صفحه اصلی خواندنی ها ایده و خلاقیت سبک های اصلی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده را بشناسیم

سبک های اصلی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده را بشناسیم

۰
دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

آشپزخانه ازجمله فضاهایی در محیط زندگی خانواده ایرانی محسوب می‌شود که از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه در فرهنگ ایرانی خوردن غذای خانگی و سنتی از ارزش بالایی بهره‌مند است. اگر از طرح تکراری آشپزخانه های تمام استیل، تمام ام‌دی‌اف یا دکوراسیون‌های کلاسیک و پر آرایه سفید خسته شدید وقتش رسیده سری به دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده بزنیم در گذر از دوره کوفته و آش رشته، پاستا و پیتزا تا پیروگی و فیله مینیون.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده سبک تلفیقی مدرن و سنتی

در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده به سبک سنتی، همواره از فرش برای کف آشپزخانه استفاده می‌شود. استفاده از فرش برای کف آشپزخانه باعث کمتر شدن حوادثی مانند لیز شدن سنگ‌های کف یا شکستن ظروف در صورت افتادن از فواصل نزدیک می‌شود.
از سوی دیگر استفاده از فرش در خانه‌هایی که کودکان حضور دارند، انتخاب بسیار مناسبی است، چراکه فرش می‌تواند از ضربه‌هایی که می‌تواند به بدن کودکان در اثر دویدن و درنتیجه زمین خوردن، وارد شود جلوگیری کند.
از دیگر نشانه‌های دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده سنتی، استفاده از کابینت برای جای دادن تمامی لوازم آشپزخانه است. در آشپزخانه‌های سنتی ایرانی، خبری از چیدن ظرف و ظروف روی دکور و در دیدرس نیست و عموما تمامی ظرف‌هایی که مورد استفاده در آشپزخانه هستند، داخل کابینت‌هایی که دید از بیرون ندارند چیده می‌شوند. در کابینت‌هایی که برای دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده استفاده می‌شود، گاهی اوقات برخی کابینت‌ها دارای در‌های شیشه‌ای هستند که عموما از این کابینت‌ها برای نگه‌داری ظرف و ظروفی که ظاهر زیبایی دارند یا به عبارتی دکوری محسوب می‌شوند استفاده می‌شود.
در سبک سنتی دکوراسیون آشپزخانه ها به طور کلی، استفاده از نیمکت به جای صندلی آشپزخانه یا حداقل نیمی از صندلی‌های آشپزخانه مرسوم بوده است.
آنچه در تصویر سمت چپ به‌عنوان بخش مدرن آشپزخانه ایرانی به چشم می‌خورد، استفاده از رنگ نامتعارف سبزآبی برای کابینت‌های آشپزخانه است. در گذشته تنها رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و سفید برای کابینت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه افراد با توجه به سلیقه خود می‌توانند هررنگی را به‌عنوان رنگ کابینت خود استفاده کنند.
چوب از المان‌های مهم در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده است و همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، در این آشپزخانه از میز چوبی به‌عنوان میز غذاخوری استفاده شده است. استفاده از یک میز غذاخوری برای ۲ نفر یا بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی از ضرورت بالایی برخوردار است و عموما میز ناهارخوری مهمان ها مجزاست.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده
یخچال، اجاق گاز، خود، تستر و سایر لوازم مدرن در تقابل جالبی با دکوراسیون سنتی مثل پرده های پنجره و پرده های در شیشه ای قرار گرفته اند

آشپزخانه ایرانی ساده به سبک سنتی

عکس بالا، نمونه یک آشپزخانه با ظاهر سنتی است که البته ممکن است این آشپزخانه مورد استفاده یک خانواده قدیمی نباشد و مربوط به خانه زوجی جوان و علاقه‌مند به سبک سنتی ایرانی باشد.
همان‌طور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، چوب از المان‌های اصلی موجود در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده است و در آشپزخانه‌ای که عکس آن را بالاتر مشاهده می‌کنید، چوب در جای جای آن مورد استفاده قرار گرفته است.
البته استفاده از رنگ‌های شاد برای رنگ آمیزی در و پنجره‌های موجود در تصویر بالا، خبر از نوسازی سبک دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده سنتی می‌دهد.
استفاده از پارچه‌های متعدد برای استفاده روی صندلی‌های آشپزخانه نیز ازجمله المان‌هایی است که توسط خانواده‌های ایرانی از گذشته تا کنون در دکوراسیون آشپزخانه‌های ایرانی استفاده شده است و همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، برای زیبایی بیشتر محیط از پارچه‌های رنگی روی نیمکت آشپزخانه استفاده شده است.
ظروف مسی از لوازمی است که در آشپزخانه و عموما دکوراسیون ایرانی وجود دارد که همان‌طور که مشاهده می‌کنید، روی میز غذاخوری آشپزخانه عکس بالا نیز ظروف مسی گذاشته شده است.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده
در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده فضای کمتری در اختیاز است در نتیجه طراحی هوشمندانه تر و بهینه تر است

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده به سبک مدرن

عکس بالا، نمونه دکوراسیون آشپزخانه در یک خانه نوساز یا بازسازی شده است که برای طراحی آشپزخانه به سبک مدرن روی آورده‌اند.
همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، این روزها در آشپزخانه‌ها به جای استفاده از میز غذاخوری، افراد اقدام به ساخت جزیره در وسط فضا می‌کنند. جزیره در واقع به کابینتی گفته می‌شود که در وسط فضا قرار گرفته است و از طرفین به لوازم و کابینت‌های دیگر متصل نیست. از نکات مثبت استفاده از کابینت جزیره در میان آشپزخانه، استفاده بهینه از فضا است، چراکه جزیره نه‌تنها یک کابینت کاربردی است بلکه نقش میز غذاخوری آشپزخانه را نیز ایفا می‌کند.
همان‌طور که در عکس می‌بینید، به جای پرده، در آشپزخانه‌های دارای دکوراسیون به سبک مدرن از پرده‌های کرکره‌ای استفاده می‌شود. یکی از نکات مثبت استفاده از این نوع پرده برای آشپزخانه آن است که حتی اگر پرده شما بالای گاز هم باشد، امکان جمع کردن آن به نحوی که حادثه‌ای ازجمله آتش‌سوزی رخ ندهد وجود دارد.
با توجه به اهمیت چای در زندگی روزمره هر فرد ایرانی، همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید، کتری برقی به‌عنوان یک وسیله که هرروز مورد استفاده قرار می‌گیرد در واقع جزئی از دکوراسیون شده است!
استفاده از رنگ سفید برای رنگ کابینت‌ها و رنگ قالب آشپزخانه، از سال‌های دور موردپسند افراد برای دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بوده و هست. حسی که سفید بودن فضای آشپزخانه عکس بالا به ما القا می‌کند، حس تمیزی است و آشپزخانه یکی از فضاهایی است که احساس نیاز به تمیزی در آن بسیار حس می‌شود. از دیگر محسنات که می‌تواند هم‌زمان عیب رنگ سفید نیز باشد آن است که، هر نوع لکی روی رنگ سفید خیلی زود خود را نشان می‌دهد و درنتیجه به‌راحتی متوجه آلودگی‌ها در محیط آشپزخانه خود می‌شوید.
استفاده از لوازم برقی و کابینت‌های سفید به شکلی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، نیازمند تمیز کردن بدون وقفه تمامی نواحی برای جلوه زیبای فضا است، البته از دیگر محسنات رنگ سفید برای آشپزخانه آن است که اندک خاکی که ممکن است از پنجره‌ها وارد شود به‌آسانی قابل‌تشخیص و پاک‌سازی است.
همان‌طور که در عکس بالا هم، همچون عکس‌های دیگر مشاهده می‌کنید کابینت‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که نمای داخلی نداشته باشند و ظرف و ظروف در دید قرار نگیرند.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده

یکی از نکات مشترک در عکس‌های بالا و دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده، وجود پرده است. در دکوراسیون آشپزخانه‌های غربی، بسیاری موارد برای آشپزخانه به دلایلی همچون امکان بروز حادثه آتش‌سوزی، خیس شدن در اثر مجاورت با سینک یا گرفتن لکه‌های چربی ناشی از پخت‌وپز غذا، از پرده استفاده نمی‌شود، اما در فرهنگ ایرانی استفاده از پرده برای تمامی فضاهایی که دارای پنجره است الزامی بوده و تفاوتی ندارد پنجره آشپزخانه است یا اتاق خواب، تمامی پنجره‌ها باید به پرده مجهز باشند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک

ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک به دلایل واضحی محبوب شده است. یک‌ خانه کوچک با طراحی خوب می‌توا…