صفحه اصلی خواندنی ها ایده و خلاقیت چطور از چوب در دکوراسیون خانه استفاده کنیم؟

چطور از چوب در دکوراسیون خانه استفاده کنیم؟

۲
چوب در دکوراسیون
nowrooz

گوش دادن به صحبت های الکساندرا زی (Aleksandra Zee) درباره چوب، توجه ویژه دوباره به ماده ای است که به سادگی می تواند نادیده گرفته شود. این هنرمند، به سبب استفاده خلاقانه از چوب در دکوراسیون با میز، تابلو و دکورهای دیواری مخصوص به خود این روزها در اینستاگرام بین علاقه مندان دکوراسیون حسابی معروف شده است. ویژگی کارهای الکساندرا این است که فقط از چوب های سالم استفاده نمی کند و حتی چوب های طبیعی را با همه عیب و نقص ها و گره هایش به کار می برد.

چوب در دکوراسیون
چوب در دکوراسیون

تکه های چوب در دکوراسیون

الکساندرا از اولین روزهای کار با این ماده، اینگونه می گوید: «من عاشق فرآیند تهیه چوب، پالایش و کار با نواقص آن هستم. لمس چوب حسی از حضور در خانه را به من منتقل می کرد». او در ابتدا کارهایش را در Anthropologie که یک کمپانی خرده فروشی است عرضه کرد و در سال های بعد، هنرش را از طریق نمایش در گالری، برگزاری کارگاه های فردی، خلق آثار مشترک با دیگر هنرمان و پست های اینستاگرامی با دیگران اشتراک گذاشت و به سرعت بین فعالان این حوزه مشهور شد. آثاری که هر کسی با دیدنش آرزو می کند ای کاش در هنرستان درس خوانده بود و حضور در کارگاه چوب را تجربه می کرد!

کتاب جدید او با عنوان مسیر کارگاه چوب، یک راهنما مقدماتی برای نجاری است و خلق آثاری که با وجود آن ها بتوان به راحتی از حضور چوب در دکوراسیون لذت برد. خلاقیت، کارِ دستی و بهره بردن از چوب طبیعی با همه خواص آن ویژگی آثار الکساندراست که در کتابش از آن ها سخن گفته است. اینجا مصاحبه مجله لایف استایل ذهن و بدن سبز (Mind Body Green) با الکساندرا را می خوانیم. گفتگویی درباره دکوراسیون با مواد طبیعی، انتخاب چوب مناسب برای فضای و تولید آثاری هرچند غیرعادی اما زیبا. گفتگویی که اگر علاقه مند به آغاز کار با چوب هستید و دوست دارید حداقل برا یخانه خودتان با تکه چوب های زائد چیزی بسازید برایتان الهام بخش و مفید خواهد بود.

چوب در دکوراسیون
چوب در دکوراسیون

به نظرت از دیدگاه دیزاین، تکه های چوب چه چیزی به فضا اضافه می کنند و چرا باید از چوب در دکوراسیون استفاده کرد؟

از دیدگاه دیزاین، کارهای چوبی مسیرها و معانی متفاوتی در پیش می گیرند. مثلا یک میز چوبی که لبه های کاملا مکعبی شکل ندارد، می تواند پیام آور محصولی ارگانیک در فضای شما باشد. یا استفاده از چوبی روشن مثل زبان گنجشک یا چوبی تیره مثل گردو فضای یکپارچه تری را خلق می کند. چیزهای زیادی وجود دارند که می شود با چوب خلق کرد. از میز گرفته تا اثر هنری، آینه و وسایل روشنایی؛ محدودیتی وجود ندارد. مهم این است شما چه می خواهید.

چوب های مورد علاقه ت برای کار کدام است؟

من عاشق کارکردن با چوب ماموت (چوب سرخ) هستم. چیزی که در این چوب دوست دارم رنگ ها و رگه های چوب است. مرکز یک درخت دقیقا قلب آن است. این همان جایی است که وقتی درخت زنده بود شیره گیاه در آن حرکت می کرد. میانه تنه، جایی که چوب معمولا تیره تر است. وقتی درخت بزرگ می شود، چوب روشن تری رشد می کند و رنگ ها به طرز چشمگیر و زیبایی تغییر می کنند: این رنگ از قرمز تیره، صورتی و بنفش شروع می شود و به آرامی به سمت بلوند می رود. این واقعا من را هیجان زده می کند.

برای کارهایت از کجا الهام می گیری؟

بزرگترین الهام من از طبیعتی است که در سفرهایم می بینم. احساس می کنم هنگام کار در حال بازآفرینی حالات و صحنه هایی که در حافظه ام باقی مانده است، هستم؛ مثلا یک طلوع گرم در کویر که رنگ های زیادی هم ندارد. من آن احساسات را به کارگاه برمی گردانم و با موادی که در اختیارم هست بازیگوشی می کنم. بازگشت به آن لحظه ها، روندی از مدیتیشن است.

چوب در دکوراسیون
چوب در دکوراسیون

معمولا چگونه چوب ها را تهیه می کنی؟

لازم است که محصولات با رویکرد طراحی و تولید پایدار باشند ساخته شوند. محیط زیست واقعا برای من مهم است. پس هر چوبی که می خرم مطمئن می شوم که با مهر FSC (شورای نظارت بر جنگل ها) مهر و موم شده است. FSC یک سازمان غیرانتفاعی است که اطمینان می دهد جنگلداری از نظر محیط زیست مسئولیت پذیر است و چوب از جنگل هایی که صحیح اداره می شوند، تهیه شده است.

راهکارهایی که مردم در خرید چوب و مبلمان چوبی باید در نظر بگیرند چیست؟

در مورد منشا چوب ها سوال کنند. جاهای بزرگ اغلب می دانند که آیا چوب هایشان پایدار تهیه شده اند یا نه. اگر مواد اولیه می خرید از مجموعه هایی بخرید که چوب پایدار ارائه می کنند. اکثر مراکز الوار نیز همین کار را می کنند. در امریکا نشان FSC این موضوع را تایید می کند.

چگونه کار کردن با چوب را یاد گرفتی؟ به نظر می آید که در ابتدا ترسناک باشد.

بله ترسناک است! من اول با  بهترین دوستم کتی گانگ (Katie Gong) که خانواده اش نجار هستند، شروع کردم. او به من مقدمات کار را یاد داد ولی بیشتر کار را از طریق آزمون و خطا یاد گرفتم. یکی از هدف های من برای نوشتن کتابم این بود که به کسانی که می خواهند شروع کنند بگم که لازم نیست بترسید. کشف کنید، رعایت ایمنی را مدر نظر داشته باشید و از این فرآیند لذت ببرید و البته بدانید که قرار نیست از همان ابتدا عالی باشید.

چوب در دکوراسیون
چوب در دکوراسیون

کسانی که به فضای کارگاه دسترسی ندارند، چطور می توانند با چوب کار کنند؟

اگر به فضای کارگاه دسترسی ندارید می توانید از پارکینگ خانه استفاده کنید. می توانید به مدارس یا آموزشگاه های اطرافتان بروید و بپرسید که آیا می توانید در ساعات غیر درسی کارگاهشان را اجاره کنید یا حتی یک دوره مقدماتی کار با چوب بگذرانید. این طوری می توانید هم وسایل داشته باشید و هم راهنما. همچنین می توانید دنبال کارگاه های محلی بگردید. در هر شهر و محله ای می شود یکی از این فضاها را پیدا کرد. حتی می توانید جمع خودتان را داشته باشید. بالاخره بین شما و دوستان علاقه مندتان به نجاری یکی هست که یک پارکینگ با یک اره داشته باشد!

آیا شاهد رشد بیشتر نجاری از زمانی که شما شروع به کار کرده ای، هستیم؟

من فکر می کنم ما در دورانی طلایی برای تولیدگان و صاحبان کسب و کارهای مستقل هستیم. اینستاگرام دسترسی جهانی به کسب و کار و فروش را ممکن کرده است. البته فضایی مانند اینستاگرام هم جنبه های مثبت دارد هم منفی؛ مثل کپی برداری از کارها، البته که شما به عنوان یک هنرمند همیشه جلوتر از کپی کارها هستید.

راه هایی دیگری که مواد طبیعی را به خانه می بری چیست؟

قطعا چوب در همه جای خانه من وجود دارد! اما من از گیاهان و رنگ های مونوکروم هم استفاده می کنم. این ها برایم یادآور کویر هستند. جایی که فکر می کنم روح من در آن زندگی می کند. بیشتر چوب، گیاه و مواد ارگانیک دیگری مثل پارچه کتان و لینن هستند.

چگونه وارد صنعتی مردانه شدی؟

ابتدا که شروع کردم، به دنبال جایگاه خودم بودم. جایی برای به دست آوردن احترام. با افزایش سن و درکم، مسیری ساختم و در آن اعتماد به نفس پیدا کردم. واقعا طول کشید که به دنبال تایید دیگر نجاران مرد نباشم. فکر کردم تایید آن ها برای من چه معنا و اهمیتی خواهد داشت؟ هیچی. من اشیا را برای پذیرفته شدن نمی ساختم بلکه برای اینکه عاشق آن ها بودم، می ساختم. ما همه می توانیم در جامعه تولیدکنندگان حضور داشته باشیم. مهم نیست که جنسیت شما چیست. اگر دوستش داشته باشید، انجامش خواهید داد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۶۳

۲ نظر

 1. صوفی

  ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ساعت ۱۰:۳۴

  جالب بود 🌹🌹🌹

  پاسخ دهید

 2. ناشناس

  ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ ساعت ۲۰:۵۶

  عالییییییییییییییییی

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با این ۲۱ ایده الهام بخش صاحب اتاق خیاطی رویایی خودتان شوید

این روزها هنر خیاطی به یکی از کسب و کار های پر طرفدار تبدیل و به خصوص نزد خانم ها بسیار مح…