صفحه اصلی خواندنی ها ایده و خلاقیت چیدمان مراسم افطار را با این راهنما و بدون نگرانی انجام دهید

چیدمان مراسم افطار را با این راهنما و بدون نگرانی انجام دهید

سفره افطار مجلسی
nowrooz

ماه رمضان ماهی است که در آن بسیار بر میهمانی و اطعام تاکید شده است  و بیشتر مسلمانان سعی در میزبانی از مومنین روزه دار دارند. میهمانی افطاری تفاوت قابل توجهی با سایر میهمانی ها دارد و آن هم سبک خاص و تفاوت در چیدمان آن است. میزبانی و برپایی میهمانی افطار ماه رمضان می تواند موجب دلهره و اضطراب شود چرا که  انتخاب هایی که شما باید انجام دهید، ازنوع غذا گرفته تا پیش غذاو دسر و در آخر هم چیدمان میز در ابتدا بسیار گیج کننده به نظر می رسند. نگران نباشید ما اینجا هستیم تا با مرور نکات مهم میهمانی افطار به شما کمک کنیم تا میزبان یک میهمانی افطار بی نقص باشید و به اصطلاح یک سفره افطار مجلسی را تدارک ببینید.

سفره افطار مجلسی
مطمئن شوید صندلی به تعداد کافی وجود دارد

محل نشستن میهمانان :

تعداد میهمانان را برای سفره افطار مجلسی ارزیابی کنید. یعنی تعداد دقیق میهمانان را بدانید و برای هر نفر جایی را تعبیه کنید، لازم نیست حتما تک به تک جا مشخص کنید، همین که برنامه مناسب برای فضای نشستن  به نسبت میهمانان داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که همه جای مناسب برای نشستن دارند ،کافی است.
معمولا برای افطار به رسم و سنت سفره پهن می شود اما با توجه به وجود میز های غذا خوری دیگر این رسم رخت بر بسته است. اگر تصمیم دارید صرف افطار را روی میز انجام دهید، حتما دقت کنید که تعداد صندلی ها با تعداد میهمانان برابر باشد و چنانچه با توجه به تعداد، نتوانید همه را دور میز ناهار خوری جمع کنید صندلی های میز ناهار خوری را برای اعضای مسن خانواده در نظر بگیرید و میزهای جانبی اضافی را برای جمعیت جوان تر به میز اصلی اضافه کنید. یادتان نرود پس از یک روز طولانی روزه، کسی نمی خواهد ایستاده غذا بخورد.

سفره افطار مجلسی
مطمئن شوید که ظرف مناسب برای انواع خوراکی ها داشته باشید

 دوم برنامه ریزی دقیق

قبل از ورود میهمانان، مطمئن شوید میز را  مرتب کنید و چیدمان سفره افطار مجلسی را انجام داده اید تا در زمان رسیدن میهمانان  خیالتان راحت و کارتان کمتر باشد. از ظروف مخصوص که برای  مناسبت های ویژه است استفاده کنید. در دسترس قرار دادن بشقاب ها، چاقوها، چنگال ها و قاشق ها و ظروف مخصوص سرو را یک روز قبل انجام دهید تا  نگرانی کمتری داشته باشید. مطمئن شوید که ظرف مناسب برای انواع خوراکی ها  مانند کاسه سوپ،  بشقاب سالاد و دیس برای غذای اصلی همراه با کارد و چنگال مناسب را چیده اید.
اندازه ظروف پذیرایی نکته دیگری است که باید به آن برای سفره افطار مجلسی توجه کنید، یادتان باشد اگر میز ناهار خوری کوچک دارید بهتر است برای پذیرایی از ظروف کوچک استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید خوراکی ها و غذا را در دوظرف تقسیم کنید، نگران نباشید این امر نه تنها باعث می شود میز متناسب تر به نظر برسد، بلکه به شما کمک می کند تا وسایل بیشتری را جای دهید همچنین با این کار ظرف ها راحت تر در دسترس میهمان است.
یک نکته حرفه ای: محل چیدمان  چنگال ها و دستمال ها سمت چپ بشقاب است و چاقوها، قاشق ها، فنجان ها و نعلبکی ها سمت راست قرار می گیرند.

سفره افطار مجلسی
فانوس های حال و هوای ماه رمضان را دارند

حواستان به جزئیات کوچک باشد

یک سینی مسی سنتی برای سرو غذا یا چای و یک چراغ (فانوس) از موارد اضافی برای ایجاد حال و هوای  ماه رمضان است.
صندلی های چوبی صندلی های راحتی و سنتی  و پاف ها برای ماه رمضان گزینه مناسبی هستند.
حتما فضایی را برای سرگرمی کوچکترها در نظربگیرید و مطمئن شوید که وقتی بزرگترها نشسته اند و غذا می خورند، آنها سرگرم می شوند.

