صفحه اصلی خواندنی ها ایده و خلاقیت جشن الفبا کلاس اول در منزل را چطور برگزار کنیم؟ راهنمای کامل + ایده های جذاب

جشن الفبا کلاس اول در منزل را چطور برگزار کنیم؟ راهنمای کامل + ایده های جذاب

جشن الفبا کلاس اول در منزل
nowrooz

تا حدود یک سال و نیم قبل فرزندان راهی مدرسه می شدند و مسئولیت بیشتر فعالیت هایشان بر عهده مسئولان مدرسه بود و والدین با آن ها همکاری می کردند. اما از زمان شروع قرنطینه های کرونایی ماجرا برعکس شد تقریبا تمام مسئولیت کارهای مدرسه فرزندان بر عهده والدین قرار گرفت. حالا حتی صفر تا صد جشن الفبای فرزندان هم بر عهده والدین است و وقتش رسیده است یاد بگیرند برگزاری جشن الفبا کلاس اول در منزل چگونه است.

انواع تم جشن الفبا کلاس اول در منزل

هر جشنی این روزها تم دارد. تم به معنای زمینه است. معمولا شخصیت یا رنگی مشخص را در نظر می گیرند و همه تزیین ها را از همان رنگ و طرح تهیه می کنند. از آن جایی که چندین سال از تم دار شدن جشن های تولد می گذرد، به همین دلیل محصولات آماده با تم های متنوعی برای این جشن پیدا می شود اما برای جشن الفبا هنوز تم های متنوعی وجود ندارد. همچنین این روزهای به دلیل شرایط ویژه همه خصوصا فرزندان به روحیه و انگیزه احتیاج دارند به همین دلیل بهتر است جشن الفبا کلاس اول در منزل همراه خلاقیت و هیجان مضاعف برگزار شود. برای این کار می توان از تم هایی که محصولات آماده موجود در بازار دارند استفاده کرد یا به سراغ تم هایی رفت که سفارشی عرضه می شوند. برای تم های سفارشی باید حداقل یک هفته قبل اقدام شود تا به موقع آماده باشند. به عنوان نمونه تاج های اختصاصی چاپی که عکس دانش آموزان رویش نصب می شود. اما یکی از بهترین ایده ها برای جشن الفبا در خانه این است که خود شما تم بسازید!

جشن الفبا کلاس اول در منزل
رنگ های مناسب جشن الفبا کلاس اول در منزل

رنگ تم جشن الفبا در منزل

ملاک های مختلفی برای انتخاب رنگ تم جشن الفبا وجود دارد که اولین آن سلیقه شما و فرزندتان ست. اما می توانید بسته به اینکه فرزند کلاس اولی تان دختر است یا پسر رنگ تم جشن الفبا را انتخاب کنید. دقت کنید که رومیزی، بادکنک ها، پرچم های ریسه الفبا، کیک و وسایل پذیرایی، همه از رنگ غالبی باشد که انتخاب کرده اید. با استفاده از ترکیب مناسب رنگ ها می توانید تم زیبایی برای جشن الفبای کلاس اولی در منزل درست کنید.

 • تم رنگ های آرام: رنگ های ملایم مثل صورتی، بنفش یاسی، یا ترکیبی از هردو یعنی گلبهی و مانند آن می توانند تمی لطیف و آرام بسازند. همچنین رنگ های پاستلی با هر فامی می توانند حس آرامش را منتقل کنند و در عین حال کودکانه هستند. اگر فرزندتان روحیه آرامی دارد رنگ های ملایم انتخاب خوبی هستند.
 • رنگ های هیجانی: بعضی کودکان هم عاشق رنگ های تند و تیز هستند؛ قرمز با ترکیب کمی از مشکی، آبی تیره در کنار زرد، سبز پررنگ در همراهی با سفید یا حتی چند طیف از رنگ سبز ترکیب سبز و نارنجی و مانند آن رنگ هایی هستند که حال و هوای جشن الفبا در منزل شما را بسیار پر انرژی می کنند.
 • تم رنگارنگ: یکی از مناسب ترین تم ها برای جشن الفبا تم  رنگارنگ است می توانید از چندین رنگ متنوع در آن استفاده کنید بدون اینکه ناهماهنگ به نظر برسد. مزیت مهم تم رنگارنگ یا رنگین کمان جشن الفبا این است که نیاز به دقت زیاد برای جور کردن رنگ ندارد و هر چه تنوع رنگی بیشتر باشد زیباتر خواهد بود. در تم رنگین کمان می توانید برای دختر رنگ های روشن تر و برای پسر رنگ های تیره تر را استفاده کنید.
جشن الفبا کلاس اول در منزل
نمونه کاردستی های مناسب جشن الفبا کلاس اول در منزل

چطور خودمان تم بسازیم؟

برای قدم اول مقداری پارچه یا یک مقوای بزرگ رنگی لازم است تا به عنوان پس زمینه به دیوار نصب کنید. بعد نوبت درست کردن ریسه الفبا می رسد. ایده های درست کردن ریسه خیلی زیاد است و شما می توانید با توجه به امکانات، وقت و ذوق و سلیقه تان یکی از آن ها را انتخاب کنید تا جشن الفبا کلاس اولی در منزل به شکل دلخواه شما و فرزندتان برگزار شود.

