتری دارد و خیلی فرو نمی رود.

 • چهارچوبش محکم به نظر می رسد؟

وقتی روی کاناپه می نشینید، نباید صدای جیرجیر بشنوید. این تست را انجام بدهید: گوشه یا پایه جلویی را حدود پانزده سانتی متر از روی زمین بردارید. پایه دیگر باید در نهایت بالا بیاید. اگر پایه روبروی آن روی زمین باقی ماند، چهارچوبتان زیادی خم می شود. اگر با نشستن تعداد زیاد افراد، چهارچوب مبل از وسط خم می شود، باید مقاوم تر شود. این موضوع مخصوصا برای مبل های خیلی بلند مهم است. بسته به طول مبلتان، ممکن است نیاز به پایه های بیشتری داشته باشید.

 • دوخت و نی زنی مبل درست است؟

دوخت و دوز مبل و تشک ها را چک کنید و مطمئن شوید که درست می ایستند. عدم توازی و درست قرار نگرفتن کوسن ها و بالشتک ها، نشانه مشکلی است که احتمالا از دید پنهان است. همچنین اگر تشک ها موج دارند، بهتر است از خریدنشان پرهیز کنید.

 • آیا چوب سالمی دارد؟

در قسمت های چوبی مبل به دنبال لکه و دانه بگردید. این ها نشانه های خوبی نیستند. همچنین اگر بافت یک قسمت از چوب با دیگر قسمت ها فرق دارد، آن مبل سالم نیست.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸۴

۲ نظر

 1. ليلا آقازاده

  ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ ساعت ۲۳:۳۵

  نکاتى که در این مقاله عنوان شده را مى توان در زمان خرید مبلمان به کار گرفت، مفید و کاربردى بود

  پاسخ دهید

 2. امیرعباس

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۲۲:۵۶

  من با راهنمایی شما یک مبل چستر عالی از سایت خوگر خریدم. ممنون ازتون.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۶ نکته کلیدی در طراحی دکوراسیون مینیمالیستی منزل

دکوراسیون مینیمالیستی منزل یکی از جذاب ترین سبک های طراحی حال حاضر بوده است و با شعار "هرچ…