سفره افطار مجلسی
حواستان به سلیقه مهمان ها باشد

نکته ی چهارم مراقب آداب و رسوم باشید

اغلب مردم عادات وآداب و رسوم خاص خود را برای باز کردن روزه دارند اما به میهمانان خود اجازه می دهند که به طور طبیعی رفتار کنند و در نهایت از زمان خود لذت ببرند.
اولین موردی که در فهرست سنت های ماه رمضان وجود دارد: انتخاب خوراکی برای باز کردن روزه است. بعضی عادت دارند با خرما و شیر شروع کنند؛ عده ای با چای و بعضی دیگر با  آب جوش. پس حواستان باشد  که ترجیحاً ظرف خرما کنار میز نوشیدنی گذاشته شود، جایی که قابل مشاهده باشد و افراد در صورت تمایل به خرما دسترسی داشته باشند بدون اینکه نظم میز اصلی غذا به هم بخورد.

سفره افطار مجلسی
انواع عادات غذایی را در نظر بگیرید

مهمترین نکته :انتخاب غذا

مهمترین بخش از میهمانی افطار مربوط به انتخاب  غذا، پیش غذا و دسر است. بدیهی است که هیچ میز افطاری به ویژه در تهران بدون سوپ به عنوان پیش غذا کامل نیست.
برای چیدمان سفره افطار مجلسی دو راه در ادامه پیش روی شماست: یا دو نوع غذای اصلی مجلل مثل انواع خورش، گوشت سفید و قرمز در قالب پلو مرغ و چلوگوشت را انتخاب کنید و یا انواع کباب ها  با پلو را و برگزینید و روی آن تمرکز کنید.
بعد از انتخاب غذای اصلی نوبت به مخلفات و پیش غذا و دسر می رسد. البته ناگفته نماند همانطور که در ماه رمضان تاکید بر اطعام است، اما اسراف هم بسیار مذموم شمرده شده است. پس می توانید  برای هرخانواده ظروف یکبار مصرفی را در نظر بگیرید تا هم شما از حجم زیاد باقی مانده غذا راحت شوید و هم اسراف کمتری صورت بپذیرد .
برای پیش غذا سوپ بهترین پیشنهاد است هم بخاطر کم شدن آب بدن روزه دار و هم بخاطر رقیق بودن و بلع راحت. بهتر است غذایی را که می توانید، از قبل تهیه کنید، انتخاب کنید. به عنوان مثال موادی که نیاز به طعم دار شدن دارند مثل گوشت یا مرغ را شب قبل در مواد بگذارید، مقدمات سوپ را آماده کنید تا فردا فقط فقط مرحله طبخ بماند و فرصت کافی برای پخت و به اصطلاح جا افتادن داشته باشد. سالاد مورد نظرتان را همراه با سس آماده کنید و در یخچال بگذارید و سس را هنگام سرو از یاد نبرید. اگر  مجبور نباشید تمام غذا ها را از ابتدا تا آخر روزِ میهمانی آماده کنید، می توانید انرژی خود را در روز ذخیره کنید و موقع میهمانی شاداب تر باشید.  
اما در مورد دسرها، یک دسر خانگی خوب بسازید؛ چرا این کار  برای خانواده شما معنای خاصی ندارد، نشان می دهد شما تلاش کرده اید و خانواده و مهمانان برایتان اهمیت دارد. از انواع دسرهای این ماه می توان به شله زرد، ماقوت، فرنی، حلوا و شیر برنج اشاره کرد.

سفره افطار مجلسی
سفره های سنتی یکی از گزینه های راحت برای سفره افطار هستند

و در نهایت دیزاین و تزیینات

آنچه ماه رمضان را متفاوت می‌کند، موضوع ویژه آن‌ است. بنابراین، در تزیینات مضایقه نکنید. یک سفره ساده سنتی یا بعضی چراغ های به شکل  فانوس تا حد زیادی می تواند حال و هوای رمضانی به خانه تان بیاورند.
همه ما می دانیم که مجموعه های نمایشی ماه رمضان همیشه شروع خوبی برای گفتگوست پس می توانید به عنوان سرگرمی تلویزیون را روی بی صدا روشن کنید.
درنهایت  آرام باشید، استقبال از میهمانان با لبخندی گرم، مهم‌ترین عامل صمیمی بودن میهمانی است. از میهمانی خود لذت ببرید. زیرا این میهمانی ها فقط با حضور میزبانانش کامل می شود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

تزیین سفره مهمانی را چطور انجام بدهیم؟

اگر کمی با مفاهیم سنتی و ضرب المثل های ایرانی آشنا باشید، احتمالا نقش مهم «سفره» را در فره…