 • ریسه پرچمی: مقواهای رنگی مختلف را به شکل مثلث می برید و روی هر کدام یکی از حروف الفبا را می چسبانید. هم می توانید تمام حروف الفبا را درست کنید، هم می توانید به طور نمادین فقط چند حرف را روی پرچم ها بچسبانید. یا می توانید روی پرچم ها جمله  جشن الفبا مبارک را به صورت مقطع بچسبانید.
 • ریسه های عمودی: روبان های رنگارنگ با طول مشخص برش بزنید. بعد حروف الفبا را روی مقواهای رنگی بنویسید و دوربری کنید و به تعداد مشخص روی روبان ها بچسبانید. از آنجایی که نام بعضی حروف الفبای فارسی یک کلمه چند حرفی هستند مثل «الف» بهتر است از روبان پهن استفاده کنید. بهتر است هشت روبان هم اندازه برش بزنید و روی هر کدام از آن ها چهار حرف را جا بدهید.
 • نصب حروف الفبا روی دیوار: می توانید حروف الفبا را در اندازه های بزرگتر با مقواهای رنگی درست کنید و روی دیوار بچسبانید. اینکه حروف به چه شکل و ترتیبی باشند بستگی به سلیقه شما و ابعاد دیوار دارد.
 • کلاه جشن الفبا: ساده ترین ایده ساختنِ کلاه بوقی است که خیلی راحت و با یک مثلث بزرگ می توانید آن را بسازید. روی کلاه هم خودتان می توانید عکس محصل کلاس اولی تان را بچسبانید یا می توانید خیلی ساده عبارت «جشن الفبا مبارک» را روی آن بنویسید.
جشن الفبا کلاس اول در منزل

انواع کاردستی جشن الفبا

کاردستی درست کردن فواید زیادی برای بچه ها دارد از هماهنگی بین چشم و دست گرفته تا افزایش اعتماد به نفس و بالا رفتن قدرت تصمیم گیری. برای اینکه لذت فرزندتان از روز جشن الفبا کلاس اول در خانه تکمیل شود بهترین کار درست کردن کاردستی با همراهی هم است. کاردستی هایی که علاوه بر فوایدی که ذکر شد به تثبیت حروف الفبا در ذهن فرزندتان کمک می کند و در ضمن توانایی کلمه سازی او را هم تقویت می کند.

 • می توانید با کمک قوه  تخیل فرزندتان هر کدام از حروف الفبا را شبیه یک حیوان یا درخت و سبزه و گل تصور کنید و طرح آن را روی کاغذ یا مقوای رنگی بکشید تا فرزندتان دوربری کند.
 • روی کاغذ و با فونت درشت حروف الفبا را نقاشی بکشید یا تایپ کنید و از روی آن پرینت بگیرید. بعد داخل هر حرف را با سلیقه و همکاری فرزندتان موادی مثل ماکارونی، دکمه یا پوم های ریز نمدی رنگارنگ بچسبانید.
 • حروف الفبا را در اندازه بزرگ روی مقوای کارتن برش بزنید و با پیچیدن کامواهای رنگی دور آن ها به حروف الفبا رنگ و شکل بدهید.
 • با فوم های نازک تکه های هندسی یا قلبی کوچکی به تعداد حروف الفبا ببرید و حروف الفبا را روی آن بنویسید. بعد گوشه  هر قطعه را سوراخ کنید. یک سیخ چوبی به فرزندتان بدهید و از او بخواهید کلماتی را که می گویید با وارد کردن حروف آن در سیخ چوبی درست کند.
جشن الفبا کلاس اول در منزل

انواع مدل های کیک جشن الفبا

کیک جشن الفبا را می توانید از قنادی ها به هر شکل و طرحی که دوست دارید سفارش دهید. اما اگر اهل شیرینی پزی هستید بهتر است خودتان کیک یا شیرینی بپزید و برای جشن الفبا تزیین کنید.

 • یک مدل پیشنهادی برای تزیین کیک این است که شابلون سه حرف الف، ب و پ را بسازید و روی کیک قرار دهید و پودر قند الک کنید. به این ترتیب حروف الفبا روی کیک چاپ می شوند.
 • با استفاده از خمیر فوندانت می  توانید حروف الفبا را بسازید و روی کیک جشن الفبا را با حروف رنگارنگ تزیین کنید.
 • کیک را به شکل یکی از حروف الفبا؛ مثلا حرف اول اسم فرزندتان در بیاورید و بعد روی آن خامه بمالید یا پودر قند الک کنید.
 • می توانید کاپ کیک درست کنید و روی هر کدام از آن ها با کمک خامه و رنگ غذا یکی از حروف الفبا را بنویسید.

جشن الفبا کلاس اولی در منزل چالشی است که والدین از سال گذشته به طور جدی درگیر آن شده اند اما اگر کارها را به شکل ساده انجام دهید حتما جشنی شاد و به یادماندنی برای فرزندتان برگزار خواهید کرد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …