صفحه اصلی خواندنی ها ایده و خلاقیت ایده های مدرن و جذاب برای دکور شب یلدا و چیدمان میز و تزیین دکور عکاسی

ایده های مدرن و جذاب برای دکور شب یلدا و چیدمان میز و تزیین دکور عکاسی

دکور شب یلدا
nowrooz

شب یلدا، بلند ترین شب سال، یکی از مهمترین شب های ایران باستان بوده است و بیدار ماندن در آن و به انتظار سپیده صبح نشستن سنتی دیرینه محسوب می شود. یلدا برای تمام ایرانیان یک شب به یادماندنی و دوست داشتنی است. این شب، از نظر نجومی، جشن انقلاب زمستانی و آخرین شب فصل پاییز است. همچنین این شب شروع چله بزرگ زمستانی است، چله ای که از اول دی ماه تا دهم بهمن ماه طول می کشد. به همین دلیل به این شب، «شب چله» نیز می گویند. آداب و رسوم شب یلدا شامل آتش روشن کردن، قصه خوانی، حافظ و شاهنامه خوانی و چیدمان سفره شب یلدا با میوه های مخصوص آن فصل می شود. انار به دلیل رنگ قرمزش، مظهر خورشید و شادی است هندوانه نیز به دلیل سرخ رنگ بودنش، مجسم کننده حرارت تابستان است. دور همی شب یلدا با طراحی خاص دکوراسیون خانه می تواند به یاد ماندنی تر شود. در ادامه این مطلب به ایده هایی برای دکور شب یلدا و ایده های تهیه کردن هدیه های کوچک شب یلدایی می پردازیم. ایده هایی بسیار راحت و خلاقانه. پس با ما همراه باشید و دکور شب یلدا خود را متفاوت تر از سال های دیگر بچینید.

دکور شب یلدا

چرا یلدا را جشن می گیریم؟

یلدا به معنای تولد است، و به تولد میترا، الهه نور اشاره دارد. از آنجا که در زمستان روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شوند، ایرانیان آخرین شب پاییز را به عنوان قدرت گرفتن خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می گیرند. پیشینیان معتقدند که در این شب نیروهای اهریمنی در اوج خود هستند و خانواده ها برای اینکه بتوانند در برابر آنها از خودشان محافظت کنند، در مامن امن خانواده و اقوامشان در کنار هم این نیروهای نامبارک را از خودشان دور می کنند.

قرمزی انار و هنداونه نماد رنگ طلوع فجر و درخشش زندگی است

خانواده ها در شهرها و حتی کشورهای مختلف همسایه ایران در کنار اقوام و دوستان، در خانه بزرگترها، دورهم جمع می شوند و این شب بلند را با خوردن آجیل، شیرینی، میوه و خواندن اشعار حافظ و قصه ها و افسانه های کهن سپری می کنند. این مراسم یک خوشامدگویی گرم به زمستان و یک خداحافظی قشنگ با پاییز است.
در این شب داماد ها برای عروس و خانواده اش، مطابق با رسوم شهرهای مختلف، هدیه و تحفه می فرستند. آنها غذا، میوه، آجیل و لباس های گرم را در چیدمانی زیبا روانه خانه عروس می کنند. همانطور که گفته شد هندوانه یکی از میوه های اصلی شب یلداست، شکل کروی این میوه نماد خورشید است و برخی معتقدند که خوردن هندوانه در این شب باعث دوری از انواع بیماری های زمستانی می شود. انار یکی دیگر از میوه های این شب، نماد تولد است و دانه های قرمز و براق آن نمادی از درخشش زندگی هستند. این شب استثنایی در سال ۲۰۰۸ در فهرست گنجینه های ملی ایران هم ثبت شد.

دکور شب یلدا با حال و هوای سنتی

یکی از پایه ای ترین تزئینات برای این شب طولانی تزئین میوه ها و خوراکی های مخصوص این شب است. عناصری که نام برده شدند همگی می توانند سفره یلدای شما را تزئین کنند. می توانید از پارچه هایی با رنگ های گرم به عنوان سفره استفاده کنید و این عناصر را با نمادهای سنتی ایرانی مانند پارچه ترمه، ظروف مسی و… در کنارهم بیارایید. هندوانه های تزیین شده، انار های سرخ با شمع های بلند و آجیل شب یلدا در ظرف هایی زیبا بچینید و روی سفره بگذارید. سفره های قلم کاری شده، کرسی ها با لحاف های مخملی و سماور همه در کنارهم یک طراحی زیبا برای شب یلدایی به یاد ماندنی هستند. همچنین غزلیات حافظ و شاهنامه فردوسی این شب را شاعرانه تر و عارفانه تر می کنند.

دکور شب یلدا
دکور شب یلدا به سبک مدرن

دکور شب یلدا به سبک مدرن

دکوراسیون شب یلدا را می توان البته با عناصر مدرن هم طراحی کرد و لازم نیست برای یلدایی شدن حتما پارچه های با نقشمایه های سنتی و ظروف مسی و قلمکاری شده بخرید. در ادامه با این ایده های مدرن بیشتر آشنا می شوید.

انار، مزین کننده شب یلدا

مهم ترین عنصر شب یلدا انار است و می توان از آن به عنوان عنصر اصلی دکور شب یلدا استفاده کرد. قرار دادن انار در ظرف ها به تنهایی نیز زیبایی خاص خود را دارد. با مشاهده تصاویر خواهید دید که با کمی وقت گذاشتن میتوانید دکوراسیون منحصر به فردی برای شب یلدا داشته باشید.

دکور شب یلدا

جا شمعی اناری

در گذشته در این شب چراغانی و روشن کردن فانوس ها و شمع ها متداول بوده است. شما هم می توانید با تزیین شمع ها ومیوه های یلدایی در کنارهم بر روی میز جلومبلی یک دکور زیبا برای خانه تان بسازید. شمع، جلوه ای زیبا به محیط می بخشید و باعث گرم به نظر آمدن فضا می شود. ترکیب نور شمع با رنگ قرمز، محیط را پر حرارت و شاد جلوه می دهد. برای ترکیب این دو عنصر زیبا، می توان از انار به عنوان جا شمعی استفاده کرد و مانند تصاویر، شمع هایی بلند در آن قرار داد. همچنین می توانید شمع ها را در جاشمعی های جداگانه قرار دهید و در اطراف آن چندین انار بگذارید. به طور کلی شمع ها در دکور شب یلدا نقش مهمی دارند و شبی گرم را برایتان می سازند. دکوری که می تواند تا چند روز مهمان خانه تان باشد و حس خوب این شب به یادماندنی را در خانه تان حفظ کند.

انار و برگ سبز

ترکیب رنگ سبز و قرمز همیشه جذاب بوده و بسیاری از افراد از این ترکیب استفاده می کنند. این ترکیب رنگ ما را به یاد خانه های قدیمی ایرانی با قالی هایی دستباف می اندازد. برای دکور شب یلدا نیز این ترکیب رنگ فضایی فوق العاده را می سازد. از برگ های همیشه سبز کمک بگیرید و آن ها را در کنار رنگ سرخ انار بیاورید. ترکیبی طبیعی و زیبا که به سادگی می توان از آن بهره برد. در تصاویر مشاهده می کنید که چگونه می توان این دو عنصر را با یکدیگر ترکیب کرد. می توانید برگ های سبز را داخل ظرفی ریخته و و انار ها را درون آن بچینید یا قسمتی از میزتان را به این کار اختصاص بدهید.

دسته گل یلدایی

می توانید کمی حرفه ای تر عمل کنید یک گل آرایی مخصوص با میوه ها و المان های یلدا و پاییز داشته باشید و یک دسته گل یلدایی را مهمان دکوراسیونتان کنید.

انار های رنگی

انار ها را می توان به رنگ های دیگری هم به کار برد. برای این کار کافی است اسپری رنگ مورد علاقه خود را تهیه کنید و انار ها را با رنگ بپوشانید. استفاده از رنگ های براق مانند طلایی، نقره ای و مسی، جلوه ای لوکس تر و شیک تر به دکوراسیون شب یلدای شما می بخشد. می توانید انار های رنگ شده تان را در ظرف هایی شیک چیده و روی سفره شب یلدای خود بگذارید.

انارهای سرامیکی

انارهای سرامیکی چه در قالب جاشمعی و چه ظرف و حتی مجسمه تزیینی می توانند یک یادگار ماندگار از شب یلدایی خاطره انگیز باشند و بعد از این شب هم جایی همیشگی در دکوراسیون پیدا کنند.

دکور شب یلدا
این حلقه اناری، دکوراسیون تان را زیبا و منحصر به فرد جلوه می دهد

حلقه های تزئینی اناری

 انار ها را می توانید به شکل حلقه ای کنار هم بچینید و آن ها را توسط سیم مفتول یا وسایل دیگر در کنار یکدیگر نگه دارید. همچنین می توانید برگ هایی را با آن ترکیب کنید. این حلقه اناری، دکوراسیون تان را زیبا و منحصر به فرد جلوه می دهد . می توانید حتی پس از شب یلدا از آن استفاده کنید و آن را به دیوار بی آویزید و حال و هوایی گرم و پر حرارت را ایجاد کنید.

دکور شب یلدا
این ظرف تزئینی زیبایی و حرارت خاصی را به دکوراسیون شب یلدای شما می بخشد

یک ظرف انار و کاج

میوه درخت کاج، عنصری جالب برای تزئینات است و حسی زمستانی را تداعی می کند. برای دکور شب یلدا می توان ظرفی از انار و میوه های کاج تهیه کرد و آن را با استفاده از شاخه های خشک، گل و میوه های دیگر تزئین نمود. این ظرف تزئینی زیبایی و حرارت خاصی را به دکوراسیون شب یلدای شما می بخشد. اگر از ظرف یا سبدی چوبی برای این کار استفاده کنید، حالتی روستیک گونه به خود می گیرد.

دکور شب یلدا

کاردستی های یلدایی

برای ایجاد دکوراسیون یلدایی در خانه تان می توانید با مقوا، کاغذ رنگی و کاغذ کشی عناصری تزیینی بسازید و از آن ها برای روی سفره یلدا، آویز دیوار و خوش آمد گوی روی در استفاده کنید. در این تصاویر ایده هایی برای کاردستی را مشاهده می کنید که بسیار آسان هستند و وسایل مورد نیاز آن در اکثر خانه ها یافت می شود. مقوای سبز و قرمز را بردارید و دست به کار شوید.

شیرینی های یلدایی

برای این شب طولانی می توانید، انواع کیک ها و دسرها را با انواع میوه های مخصوص این شب تدارک ببینید.

هدیه هایی که در دکوراسیون هم خوش می درخشند

در شب یلدا، می توانید به عنوان یادگاری هدیه ای کوچک به کسانی که دوستشان دارید و میهمان هایتان بدهید و این سنت فقط مخصوص نوعروس و دامادها نیست. گاهی پیدا کردن یک هدیه مناسب کار وقت گیری است، اما این هدیه حتما نباید یک شی گران بها باشد. کافی است یکی از نمادهای شب یلدا باشد را انتخاب کنید و به دنبال هدیه ای با آن موضوع بگردید مثل انار. یک جلد دیوان حافظ هم می تواند یک هدیه فرهنگی و مناسبتی باشد.

هدیه های اناری

همیشه لازم نیست هدیه را بخرید. در تصاویر بالا ایده هایی ساده و در عین حال منحصر به فرد را برایتان آماده کرده ایم که که به راحتی می توان تهیه و درستشان کرد. به طور مثال می توان با تزیین کردن انار با روبان های رنگی هدیه ای زیبا آفرید.

نقاشی و کارت پستال

نقاشی ها و کارت پستال ها هم از دیگر ایده ها برای هدیه دادن دراین شب هستند. به خصوص برای کودکان و نوجوانان جذابند. کافی است گشتی در اینترنت بزنید و به ایده هایی بسیار متنوع مث تصاویر بالا برسید، آن ها را پرینت و به چند جمله یادگاری مزین کنید.

دکور شب یلدا

زیورآلات آناری

سنجاق سینه ها، گوشواره ها و پلاک ها از دیگر هدیه های دخترانه ای هستند که می توانید نمونه های یلدایی زیادی از آن ها پیدا کنید.

ایده دکور عکاسی شب یلدا

برای عکس های مخصوص این شب، عکاسان دکورهای مختلفی را تدارک می بینند. اما می توان تنها با قرار دادن یکی از نماد های این شب در تصویر، عکس های خانوادگی و دورهمی زیبایی گرفت.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…