صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای خرید انواع صندلی و مبل تک و کاربردهایشان را بشناسید

انواع صندلی و مبل تک و کاربردهایشان را بشناسید

۲
انواع صندلی
ارسال خبر

صندلی فقط برای نشستن نیست بلکه وسیله ای است برای ابراز وجود. همه ما در انتخاب مبلمان و صندلی اولویت های خودمان را داریم و همین سلیقه های متفاوت باعث ایجاد تنوع در صنعت مبلمان و صندلی (چه از نظر ظاهری و چه از نظر کاربرد) در طول دهه های مختلف شده است. در این مطلب قصد داریم که شما را با انواع صندلی و مبل تک، استانداردها، سبک‌ها، جنس و کاربردشان آشنا کنیم،تا بتوانید هنگام خرید تصمیم درستی بگیرید.
یک صندلی برای همه مکان ها: خانه محلی است برای استراحت، آرامش و لذت بردن از زندگی. صندلی های راحتی در سراسر خانه برای ایجاد آسایش بیشتر، نقش پر رنگی دارند. مهم نیست که برای کدام اتاق خرید می کنید، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

 الف) انواع صندلی و مبل تک برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن محلی برای دورهم بودن خانواده ها است. اعضای خانواده از زندگی کنار هم لذت می برند. این اتاق از همه اتاق های خانه مهم تر است و باید در انتخاب مبل یا صندلی اتاق نشیمن دقت کرد.
قانون خاصی برای انتخاب مدل مبلمان وجود ندارد. شما می توانید با توجه به سلیقه خودتان از میان مدل های مختلف مانند صندلی راحتی، مبل راحتی ریلکسی، مبل اتومان، مبل های گرد معاصر و مبل چرم کلاب انتخاب کنید. در ادامه به شرح کوتاهی از هر کدام می پردازیم.

انواع صندلی
Armchair

۱. صندلی راحتی (Armchair)

صندلی راحتی در اتاق نشیمن سبک شخصی شما را به نمایش می گذارد. این مبلمان گرم و نرم مکانی برای ایده پردازی و تفکر هستند. این صندلی ها بر خلاف نیمکت های دو نفره وکاناپه ها، یک نفره هستند.

انواع صندلی
Recliner

۲. مبل راحتی ریلکسی (Recliner)

مبل راحتی ریلکسی از بعضی جهات، مبل مدرن و لوکسی به حساب می آید. برخی از مورخان معتقدند که ناپلئون بناپارت (Napoleon Bonaparte) صاحب اولین نمونه از این مبل بوده است. خوشبختانه این مبل از زمان ناپلئون تا به امروز تغییرات بسیاری داشته است.
امروزه این مبلمان در منزل، نمادی از آرامش است. مبل راحتی ریلکسی در مدل های مختلفی مانند چرمی و پارچه ای با مکانیسم های برقی و مکانیکی و… در انواع رنگ ها موجود است.
این صندلی برای افرادی که از صندلی شان جدا نمی شوند، بهترین گزینه است! همچنین این صندلی می تواند برای افرادی که از بعضی ناتوانی های فیزیکی و دردهای پا و کمر رنج می برند، کمک حال خوبی باشد.

انواع صندلی
Round Chair

۳. صندلی مدور (Round Chair)

اگر احساس می کنید که انتخاب تان محدود به مبلمان سنتی شده است و دوست دارید سبک جدیدی را تجربه کنید، پیشنهاد ما صندلی های دایره ای است. این مدل صندلی سایز بزرگی دارد و با این ابعاد برای استراحت و لم دادن عالی است.
شکل ظاهری این مبل، آن را تبدیل به وسیله ای خاص و ویژه کرده است. جنس بالشتک این مبل ها از پارچه است اما گاهی از جنس جیر یا چرم هم ساخته می شوند. این مبل بیشتر در رنگ های خنثی یافت می شود اما در رنگ های نیمه براق هم ساخته می شوند.

۴. صندلی شاخص (Accent Chairs)

صندلی های شاخص همان صندلی هایی هستند که به مرکز توجه اتاق تبدیل می شوند و ظاهر و فرمشان بیش از کارایی و راحتی آن ها اهمیت است. در واقع طیف وسیعی از مبل های تک و صندلی ها را می توان در دسته صندلی های شاخص قرار داد مثل مبل چرم کلاب (Club)، مبل وینگ بک (Wingback)، مبل دسته گرد انگلیسی (English Rolled Arm)، مبل برژه (Bergère)، مبل بارل (Barrel)، مبل لاوسون (Lawson) است که در ادامه به بررسی این مبل ها می پردازیم.

انواع صندلی
Club

۴.۱. مبل چرم کلاب (Club)

این مدل مبل، نوعی راحتی است که جنس آن چرمی است. این مبل که به محیط حس راحتی و آرامش را القا می کند، برای اولین بار در فرانسه ساخته شده است و فرانسوی ها به آن، صندلی راحتی می گفتند. تفاوت این مبل ها با بقیه مدل ها در نرمی و راحتی و داشتن لبه های گردتر است. تشک ضخیم، جادار بودن این مبل، جنس چرمی و پشتی کوتاه از ویژگی های اصلی این مبل است.

انواع صندلی
Wingback

۴.۲ مبل وینگ بک (Wingback)

این مبل که به مبل های پشت بلند هم شناخته می شود، اصالت و تازگی خاصی به محیط می بخشند. از شاخصه های بارز این مدل، پشتی بلند آن است که به صورت دو بال در دو طرف مبل نمایان شده است. این مبل ها مناسب مطالعه و استراحت هستند و در سبک های مختلفی مانند معاصر، سنتی و… موجود هستند.

انواع صندلی
Bergère

۴.۳ مبل برژه (Bergère)

این مبل انتخاب مناسبی برای طرف داران سبک فرانسوی است. این مبل ها به سبک سلطنتی لویی پانزدهم است. لویی پانزدهم و خانواده اش این مبلمان راحتی را به عنصر اصلی سبک فرانسوی بدل کردند.
تشک ضخیم و بزرگ، چوب بدون روکش و بالشتک های نرم از بارز ترین ویژگی های این مبل است.

انواع صندلی
Lawson

۴.۴ مبل لاوسون (Lawson)

این مبل دارای خطوط مرتب و صاف است و بالشتک های سفتی دارد. دسته های این مبل گرد یا مربعی است که از قسمت پشتی مبل خیلی پایین تر است

انواع صندلی
barrel

۴.۵ مبل بارل (barrel)

مبل بارل دارای پشتی سفت و گردی است که به صورت یک پارچه به دسته بزرگ اش متصل است.

انواع صندلی
English Rolled Arm

۴.۶ مبل دسته گرد انگلیسی (English Rolled Arm)

 دسته های گرد و کوتاه، بالشتک های نرم و ضخیم از ویژگی های اصلی این مبل است.

انواع صندلی
Slipper

۴.۷ مبل راحتی (Slipper)

این مبل بی دسته است.

انواع صندلی
Ottoman

۴.۸ اتومان (Ottoman)

همانطور که انتظار می رود این مبل نرم و راحت به دوره پادشاهی عثمانی ها (Ottoman) در ۱۷۰۰ بر می گردد. از آن زمان تا به امروز، این مبل چند منظوره و مقرون به صرفه تبدیل به عنصر جدایی ناپذیر اتاق نشیمن در سراسر جهان شد.
این مدل مبل، هم برای استراحت پاها مناسب است و هم می تواند به عنوان صندوقچه مورد استفاده قرار بگیرد. بعضی از مدل های جک دار آن نیز مناسب میز قهوه هستند که اکثرا از جنس چوب یا پلاستیک هستند. فضای خالی داخل این مبل برای قرار دادن پتو و بالش هم مناسب است. حتی وقتی مهمان دارید و مبلی برای نشستن باقی نمانده می توانید از آن به عنوان مبل اضافی، استفاده کنید.

انواع صندلی
Chesterfield

۴.۹ مبل چسترفیلد (Chesterfield)

این مدل مبل شباهت زیادی به کاناپه دارد اما در اصل این طور نیست. ویژگی اصلی این مبل، روکش لمسه کوبی شده آن است. روکش لمسه کوبی شده در مدل های مختلف مبل و صندلی استفاده می شود.

ب) انواع صندلی های غذا خوری (Dining Chairs)

در اینجا به بررسی سبک های اصلی این دسته از صندلی ها می پردازیم. فضای مخصوص غذاخوری باید مناسب برای تعامل خانوادگی باشد تا اعضای خانواده در کنار هم از غذا خوردن لذت ببرند. به همین علت پیدا کردن صندلی متناسب با نیازتان، اهمیت ویژه ای دارد. صندلی غذا خوری انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

انواع صندلی
Bar Stool

۱. صندلی با پایه های بلند (Bar Stool)

این مدل صندلی تنوع زیادی داد. این صندلی مناسب میز های مرتفع و پیشخوان های جزیره ای است. هنگام خرید این مدل صندلی باید ارتفاع میز خود را بدانید چرا که این مدل صندلی در ارتفاع های مختلفی ساخته می شود. برخی از صندلی های پایه بلند دارای جک تنظیم ارتفاع هستند و برخی دیگر ارتفاع ثابتی دارند. این صندلی ها در مدل های چرخشی، ثابت، پشتی دار، بدون پشتی و پشتی کوتاه هم موجود است.

انواع صندلی
Wishbone

۲. صندلی ویشبن (Wishbone)

این صندلی چوبی در دو مدل حصیری و بالشتک دار سال ۱۹۵۰ به بازار آمده است. ویژگی اصلی این صندلی پشتی آن است که به شکل استخوان جناق (Wishbone) است و نیمی از کمر را در بر می گیرد و برای استحکام بیشتر به شکل منحنی ساخته می شود.
این صندلی ها عموما در رنگ های طبیعی و یا رنگ های روشن ساخته می شوند و با پایه بلند هم یافت می شود.

انواع صندلی
Ghost

۳. صندلی شفاف (Ghost)

این صندلی از پلاستیک شفاف ساخته شده است و گزینه بسیار مناسبی برای اتاق ناهار خوری به ویژه سبک فوق مدرن است. این صندلی در دو مدل دسته دار و بدون دسته در ارتفاع های مختلف در بازار موجود است. پایه های این صندلی در برخی از مدل ها از جنس فلز و یا چوب است.

انواع صندلی
slide chair

۴. صندلی دور میز نهار خوری (slide chair)

این صندلی ها که عموما بدون دسته هستند، بهترین گزینه برای میز نهار خوری است. این صندلی ها، دور میز نهارخوری جای کمتری را اشغال می کنند وجنس آنها معمولا از فلز، چوب و یا پلاستیک است.

ج)انواع صندلی های اداری (Office Chairs)

حتما اگر دور کاری می کنید یا دائما پشت میز تان مشغول به کار هستید، نیاز به یک صندلی مناسب و راحت را حس کرده اید. خوشبختانه صندلی های مخصوص میز کار و مطالعه تنوع زیادی دارند و می توانید با توجه به نیاز خود از میان شان انتخاب کنید.

انواع صندلی
Reading Chair

۱. صندلی مطالعه (Reading Chair)

 اگر شما هم به مطالعه علاقه مندید حتما دوست دارید که صندلی مناسبی برای مطالعه داشته باشید. صندلی مطالعه می تواند هر مدلی باشد فقط باید به اندازه کافی راحت باشد تا جدا شدن از آن کار آسانی نباشد.

انواع صندلی
Desk Chair

۲. صندلی اداری (Desk Chair)

این مدل صندلی ها که بسیار راحت هستند، تنوع زیادی دارد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:
صندلی های اداری مدیریتی که بسیار نرم و راحت اند. صندلی ارگونومیک اداری که متناسب فیزیک بدن است. صندلی منعطف اداری که حرکت پذیری خوبی دارند و صندلی اداری که بدون دسته و پشتی است.

د) انواع صندلی های مناسب برای فضای باز

صندلی هایی که مناسب فضای باز هستند بسیار متنوع اند. در اینجا چند نمونه از این صندلی ها را بررسی می کنیم.

انواع صندلی
Folding

۱. صندلی تاشو (Folding)

این مدل صندلی ها مناسب پیک نیک و مهمانی در فضای باز است. صندلی های تاشو قیمت مقرون به صرفه ای دارند و چون جمع می شوند فضای کمی را اشغال می کنند. جنس این صندلی ها معمولا از پلاستیک، فلز و یا ترکیب این دو مواد است.

انواع صندلی
صندلی حصیری و تاشو ساحلی

۲. صندلی تاشو ساحلی (Chaise)

این مدل صندلی ها مناسب آفتاب گرفتن در استخر روباز یا ساحل است و طول زیادی دارد. برخی از مدل های این صندلی دارای بالشتک های نرم است. این صندلی ها معمولا از جنس چوب، فلز و یا پلاستیک ساخته می شوند.       

۳. صندلی حصیری تاشو (Wicker)

صندلی های حصیری بسیار مناسب فضای باز است چرا که مقاومت خوبی در برابر عوامل بیرونی مثل باد و باران دارند. به علاوه این صندلی ها بالشتک های ضد اب و مناسبی هم دارند که محبوبیت شان را چند برابر می کند. این صندلی ها معمولا در رنگ های طبیعی مثل سفید و قهوه ای و سیاه موجود اند و معمولا به صورت ست فروخته می شوند.

انواع صندلی
Camping

۴. صندلی تا شو کمپینگ (Camping)

اگر اهل کمپینگ و گشت و گذار در طبیعت هستید این صندلی ها بسیار گزینه مناسبی است. این صندلی های تا شو فضای کمی را اشغال می کنند و حمل و نقل شان بسیار آسان است. تنوع طرح و رنگ این صندلی ها بسیار زیاد است.

انواع صندلی
Hammock

۵. صندلی تاشو آویزی (Hammock)

بالشتک این صندلی ها از پارچه های ضد آب ساخته می شوند و برای استراحت در طبیعت بسیار مناسب اند.

ه: صندلی مادر و نوزاد

اگر به تازگی نوزادی به خانواده شما اضافه شده حتما نیاز به یک صندلی برای مادر و نوزاد را در خانه حس کردید. در ادامه به بررسی چند مدل از صندلی های پرستاری برای مادر و نوزاد و همینطور صندلی کودک می پردازیم.

انواع صندلی
Rocking

۱. صندلی گهواره ای (Rocking)

این مدل صندلی ها که به راحتی به عقب و جلو حرکت می کنند، کودک را ارام می کنند تا بتواند خوابی اسوده داشته باشد. صندلی های گهواره ای که بسیار راحت اند، در مدل های مجلل و ساده موجود اند. جنس بعضی از آنها از پارچه یا چرم است و مدل های سنتی آن بیشتر از چوب ساخته می شوند.

انواع صندلی
Glider

۲. صندلی گلایدر (Glider)

این صندلی بسیار شبیه به صندلی گهواره ای است اما حرکت آن به جلو و عقب است، بدون اینکه سرتان به بالا و پایین حرکت کند. این صندلی که به صندلی مادر و نوزاد نیز معروف است با حرکت عرضی اش باعث سهولت در تغذیه و شیردهی به نوزاد می شود. این صندلی یک چهار پایه اتومان هم دارد که حرکت آن هم راستا با حرکت صندلی گلایدر است. وقتی مادر پایش را روی این اتومان دراز می کند تمام بدن اش در یک راستا به نرمی حرکت می کند تا کودک به آسانی به خواب برود.

انواع صندلی
Chairs for Kids

۳. صندلی کودک (Chairs for Kids)

ایا کودک شما هم دوست دارد همه کار های شما را تکرار کند؟ کودکان دوست دارند پا به پای والدین شان همه کار ها را تجربه کنند. به همین منظور خرید یک صندلی کودک بسیار ضروری است. صندلی های کودک تنوع فراوانی دارد.

انواع صندلی
صندلی گیمینگ

و: صندلی گیمینگ (Gaming)

 این صندلی ها مناسب علاقه مندان به کنسول های بازی است. برخی از مدل های این صندلی ها دارای بلند گو های داخلی هستند که حس و حال بازی را بیشتر منتقل می کند. اگر هم از طرفداران بازی های کامپیوتری هستید اصلا نگران نباشید، طراحان این عرصه، صندلی های ارگونومیک و پیشرفته ای ساخته اند که بسیار راحت است.

انواع صندلی
طراحی های پشت صندلی

انواع طراحی های پشتی صندلی ها

در تصویر بالا ۲۸ مدل پشتی صندلی به نمایش در آمده است که هر یک ویژگی های خاصی دارد.

جنس مبل و صندلی ها

طراحان و سازندگان عرصه مبلمان می توانند از مواد مختلف مانند چرم، پارچه و پلی استر، فلز، چوب و یا پلاستیک مبل وصندلی دلخواه تان را بسازند. در ادامه به بررسی مختصر تمامی موارد می پردازیم.

الف: روکش مبل و صندلی

روکش مبل و انواع صندلی معمولا از جنس چرم، پارچه نخی، پلی استر است. در اینجا به بررسی اجمالی هر یک از این روکش ها می پردازیم.

انواع صندلی
صندلی چرمی

۱. چرم

چرم طبیعی و مصنوعی گزینه مناسبی برای همه مدل های مبل و صندلی است.
این نوع روکش، مزایا و معایب خود را هم دارد. از مزایای چرم می توان به تمیزی اسان، لکه نشدن و راحتی ای که به ارمغان می آورد، اشاره کرد. گران بودن، انتقال حس گرمای بیشتر در تابستان و شرایط حفظ و نگهداری سخت، از معایب روکش های چرمی است.

انواع صندلی
صندلی از پارچه نخی

۲. پارچه نخی

پارچه نخی بسیار پرکاربرد است و از آن در تهیه لباس، حوله و… استفاده می شود پس چرا در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار نگیرد؟ نرم بودن، تنوع در طرح و رنگ، دوام بالا، مراقبت آسان از مزیای این روکش است. این روکش ها اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند، دچار رنگ پریدگی می شوند. از دیگر معایب آن، قابلیت اشتعال آسان این نوع روکش ها است

انواع صندلی
صندلی پلی استر

۳. پلی استر

این نوع روکش ها برای انواع صندلی های فضای باز بسیار مناسب هستند. پلی استر مقاومت خوبی دارد و در شرایط آب و هوایی مختلف دوام می آورد. جنس روکش بسیاری از بالشتک های صندلی های حصیری و صندلی آویزی تاشو از پلی استر است. پلی استر تنوع زیادی در رنگ و طرح دارد.

انواع صندلی
صندلی فلزی

ب: فلز

اگر با محصولات صنعتی مشکلی ندارید می توانید صندلی های فلزی را انتخاب کنید. این صندلی ها که بسیار بادوام هستند ظاهر زیبایی دارند و طرح ها، رنگ ها و اندازه های متنوعی دارند. صندلی های فلزی بیشتر درمحل غذاخوری ها یا آشپزخانه های جزیره ای کاربرد دارند. این صندلی ها قیمت مقرون به صرفه ای دارند.

انواع صندلی
صندلی چوبی

پ: چوب

اگر از داشتن صندلی با ظاهر سنتی لذت می برید پیشنهاد ما انواع صندلی هایی از جنس چوب است. از چوب در ساخت بسیاری از مدل های صندلی و مبلمان استفاده می شود. چوب هم مانند همه مواد دیگر، مزایا و معایب خود را دارد. استحکام، زیبایی و تنوع از محسنات چوب است. اما نگهداری از چوب کار آسانی نیست چرا که نیاز به مواد خاصی برای تمیز شدن دارد و در معرض نور آفتاب دچار رنگ پریدگی می شود. همچنین محو کردن لکه ها از روی چوب به سختی ممکن است.

انواع صندلی
صندلی پلاستیکی

ث: پلاستیک

پلاستیک اغلب در صندلی های فضای باز، غذاخوری، کودک و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. صندلی هایی که از جنس پلاستیک ساخته می شوند بخاطر ارزان بودن مواد اولیه، بسیار مقرون به صرفه هستند و حفظ و نگهداری از آنها آسان است و همچنین به راحتی تمیز می شود.
اما انواع صندلی های پلاستیکی معایبی هم دارند. این صندلی ها به نسبت صندلی های چوبی یا روکش دار خیلی نرم و راحت نیستند. این صندلی ها لوکس نیستند اگرچه در برخی از مدل ها با کیفیت بالایی ساخته می شوند. برای مثال صندلی های شفاف که از پلاستیک شفاف ساخته می شوند که به روز هستند و مورد استقبال قرار گرفته اند.
و در آخر، باید از استحکام این مدل صندلی ها مطمئن شوید چرا که ممکن است سست و بی دوام باشند.

ویژگی های منحصر به فرد

بعضی از انواع صندلی ها کاربردی فراتر از نشستن و استراحت دارند. برخی فضای ذخیره سازی دارند و برخی قابلیت تبدیل شدن به تخت خواب را دارند و برخی صندلی ها چرخان هستند. در ادامه این سه ویژگی را بیشتر بررسی می کنیم.

انواع صندلی
فضا ذخیره سازی درون مبل

الف: ذخیره سازی

بعضی از انواع صندلی می توانند در نظم دهی به محیط اطراف اثربخش باشند. صندلی های خاص و مبل اتومان از این دسته اند. این صندلی ها فضای مخفی برای نگهداری دارند.
معروف ترین آنها مبل اتومان است که به عنوان نشیمن اضافی، مکانی برای استراحت پاها، فضای ذخیره سازی اضافی و گاهی میز قهوه به کار می روند.

انواع صندلی
مبل تخت خواب شو

ب. مبل تخت خواب شو

اگر اتاق خواب و تخت مخصوص مهمان ندارید، مبل های تخت خواب شو گزینه بسیار خوبی است. این مبل ها به راحتی تبدیل به تخت خواب می شوند و ظاهر جمع و جور و زیبایی دارند. این مبل ها، طی سال های اخیر تغییرات خوبی داشته اند و کارکرد بهتری یافته اند.

انواع صندلی
صندلی چرخان

پ: صندلی چرخان

توماس جفرسون (Thomas Jefferson) سومین رییس مجهور آمریکا قابلیت چرخان بودن صندلی ها را در میانه انقلاب آمریکا در سال ۱۷۷۵ اختراع کرد. این مدل صندلی ها مسیر طولانی را تا به امروز طی کرده اند و تغییراتی هم داشتند. امروزه این قابلیت به مبل های راحتی و بالشتک دار نیز اضافه شده است. صندلی های چرخان که غالبا یک نفره هستند در طرح ها، رنگ ها و مدل های مختلف در بازار موجود است.
بعضی از مدل های این صندلی بیشتر مناسب دفاتر اداری و برخی دیگر، مناسب فضای باز است.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸

۲ نظر

 1. امیر

  ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ ساعت ۱۵:۰۳

  مطلب مفیدی بود.

  پاسخ دهید

  • تحریریه خوگرنیوز

   ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ ساعت ۱۲:۲۷

   ممنون از توجه شما

   پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

حیات حیاطتان دست این صندلی هاست!

در این روزها که شرایط طوری پیش می رود که اولویت در خانه ماندن است، گاهی در حیاط قدم زدن و …