صفحه اصلی خواندنی ها ایده و خلاقیت ۳۰ گیاه آپارتمانی رونده که جلوه زیبایی به دکوراسیون می دهند

۳۰ گیاه آپارتمانی رونده که جلوه زیبایی به دکوراسیون می دهند

گیاه آپارتمانی رونده
nowrooz

هیچ فعالیتی در خانه به اندازه پرورش گل و گیاه لذتبخش نیست. گل ها و گیاهان به خانه جان می بخشند و حس طراوت و تازگی به همراه دارند. نگهداری از هر نوع گل و گیاه نمایی زیبا، سرسبز و چشمگیر می سازد اما گیاه آپارتمانی رونده که از سقف یا کنار پنجره آویزان شده است جلوه ای به مراتب زیباتر و دلپذیرتر دارد. اگر به پرورش گیاه آپارتمانی رونده علاقه مندید قطعا گزینه های فراوانی در دسترس شما هستند. اما در این مقاله می خواهیم شما را با ۳۰ گیاه آپارتمانی رونده آشنا کنیم که علاوه بر اینکه زیبا هستند به مراقبت و نگهداری ساده تری نیز احتیاج دارند.

گیاه آپارتمانی رونده
فیلودندرون برگ قلبی

۱. فیلودندرون برگ قلبی (Heartleaf Philodendron)

شما به راحتی می توانید گیاه فیلودندرون برگ قلبی را در انواع زیبای آن مثل برزیلی یا میکانز (Micans) پرورش دهید. گیاه برگ قلبی به راحتی با پوتوس اشتباه گرفته می شود البته مراقبت و عادات رشد مشابهی دارند. فیلودندرونبرگ قلبی گیاه فوق العاده مناسبی برای تازه کاران در نگهداری گیاه محسوب می شود چون نگهداری از همه انواع آن بسیار آسان است. این گیاه برای رشد به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد. در تابستان گیاه خود را هفته ای دوبار آبیاری کنید ولی در زمستان هفته ای یکبار هم برای آن کافی است.

گیاه آپارتمانی رونده
پاپیتال

۲. پاپیتال یا پیچک انگلیسی (English Ivy)

پاپیتال یک گیاه آپارتمانی رونده بی نظیر است. این گیاه به راحتی با هر مقدار نور سازگار می شود و رشد بسیار سریعی دارد. برگ های آن همیشه سبز است حتی در فصل زمستان. بهتر است آن را در گلدانی پهن و کم عمق بکارید تا گلدان های باریک و عمیق. آن را در جایی قرار دهید که نور غیر مستقیم به آن بخورد. گیاه خود را در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کنید.

گیاه آپارتمانی رونده
پوتوس

۳. گیاه پوتوس (Pothos)

خانواده پوتوس یکی از راحت ترین گیاهان برای رشد و نگهداری است. بیشتر آن ها حتی در نور غیر مسقیم هم رشد می کنند. آن ها بهترین نوع از مدل های گیاه آپارتمانی برای مبتدی ها است. این گیاه زیبا و مقاوم را در نور غیر مستقیم و دور از کوران هوا نگه دارید. این گیاه هفته ها بی آبی را تحمل می کنند ولی در واقع به خاک مرطوب نیاز دارد. گیاه خود را در تابستان هر چهار روز یکبار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کنید. وقتی که ساقه های آن به اندازه کافی بلند شد می توانید برای تکثیر گیاه جدید آن ها را هرس کنید.

گیاه آپارتمانی رونده
پیچک انگور

۴. پیچک انگور (Grape Ivy)

هر دو گونه پیچک انگور سیسوس و مینیاتوری رشد و نگهداری ساده ای دارند اما آن ها به اندازه پوتوس نمی توانند کم نور بودن محیط را تحمل کنند. در آبیاری این گیاه هم زیاده روی نکنید چون ریشه هایش می پوسد.

گیاه آپارتمانی رونده
فلفل بتل

۵. گیاه فلفل بتل (Betel Leaf Plant)

فلفل بتل در جنوب و شرق آسیا به خصوص در شبه قاره هند، اندونزی، ویتنام و تایلند بسیار محبوب است. این گیاه از خانواده فلفل های گیاهی است که کاربردهای فراوانی در آشپزی و خواص دارویی زیادی دارد. اگر در خانه فضایی دارید که تا حدودی نور مستقیم خورشید به آن می تابد می توان آن را در داخل خانه هم پرورش دهید. این گیاه به خاک مرطوب، زهکشی مناسب و آبیاری منظم نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی رونده
یاسمن

۶. یاسمن  (Jasmine)

 بیشتر گونه های یاسمن را می توان در فضای آپارتمان پرورش داد. اگر این گیاه خوشبو را در جایی قرار دهید که روزانه چند ساعت نور مستقیم خورشید به آن بتابد به خوبی رشد می کند. انتخاب نوع گیاه بستگی به آب و هوای خانه دارد. برای مناطق سردسیر می توانید گونه ای از یاس های زمستانی به نام جاسمیوم پلی آنتوم (Jasminum polyanthum) را انتخاب کنید. در مناطق گرمسیری بیشترِ گونه های این گیاه به خوبی رشد می کنند. این گیاه به آبیاری متوسط نیاز دارد و در فواصل آبیاری باید خاک گلدان خشک باشد. البته در تابستان سعی کنید گیاه به هیچ وجه دچار بی آبی نشود و در زمستان هم تعداد آبیاری را کمتر کنید.

گیاه آپارتمانی رونده
انجیر چسب

۷. گیاه انجیر چسب (Creeping Fig)

این گیاه آپارتمانی رونده کمی متفاوت و سرسخت تر از دیگر گیاهان تیره خود است. انجیر چسب یا انجیر رونده بیشتر تمایل دارد به جای رشد به سمت بالا مثل یک پیچک دور اشیا بپیچد یا روی زمین را بپوشاند. بنابراین انتخاب مناسبی برای فضای باز یا گلدان های آویز در آپارتمان ها است. انجیر چسب به خاک مرطوب نیاز دارد اما اگر ریشه های آن در آب بمانند می پوسند. بنابراین حتما از یک گلدان با زهکشی مناسب استفاده کنید. برای تکثیر این گیاه می توانید در اوایل فصل بهار قلمه های ساقه را در گلدان بکارید و خاک آن را گرم و مرطوب نگه دارید. این گیاه به نور فراوان و غیر مستقیم نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی رونده
آروید

۸. گیاه آروید (Arrowhead Plant)

این گونه از گیاه آپارتمانی رونده هم مثل انگور به آبیاری متوسط ​​و نگهداری در نقطه ای روشن نیاز دارد. مراقب باشید که آن را بیش از حد آبیاری نکنید و در فواصل آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود چون ممکن است ریشه هایش بپوسد.

گیاه آپارتمانی رونده
تاک کانگورو

۹. تاک کانگورو (Kangaroo Vine)

تاک کانگورو یا سیسوس یک گیاه رونده متراکم است که در معرض نور خورشید به خوبی رشد می کند و شما را با برگ های مسی رنگ خود که با پیر شدن ظاهری تیره و براق دارند مجذوب می کند. سیسوس در محیط‌های کم نور و در مقابل نور مصنوعی هم می‌ تواند به رشد خود ادامه دهد. گیاه خود را در تابستان هفته‌ ای دوبار و در زمستان هفته‌ ای یکبار آبیاری کنید. برای آبیاری بعدی اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود.

گیاه آپارتمانی رونده
هویا

۱۰. هویا (Hoya)

شاخ و برگ مومی زیبا و گل های معطر هویا بسیار خیره کننده است. این گیاه به طناب هندو نیز معروف است. به آبیاری کمی نیاز دارد و اگر گاهی آبیاری آن را فراموش کردید جای نگرانی ندارد. طول ساقه های انتهایی این گیاه به همراه دسته ای از گل های مومی و معطر آن تقریبا ۳۰ سانتیمتر است. این گیاه به نور غیر مستقیم و آبیاری منظم در ماه های گرم سال نیاز دارد. اما بگذارید خاک گلدان در فواصل آبیاری کاملا خشک شود.

گیاه آپارتمانی رونده
رشته مرواریدی

۱۱. گیاه رشته مرواریدی (String of Pearls)

این گیاه ساقه های بلند و باریک و برگ های ریزی به شکل نخودفرنگی دارد. رشد و نگهداری این گیاه به آسانی دیگر گیاهان آپارتمانی نیست چرا که بسیار ظریف و حساس است و باید به آرامی با آن رفتار کرد. این گیاه گوشتی بی آبی طولانی مدت را به خوبی تحمل می کند و در مقابل نور شدید خورشید هم رشد خوبی دارد. البته این گیاه به نور غیر مستقیم نیاز دارد. مراقب باشید که آن را بیش از حد آبیاری نکنید چون ممکن است ریشه های آن بپوسد. در صورت مراقبت صحیح هر ساقه تا حدود یک متر رشد می کند.

گیاه آپارتمانی رونده
سوسن چشم سیاه

۱۲. سوسن چشم سیاه (Black-Eyed Susan Vine)

سوسن چشم سیاه یا همان کوکب کوهی را می توان در فضای آپارتمان هم پرورش داد. بسته به آب و هوای محیط این گیاه می تواند تا چند سال زیبایی خیره کننده ای در فضای خانه شما ایجاد کند. البته باید آن را نزدیک پنجره ای نگه دارید که نور زیادی به آن بتابد. این گیاه به آبیاری خیلی مناسب نیاز دارد و در فواصل آبیاری باید خاک گلدان خشک باشد. بهتر است در گرمای تابستان کمی بیشتر آبیاری شود.

گیاه آپارتمانی رونده
بگونیا رکس

۱۳. گیاه بگونیا رکس (Rex Begonia Vine)

برگ های زیبای قلبی شکل این گیاه به رنگ نقره ای مات است و رنگ قرمز زیرین برگ ها آن را بسیار جذاب تر و دیدنی تر کرده است. نگهداری از آن ساده است و بعضی از انواع آن در برابر خشکی مقاوم هستند. آن ها به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارند و بهتر است در فواصل آبیاری خاک گلدان خشک شده باشد.

گیاه آپارتمانی رونده
برگ بیدی

۱۴. گیاه برگ بیدی (Inch Plant)

این گیاه خانگی شگفت انگیز که به آن «یهودی سرگردان» هم می گویند ساقه های بسیار زیبا و شاخ و برگ های جذاب گورخری شکل دارد. اگر آن را در گلدان های آویز نگه می دارید بهتر است در ارتفاع کم قرار بگیرد چون گرمای هوا در ارتفاع بیشتر برای آن مناسب نیست. این گیاه به نور غیر مستقیم نیاز دارد و در نور ملایم هم رشد می کند اما رنگ شاخ و برگ های آن کمرنگ می شود. در فصول سرد سال گیاه کمی لخت می شود. مراقب باشید خاک گلدانتان خشک نشود.

گیاه آپارتمانی رونده
پیچک مومی

۱۵. پیچک مومی (Wax Ivy)

این گیاه رونده همیشه سبز شبیه پیچک انگلیسی است اما از آن مقاوم تر است و برگ هایش حاشیه ای سفید رنگ دارند. ساقه های منعطف و شاخ و برگ های نوک تیز و براق آن فوق العاده زیبا هستند. این گیاه به مکانی روشن و پر نور اما دور از نور مستقیم و آبیاری منظم نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی رونده
کاکتوس جنگلی

۱۶. کاکتوس جنگلی (Forest Cactus)

کاکتوس جنگلی گیاه بومی جنگل های بولیوی است و به لطف ساقه های سبز ضخیم و آبشاری شکل آن یک گیاه آپارتمانی فوق العاده زیبا و جذاب است. همچنین شکوفه هایی به رنگ صورتی یا سفید می دهد. آن ها نور غیر مستقیم را دوست دارند و به جز فصل گل دهی در صورت خشک بودن خاکشان نیاز به آبیاری دارند.

گیاه آپارتمانی رونده
رشته نیکل

۱۷. گیاه رشته نیکل (String of Nickels)

برگ های گرد و سکه مانند این گیاه روی ساقه های آن در گلدان های آویز فوق العاده زیبا به نظر می رسند. نگهداری از این گیاه ساده است. تنها باید زمانی که خاکشان خشک است آبیاری شوند و در مکانی روشن با نور غیر مستقیم قرار بگیرند.

گیاه آپارتمانی رونده
پپرومیا سکه ای

۱۸. گیاه پپرومیا سکه ای (Green Coins)

پشتِ برگ های ریز این گیاه سایه ای منحصر به فرد از رنگ قرمز وجود دارد که با ساقه های قهوه ای رنگ آن تضاد زیبایی ایجاد می کند. این گیاه در تابستان گل می دهد و برگ هایش بیضی شکل و نقره ای رنگ می شود به همین دلیل به آن ها گیاه سکه ای می گویند. انواع مختلفی از گیاه پپرومیا وجود دارد که همگی به نور متوسط و خاک مرطوب نیاز دارند.

گیاه آپارتمانی رونده
پیله آ

۱۹. گیاه پیله آ (Pilea)

گیاه تیره پیله آ به لطف برگ های زیبا و طبیعت آبشاری شکل آن برای نگهداری در آپارتمان بسیار جذاب و مناسب است. برگ های این گیاه را باید در بهار هرس کرد این کار به رشد بیشتر آن کمک می کند. بهتر است آن را در مکانی نیمه سایه نگهداری کنید. نور شدید خورشید در فصل تابستان باعث سوختن برگ های آن می شود. بنابراین فقط در فصل زمستان به مدتی کوتاه آن را در برابر تابش مستقیم خورشید قرار دهید. پیله آ در برابر خشکی و کم آبی مقاوم است اما گیاهی رطوبت دوست است. گیاه خود را پس از خشک شدن کامل خاک گلدان آبیاری کنید.

گیاه آپارتمانی رونده
عنکبوتی

۲۰. گیاه عنکبوتی (Spider Plant)

از بین بردن این گیاه زیبا تقریبا غیر ممکن است و برگ های قوسی شکل آن در هر فضایی طراوت و سرسبزی یک جنگل را تداعی می کنند. گیاه عنکبوتی را جلوی پنجره ای روشن یا حتی در ایوان یا بالکن آویزان کنید. این گیاه با کمی توجه و نگهداری گل های کوچک و سفید رنگ ستاره ای شکلی می دهد که هر کدام از آن ها به گیاهی جدید مبدل می شوند. قبل از آبیاری مطمئن شوید که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد چون ریشه های آن آب را در خود نگه می دارند و می پوسند. برای گیاه عنکبوتی گلدان های کوچک مناسب تر است. بنابراین در زمان کاشت گیاه به این نکته توجه کنید. نگهداری این گیاه آسان است و به مکانی روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی رونده
ماهی طلایی

۲۱. گیاه ماهی طلایی (Goldfish Plant)

هر چند بیشتر نمونه های گیاه آپارتمانی رونده به خاطر ساقه های بلندشان معروف هستند نه گل هایشان اما گیاه ماهی طلایی از این قاعده مستثنی است. اگر از این گیاه خوب مراقبت کنید گل هایی به رنگ زرد و نارنجی روشن و به شکل ماهی های قرمز می دهد. این گیاه به زهکشی مناسب و نور فراوان و غیر مستقیم نیاز دارد. گیاه ماهی طلایی رطوبت دوست است و بهتر است آن را با اسپری آبپاشی کنید. در فاصله دو آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود.

گیاه آپارتمانی رونده
سروپژیا

۲۲. سروپژیا با برگ های قلبی (String of Hearts)

گیاه سروپژیا یکی دیگر از گیاهان گوشتی و آبدار است که نباید با گیاه رشته مرواریدی اشتباه گرفته شود. سروپژیا با برگ های قلبی شکل و ساقه‌های ارغوانی رنگی که از گلدان سرازیر می شود یکی دیگر از گیاهان محبوب و دوست داشتنی است. این گیاه برگ های زیبا و ریز قلبی شکل به رنگ سبز و سفید و ساقه های موج دار دارد. آن را در پنجره ای رو به جنوب یا غرب قرار دهید که نور زیادی دریافت کند اما از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. اگر نور کافی نباشد برگ های آن کمرنگ می شوند، حاشیه کمتری پیدا می کنند و از هم جدا می شوند. این گیاه همچنین نسبت به آبیاری بسیار حساس است. بنابراین در فواصل آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان کاملا خشک شود.

گیاه آپارتمانی رونده
دم الاغی

۲۳. گیاه دم الاغی (Burro’s Tail)

این گیاه با ساقه های سبز و برگ های کوچک گوشتی و آبدار یک گیاه آپارتمانی رونده است. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است. آن ها فقط به نور فراوان خورشید و آبیاری گاه به گاه نیاز دارند. در هنگام دست زدن به این گیاه بسیار مراقب باشید چون برگ های ظریف آن به راحتی جدا می شوند اما از طرفی می توانید همین برگ ها را تکثیر کنید تا یک گیاه جدید داشته باشید.

گیاه آپارتمانی رونده
مارانتا

۲۴. مارانتا (Maranta)

گیاه مارانتا با الگوی جناغی قرمز رنگ در دل برگ های سبز تیره یک گیاه آپارتمانی رونده بسیار زیباست. از آنجا که این گیاه دوست دار رطوبت است می توان آن ها را در پنجره یا حتی بالای کابینت حمام هم آویزان کرد جایی که بخار و گرمای فضا آن ها را مرطوب نگه می دارد. برای نگهداری از آن ها نقطه ای را انتخاب کنید که از پنجره ای رو به شمال یا شرق نور مناسب و غیر مستقیم دریافت می کند چون نور این قسمت ها ملایم تر است. در روزهای گرم به آبیاری خوب و بستر خاک مرطوب نیاز دارند البته برای آبیاری گیاه بهتر است صبر کنید تا سطح خاک گلدان تا حدودی نه تمام آن خشک شود و سپس به گیاه آب دهید.

گیاه آپارتمانی رونده
قلب ارغوانی

۲۵. گیاه قلب ارغوانی (Purple Heart)

این گیاه مقاوم یکی از گیاهان تیره برگ بیدی است و حتی اگر به آن رسیدگی کافی هم نشود باز هم رشد می کند. برگ های ارغوانی تیره آن و شکل رشد کردنش برای کاشتن در سبدهای آویز در مکان های مرتفع فوق العاده عالی است. با مراقبت مناسب گل های کوچکی به رنگ بنفش کمرنگ می دهد. تکثیر آن هم فوق العاده آسان است، کافی است بخشی از ساقه را با چند گره از برگ جدا کنید و در یک لیوان آب یا مستقیما در گلدان قرار دهید تا یک گیاه جدید داشته باشید. این گیاه به نور فراوان نیاز دارد که می تواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد. گلدان های خود را در هفته دوبار آبیاری کنید اما اگر در آفتاب هستند و هوا گرم است نیاز به آبیاری بیشتری دارند.

گیاه آپارتمانی رونده
کاکتوس زنجیره ای

۲۶. کاکتوس زنجیره ای (Chain Cactus)

این کاکتوس شاخه‌های کشیده و بندبند و برگ های زنجیره ای شکل دارد. مثل بقیه گیاهان گوشتی و آبدار خاک نیمه مرطوب را دوست دارد و در فواصل آبیاری باید اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شده باشد. همچنین می توانید این گیاه را با اسپری آبپاشی کنید چون در رطوبت بالا به خوبی رشد می کنند. کاکتوس زنجیره ای نسبت به نور هم زیاد حساس نیست البته مادامی که در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرد چون برگ هایش می سوزند. این گیاه به مکانی نیمه سایه و نور غیر مستقیم نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی رونده
یشم رونده

۲۷. یشم رونده (Trailing Jade)

یکی دیگر از گیاهان گوشتی و آبدار آپارتمانی یشم رونده یا گیاه برگ قاشقی است. برگ های زمردی رنگ مومی و گرد آن روی ساقه هایی قرار دارد که تا ۱۲۰ سانتیمتر رشد می کنند. در شرایط مناسب و مراقبت کافی گل های کوچک بسیار ریزی می دهد. در ماه های سرد سال تعداد دفعات آبیاری را کمتر کنید و در فواصل آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود. مثل بیشتر گیاهان گوشتی روش تکثیر آن با قلمه زدن از ساقه یا برگ و کاشت آن در یک گلدان با خاک مرطوب است. این گیاه به نور فراوان و غیر مستقیم نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی رونده
گل ناز

۲۸. گل ناز (Sedum)Stonecrop

گل ناز یا سدوم یک گیاه گوشتی همیشه سبز با برگ های ضخیم و آبدار و گل هایی به رنگ زرد روشن، صورتی یا سفید است. بسیاری از آن ها گیاه آپارتمانی رونده مناسبی هستند. اگر در آپارتمان خود نور مستقیم و کافی خورشید را از پشت شیشه دارید انتخاب این گل و سرازیر شدن آن ها از لبه گلدان یا سبدهای آویز بسیار زیبا خواهد بود. گل ناز به زهکشی خوب، نور فراوان و آبیاری کم نیاز دارد. کمبود نور باعث می شود این گیاه گل ندهد. حتی در روزهای ابری میزان گل دهی این گیاه کمتر می شود. بهتر است زمانی که خاک گلدان تا حدودی رطوبت خود را از دست داده است آن را آبیاری کنید.

۲۹ و ۳۰. گیاه آپارتمانی رونده به انتخاب شما

مورد آخر را شما بنویسید. شما کدام گیاه آپارتمانی رونده را می شناسید که در فهرست ما نیست؟ این گیاه را معرفی کنید و سؤالات خود را در مورد نمونه های دیگر از ما بپرسید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۴۵

۳ نظر

 1. شبنم

  ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ ساعت ۲۳:۲۱

  وااای این مطلب تون عالی بود🤗🤗🤗 روح آدم شاد میشد با خوندنش… واقعا آپارتمانهای امروزی شدیدا نیاز دارن به گیاهان آپارتمانی بخصوص از نوع رونده اش چون اغلب هم سریع رشد میکنن و هم زیبایی خاصی میبخشن به فضای خونه😊 و اما درباره سوالی که آخر سر مطرح کرده بودید من گیاه خاصی رو نمیشناسم که توی مطالب شما نباشه و تازه چند گونه هم بودند که شما معرفی کرده بودید و برای من جدید بود مثل سوسن چشم سیاه😍 که خیلی هم تصویرش زیبا بود.😍
  ممنون از مطلب عالی تون🤗

  پاسخ دهید

  • تحریریه خوگرنیوز

   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ ساعت ۱۱:۰۵

   خوشحالیم که این مطلب رو دوست داشتید شبنم عزیز.

   پاسخ دهید

 2. شبنم

  ۱۴۰۰/۰۲/۰۲ ساعت ۱۴:۴۸

  خیلی ممنونم🤗

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …